Nie ma co ukrywać – materac, na którym spędzasz przynajmniej osiem godzin na dobę, ma ogromny wpływ na jakość snu, a to przekłada się na zdrowie oraz ogólne samopoczucie. Niestety, często zapominasz o tym, iż z biegiem lat traci swoje właściwości. Nawet najlepszy produkt nie będzie służył wiecznie, gdyż istnieje szereg czynników przyspieszających jego zużycie. A zatem, kiedy zastąpić swój dotychczasowy materac owym?

Po czym poznać, że materac jest zużyty?

Na co dzień nie zwracasz uwagi na to, na czym śpisz – w końcu raz zakupiony materac będzie służył przez lata. Jednak wraz z każdym kolejnym rokiem zwiększa się szansa na jego zużycie, zwłaszcza jeśli jest nieodpowiednio dopasowany np. do twojej wagi. Istnieją również inne czynniki wpływające na wyeksploatowanie. A po czym można rozpoznać, że materac nie nadaje się już do użytkowania? Przede wszystkim:

 • Optymalny czas użytkowania – kiedy zastąpić swój dotychczasowy materac nowym?wyraźne wgniecenia lub nierówności świadczą o uszkodzeniu wypełnienia oraz utracie pierwotnej elastyczności,
 • regularne budzenie się z bólem pleców, karku czy stawów może być oznaką, że materac nie zapewnia już właściwego podparcia kręgosłupa oraz innych partii ciała,
 • jeśli wyraźnie czujesz sprężyny lub inne elementy konstrukcyjne, to z pewnością Twój materac ma zużyte wypełnienie i nie jest w stanie prawidłowo pełnić swojej funkcji,
 • starsze materace mogą gromadzić kurz, roztocza i inne alergeny, które mogą nasilać objawy alergii lub powodować problemy z oddychaniem, a stanowi kolejny objaw zużycia,
 • obecność żółtych plam lub nieprzyjemnego zapachu może również świadczyć o zużyciu podłoża do spania.

Większość materacy ma określony okres użytkowania, zwykle wynoszący od 7 do 10 lat. Warto również zastanowić się nad jego wymianą, jeśli przekroczy ten czas – nawet jeśli nie wykazuje wyraźnych oznak zużycia.

Dlaczego nie warto spać na zużytym materacu?

Uważasz, że „zużyty materac” to dla Ciebie termin be większego znaczenia, to może warto zastanowić się, czy istnieją jakiekolwiek konsekwencje użytkowania wyeksploatowanego podłoża do spania. Jak się okazuje – tak. Przede wszystkim zużyty materac traci swoją zdolność do właściwego podparcia ciała, co może prowadzić do nienaturalnego ułożenia kręgosłupa. Jest to częstą przyczyną dolegliwości bólowych ze strony pleców i innych partii ciała, a nawet stanowi czynnik sprzyjający rozwijaniu się wad postawy czy schorzeń kręgosłupa. Dodatkowo nieprawidłowe wsparcie ciała użytkownika w negatywny sposób odbija się na prawidłowej regeneracji pod kątem fizycznym i psychicznym. Konsekwencja tego są upośledzone zdolności poznawcze oraz odczuwalnie gorsze funkcjonowanie w ciągu dnia. Oprócz tego pojawia się zwiększone ryzyko:

 • powstania odleżyn na skutek utraty elastyczności i zdolność do równomiernego rozkładania ciężaru ciała,
 • gromadzenia alergenów, przez co znacząco nasilają się objawy alergii,
 • rozchodzenia się drgań, przez co znacząco pogarsza się jakość wypoczynku z partnerem.

Jak wybrać nowy materac?

Przydałby Ci się nowy materac? Przed zakupem wybranego produktu zastanów się, jaki model będzie idealny. Oznacza to, że musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach, do których zalicza się:

 • rodzaj wypełnienia – w zależności od modelu, może mieć ono wypełnienie piankowe, sprężynowe lub hybrydowe,
 • stopień twardości – miękki, średnio twardy, twardy lub bardzo twardy materac zależy głównie od Twoich indywidualnych preferencji oraz wagi,
 • antyalergiczność – wykorzystane w produkcji materaca materiały powinny wykazywać antyalergiczne właściwości,
 • rozmiar – dopasuj szerokość materaca do metrażu sypialni oraz ilości osób przebywających w łóżku,
 • stan zdrowia kręgosłupa – osoby z wadami postawy czy schorzeniami kręgosłupa powinny zainwestować w modele posiadające status wyrobu medycznego.

Nie ma co ukrywać wybór dobrego materaca, który zostanie z Tobą na dłużej, wymaga czasu oraz zastanowienia się nad licznymi czynnikami. Jednak zdecydowanie warto to zrobić, gdyż wybrany model będzie w stanie idealnie się do Ciebie dopasować, a tym samym zagwarantować zdrowy sen w komfortowych warunkach! Oczywiście na rynku masz dostęp do licznych opcji, a jedna z ciekawszych są wysokiej jakości produkty od SleepMed. A czym się one wyróżniają?

Materac SleepMed – dlaczego jest najlepszą opcją?

Niezaprzeczalnie materac SleepMed to jedna z najlepszych opcji do Twojej sypialni. Każdy model dostępny w ofercie posiada status wyrobu medycznego, a także certyfikat AEH, który potwierdza jakość produktu. Oprócz tego posiadają 7 stref komfortu, które różnią się poziomem twardości w zależności od partii ciała użytkownika. Pozwala to na optymalne dopasowanie do sylwetki, a jednocześnie zapewnia zdrowy i wygodny sen. Musisz również wiedzieć, że:

 • SleepMed wykorzystuje zaawansowane technologie i materiały, takie jak pianka termoelastyczna, pianki naturalne oraz sprężyny kieszeniowe typu Multi, aby zapewnić najwyższy komfort i wsparcie podczas snu,
 • zastosowanie technologii Airforce maksymalizuje obieg powietrza w materacu, skutecznie eliminując nadmiar ciepła i wilgoci, a to sprzyja utrzymaniu odpowiednich warunków higienicznych,
 • dzięki wykorzystanym materiałom, technologii Airforce oraz wyjątkowym pokrowcom Merced czy Probiotex, materace SleepMed posiadają właściwości antyalergiczne, zapewniając bezpieczne i higieniczne środowisko snu.

Co ciekawe, dzięki produktami od SleepMed, masz możliwość regulacji twardości. Unikalna konstrukcja, a dokładnie ruchoma warstwa pianki termoelastycznej, gwarantuje 4 stopnie twardości. Jeśli to dla Ciebie za mało, to sprawdź modele z odpinanym topem, gdyż zapewniają one aż 6 stopni twardości!

Zdrowy sen jest zbyt ważny, aby nie dbać o niego. W tym celu pamiętaj, że szacowany okres użytkowania podłoża do spania wynosi około 7 lat głównie ze względów higienicznych. Oprócz tego pamiętaj, aby regularnie sprawdzać stan swojego materaca oraz jak najszybciej reagować na wszelkie oznaki jego zużycia.

wyrób medycznyMaterace SleepMed są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.