Broda niezależnie od długości czy typu włosa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Uwzględnia się tutaj szereg czynności oraz zabiegów, które docelowo mają wpłynąć na jej wygląd oraz kondycję. W końcu lśniąca i zadbana broda dodaje sporo punktów do męskiej atrakcyjności. Jak zatem prawidłowo o nią dbać i o czym nie można zapomnieć? 

Jak dbać o brodę domowymi sposobami? 

Jako posiadacz brody na pewno zdajesz sobie sprawę z istnienia barbera. Jest to osoba, która zajmuje się m.in. brodą, odpowiadając za jej prawidłową pielęgnację oraz odpowiedni stan. Jednak częste wizyty u barbera (nawet 3-4 razy w tygodniu) nie są możliwe z uwagi na zakres pracy lub osobistych zobowiązań. Z uwagi na to, warto zadbać o brodę poprzez domowe sposoby. Zatem załóż szlafrok froterowy, przygotuj miękki ręcznik i wszystkie akcesoria oraz kosmetyki do brody! Przed Tobą 5 kroków do uzyskania pięknego zarostu!

Po pierwsze – czesanie

Długa broda wymaga szczególnej pielęgnacji i codziennego rozczesywania. Jednak, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że zwykły grzebień nie jest dobrym rozwiązaniem? Aby móc zadbać o swoją brodę i nie uszkodzić rosnących włosów, zaleca się wybór specjalnej szczotki do brody, czyli kartacza. Świetnie sprawdzą się modele, które zostały wykonane z naturalnego włosia dzika, gdyż świetnie radzi sobie ona nawet z najbardziej niesforną brodą. Co więcej, skutecznie usuwa martwy naskórek i pobudza krążenie krwi w skórze brody. Zaleca się, aby taki zabieg wykonywać minimum dwa razy dziennie – rano i na wieczór.

Po drugie – oczyszczanie

Równie ważnym zabiegiem jest dokładne oczyszczenie brody. Częstotliwość tutaj zależy od wielu indywidualnych czynników, takich jak poziom aktywności fizycznej, czystość powietrza czy gęstość zarostu. Zapewne dotychczas stosowałeś zwykły szampon lub mydło, które owszem, usuwają nieprzyjemny zapach oraz oczyszczają włosy, jednak niekorzystnie na nie wpływają. Najczęściej po takim myciu włosy staje się szorstkie, matowe i nieokiełznane. Aby temu zapobiec, zaleca się używanie specjalnie przeznaczonych do tego kosmetyków. Różnią się one składem, przez co stają się one miękkie i przyjemne w dotyku.

Męska broda - jak kompleksowo o nią zadbać?Po trzecie – przycinanie

Zabiegi manualne, czyli przycinanie brody to proces, który  znaczącym stopniu przyczynia się do odpowiedniego wyglądu brody. Musisz tutaj uwzględnić regularne strzyżenie i przycinanie brody. Jednak zanim przystąpisz do tej czynności, musisz zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Dobry trymer i nożyczki do brody to podstawa. Następnie określasz linię zarostu i odpowiednio go przycięcia.

Po czwarte – odżywienie

Twoją codziennością, jako brodacza, na pewno będzie codzienne rozczesywanie, mycie i odżywianie brody. Ostatni etap jest kluczową czynnością, gdyż dostarcza włosom licznych składników odżywczych, które korzystnie wpływają na wygląd brody. Co więcej, preparaty takie jak olejki do brody dobrze się wchłaniają, skutecznie chronią przed nadmierną utratą wody oraz wspomagają pracę gruczołów łojowych. Ich regularne stosowanie pozwala na kiełznanie zarostu, który ma tendencje do puszenia się oraz wyraźnie go nabłyszcza, dając tym samym efekt zdrowym i mocnych włosów.

Po piąte – stylizacja

Kwestia ta jest indywidualna i zależy od Twojego charakteru oraz upodobań. możesz tutaj postawić na fantazyjne kształty lub bardziej naturalny look. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że do stylizacji brody należy używać specjalnych kosmetyków. Na pierwszym miejscu jest wosk do brody. Charakteryzuje się on gęstą konsystencją oraz mocnym “chwytem”, przez co pozwala na dowolne ułożenie brody.

Jakie jeszcze czynniki wpływają na wygląd brody? 

Odpowiednia pielęgnacja brody to pierwszy krok w celu zachowania jej w dobrej kondycji. Musisz jednak pamiętać o innych czynnikach, które w równie dużym stopniu wpływają na kondycję włosów – zarówno na głowie, jak i brodzie. Wśród nich wyróżnia się:

  • odpowiednio skomponowaną dietę, bogatą w liczne witaminy, a także mikro- i makroelementy,
  • aktywność fizyczna, gwarantująca dotlenienie skóry, a tym samym i włosów,
  • wysokiej jakości oraz odpowiedniej długości sen.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że sen oddziałuje na ogólny stan organizmu oraz jego prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o odpowiednio skomponowane łóżko i wybrać dobry materac do spania. To właśnie on umożliwia komfortowy wypoczynek oraz przyczynia się do zachowania właściwego ułożenia kręgosłupa w czasie snu. Należy również zaznaczyć, że zdrowy sen oddziałuje na liczne układy, w tym krwionośne oraz stymuluje regenerację mięśni i skóry. Oznacza to, że wpływa na całe ciało, w tym dobrą kondycję włosów czy skóry.

Broda to dla wielu osób nieodłączny element męskiego looku. Niestety, aby wyglądała estetyczne oraz dodawała pewności siebie, musisz o nią odpowiednio dbać. Oznacza to wróżenie codziennej pielęgnacji brody oraz komfortowy sen.