Wady postawy to poważny problem, z którym zmaga się ogromna liczba osób. Mogą mieć one charakter wrodzony lub nabyty. Jedna z najczęstszych występujących wad postawy to hiperlordoza. Na czym polega? Jak zredukować widoczność tego schorzenia? Dowiedz się więcej!
Hiperlordoza – co to takiego?
Wady postawy to jedne z najczęstszych dolegliwości kręgosłupa, które mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Możemy wyróżnić różne wady postawy, w tym kifozę, skoliozę oraz hiperlordozę. Hiperlordoza polega na nadmiernym wygięciu ku przodowi kręgosłupa w jego odcinku lędźwiowym. Kręgosłup wówczas wygina się w kształt litery C. Możemy zauważyć przesadne wgłębienie w odcinku lędźwiowym oraz odstające pośladki. Brzuch również jest silnie wygięty do przodu. Takiej postawie towarzyszy osłabienie mięśni brzucha, pośladkowych oraz dwugłowych. Nierzadko hiperlordoza określana jest również jako „plecy wklęsłe”.
Jak rozpoznać hiperlordozę?
Hiperlordoza to dolegliwość, która może dotknąć każdego, niezależnie od jego wieku. Lekarz diagnozuje tę wadę przede wszystkim na podstawie zobaczenia charakterystycznej, wygiętej postawie. Oprócz tego może przeprowadzić testy fizyczne, do których pacjent musi po prostu położyć się w pozycji leżącej. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić ponadto wykonanie badań RTG lub MRI. Możemy też sami sprawdzić, czy nie mamy hiperlordozy. W tym celu należy ustawić się plecami do ściany, lekko rozstawić nogi i umieścić pięty nie dalej niż na 5 centymetrów od ściany. Zwróćmy uwagę na to, czy głowa, łopatki oraz pośladki dotykają ściany. Jeśli występuje dużo wolnej przestrzeni i między odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa a ścianą możemy swobodnie wsunąć obie dłonie, to znak, że może występować hiperlordoza.
Jakie są przyczyny hiperlordozy?
Hiperlordoza to bardzo powszechna dolegliwość. Wynika to z tego, że do jej pojawienia się przyczynia się między innymi siedzący tryb życia, który obecnie jest bardzo popularny. Jeśli pracujemy przy biurku i przez wiele godzin siedzimy, możemy być narażeni na hiperlordozę. To ryzyko zwiększa się jeszcze bardziej, gdy nie uprawiamy żadnej aktywności fizycznej. Warto wiedzieć, że hiperlordoza może mieć charakter nabyty lub wrodzony. Wspomniane wyżej czynniki wiążą się z hiperlordozą nabytą. Możemy zaliczyć do tego również otyłość. Nagromadzenie znacznej ilości tkanki tłuszczowej powoduje, że na mięśnie lędźwiowe wywarty jest znacznie większy nacisk. Nadmierne obciążenie może przyczynić się do przesadnego wygięcia kręgosłupa. Hiperlordoza nabyta może być wynikiem urazu czy innych schorzeń, takich jak zapalenie stawów kręgosłupa, rwa kulszowa, osteoporoza, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa oraz krzywica.
Wady wrodzone, takie jak nieprawidłowa budowa kręgów czy nieprawidłowa budowa aparatu kostnego, również mają wpływ na pojawienie się hiperlordozy. W tym wypadku chory najczęściej zmaga się z tą dolegliwością od urodzenia.
Jak zredukować widoczność hiperlordozy?
Każda wada postawy, w tym hiperlordoza, może być źródłem wielu nieprzyjemności. Oprócz tego, że wywołuje ból i dyskomfort, to jeszcze nie prezentuje się zbyt estetycznie. Jeśli zdiagnozowano u nas podobne schorzenie, powinniśmy podjąć kroki, które pozwolą nam zredukować negatywne dolegliwości. Leczenie hiperlordozy powinno być dopasowane indywidualnie do każdego pacjenta. Znaczenie ma bowiem jego wiek, stopień sprawności czy poziom zaawansowania wady. W celu zniwelowaniu bólu stosuje się doraźnie leki przeciwbólowe. Bardzo duże znaczenie ma zachowanie odpowiedniej masy ciała. Nadwaga lub otyłość zwiększają nacisk na mięśnie lędźwiowe, co może przyczynić się do pogłębienia się wady. Utrzymanie stałej wagi ułatwi nam ponadto proces rehabilitacji. W przypadku silnie pogłębionej hiperlordozy może być konieczne założenie gorsetu ortopedycznego lub przeprowadzenie zabiegu.
To właśnie ćwiczenia rehabilitacyjne są podstawą walki z hiperlordozą. Dzięki nim możemy zmniejszyć widoczność wady, poprawić ruchomość kręgosłupa, rozluźnić napięte mięśnie oraz wzmocnić osłabione części ciała. Ćwiczenia sprawią, że będziemy czuć się silniejsi i znacznie sprawniejsi. Warto rozpocząć współpracę z doświadczonym fizjoterapeutą, który podpowie nam, jakie aktywności sprawdzą się najlepiej, a także poprawi nas w razie potrzeby. Regularna rehabilitacja może nawet przyczynić się do całkowitego cofnięcia się wady, dlatego warto się do niej przyłożyć. Ćwiczenia powinny skupiać się na mięśniach w odcinku lędźwiowych kręgosłupa. Prostym, ale skutecznym zadaniem będzie deska. Sprawdzi się również unoszenie bioder, rozciąganie mięśnia biodrowo-lędźwiowego, czworogłowego uda oraz wykonywanie pozycji dziecka, czyli skulenie się ku udom i wyciągnięcie rąk wzdłuż ciała. Wspaniałymi dyscyplinami przy hiperlordozie będą joga oraz pływanie. Joga jest znana ze swoich prozdrowotnych korzyści. Dzięki niej możemy skutecznie rozciągnąć i uelastycznić całe ciało. Przebywanie w wodzie z kolei prowadzi do zredukowania napięcia w mięśniach i rozluźnienia się.
Jak zapobiec hiperlordozie?
Nie można ukryć, że hiperlordoza to nic przyjemnego. Aby jej uniknąć, powinniśmy zrezygnować z siedzącego trybu życia. Jeśli jesteśmy zmuszeni do funkcjonowania w ten sposób na przykład z powodu pracy, starajmy się od czasu do czasu wstawać z biurka, a nawet wykonywać proste ćwiczenia rozciągające. Uważajmy ponadto na to, aby się nie garbić i nie pochylać za bardzo do przodu podczas siedzenia. Najlepszym sposobem na zapobiegnięcie hiperlordozy będzie regularna aktywność fizyczna. Powinniśmy też pomyśleć nad zainwestowaniem w dobrze dopasowany materac, ponieważ to element, który ma bezpośredni kontakt z naszym kręgosłupem. Wiele różnych modeli znajdziemy zarówno na stronie internetowej Fit.4.Sleep, jak i w sklepie stacjonarnym Rzeszów. Czekają tam na nas też inne artykuły sypialniane, w tym pościele czy poduszki.
Hiperlordoza to schorzenie, na które szczególnie narażone są osoby, które prowadzą siedzący tryb życia i nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej. Jeśli nie chcemy, aby ta wada postawy była widoczna, powinniśmy zacząć praktykować ćwiczenia rehabilitacyjne, które pomogą nam utrzymać prawidłową postawę.
Przeczytaj także: Sennik – koty. Rozszyfruj tajemnicze przesłania Twoich snów!