Mieszkańcy krajów skandynawskich są znani ze swojego spokojnego, zrelaksowanego podejścia do życia. Jak nikt inny potrafią cieszyć się chwilą. Podobne wartości wpisane są w duński styl życia zwany “hygge”. O czym jeszcze mówi ten styl i jak zacząć go praktykować? Dowiedz się więcej!
Co oznacza “hygge”?
Na słowo “hygge” składa się wiele różnych elementów, dlatego przetłumaczenie go na jeden konkretny wyraz jest niemożliwe. Sformułowanie to obrazuje bowiem całą filozofię, którą kierują się Duńczycy w swoim życiu. To podejście to cecha charakterystyczna mieszkańców Danii, która jest częścią ich tożsamości kulturowej. Dzięki niej mogą znacznie lepiej poradzić sobie z niesprzyjającą pogodą i krótkimi, ciemnymi dniami, których tam nie brakuje. Hygge oznacza uczucie komfortu, przytulności, ale i zadowolenia z życia. Mówi o byciu tu i teraz oraz cieszeniu się obecną chwilą. Priorytetuje dobre samopoczucie, a także uwzględnia istotną rolę relaksu.
Filozofia hygge to świetna alternatywa dla szybkiego, stresującego trybu życia, który wciąż jest praktykowany i chwalony w wielu krajach. W hygge gonienie za sukcesami czy osiąganie wysokich wyników w pracy nie jest tak ważne jak osobisty dobrostan. Istotną rolę odgrywa tu również cieszenie się małymi rzeczami. Podejście to uczy wdzięczności do tego, co już mamy. Dzięki niemu możemy dostrzec pozytywy nawet w wyjątkowo trudnej dla nas sytuacji. Hygge ma na celu stworzenie przyjemnej, przytulnej atmosfery, dzięki której możemy znacząco poprawić nasz nastrój i zadbać o dobre samopoczucie.
Cieszenie się małymi rzeczami
Styl życia, jakim jest hygge, może przynieść nam wiele korzyści. Powinniśmy wiedzieć, że tego typu podejście do codzienności występuje również w innych kulturach, jednak nie jest równie rozwinięte i praktykowane. W Polsce też znajdziemy zwyczaje, które wpisują się w tego typu filozofię. Warto jednak zadbać o to, aby na stałe wprowadzić hygge do swojej rzeczywistości. Możemy wtedy wiele zyskać. Hygge bowiem uczy cieszyć się małymi rzeczami. Pokazuje nam, że wcale nie potrzebujemy mieć ogromnych willi czy drogich przedmiotów, aby było nam dobrze. Wystarczy zatroszczyć się o przytulną atmosferę, aby osiągnąć równie wysoką przyjemność. W hygge maksymalizm czy konsumpcjonizm odchodzi na bok. Radość bowiem mogą nam sprawić nawet najmniejsze rzeczy.
Komfort i wygoda
Praktykując filozofię hygge, możemy w pełni odczuć komfort i wygodę w swoim domu. Dla tej filozofii bardzo ważny jest wypoczynek. Czas, który poświęcamy na relaks, nie jest wcale zmarnowany. Nawet leniuchowanie jest uznawane za pozytywne, jeśli dzięki temu możemy zwolnić i cieszyć się obecną chwilą. Odpoczynek dla naszego organizmu jest bardzo ważny, ponieważ pozwala na jego zregenerowanie się. W ten sposób zyskujemy więcej energii i poprawiamy nasz nastrój.
Bliskość
Hygge to coś, czym należy cieszyć się z innymi. Bliskość jest wpisana w założenia tej filozofii. Dzięki hygge możemy czerpać prawdziwą przyjemność ze spotkania z przyjaciółmi czy rodziną. Wspólnie spędzony czas jest prawdziwą wartością, która ma dla nas ogromne znaczenie. Wyjścia do modnych czy ciekawych miejsc nie są tu potrzebne – odwiedziny przyjaciół w domu mogą stać się równie cennym wspomnieniem. Podobna otwartość i życzliwość polega na tym, że gdy tworzymy wnętrze w stylu hygge, zależy nam przede wszystkim na tym, aby była to przestrzeń, w której zarówno my, jak i nasi bliscy, czuli się dobrze. Wnętrza powinny być urządzone w taki sposób, aby goście, wchodząc do naszego domu, poczuli się, jakby sami chcieliby w nim zamieszkać.
Jak uwzględnić styl “hygge” we wnętrzach?
Hygge może być wykorzystywane nie tylko jako styl życia, ale i jako styl aranżacyjny. Będzie idealnym wyborem dla tych, którzy pragną stworzyć ciepłe, komfortowe wnętrza, w których niezwykle miło spędza się czas. Nie zapominajmy, że w krajach skandynawskich przez większą część roku słońce zachodzi bardzo szybko. Ich mieszkańcy muszą zatem szczególnie postarać się o to, aby do swoich mieszkań wprowadzić ciepło i przytulny klimat. Hygge jest świetnym sposobem na to. Jednym z kluczowych filarów hygge jest odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. Wybór lamp ma ogromne znaczenie, jako że stanowią one przeciwwagę do ponurej aury za oknem. Z tego względu wybierajmy przede wszystkim żarówki o ciepłej barwie, która sprawia znacznie bardziej przyjemne wrażenie, a do tego pomaga się zrelaksować. Nie ograniczajmy się na jednym, głównym źródle światła. Zainwestujmy w mniejsze lampy, które nie dość, że lepiej rozświetlą przestrzeń, to jeszcze dodadzą jej charakteru. Postawmy na oryginalne lampy o ciekawych kształtach i kolorach.
Nie zapominajmy też o odpowiednim dobraniu kolorów. W pokojach w stylu hygge powinny dominować jasne, delikatne odcienie, które zapewnią subtelny efekt, a do tego przyczynią się do optycznego powiększenia pomieszczenia. Świetnym wyborem okażą się zimne barwy, takie jak biały, błękitny czy jasnoszary. Do stworzenia niepowtarzalnego klimatu wykorzystajmy za to dużą ilość świec. Nie może zabraknąć również roślin, które wyrażą nasze przywiązanie do natury. Do udekorowania przestrzeni sięgnijmy przede wszystkim po proste rzeczy, które oddadzą sedno filozofii hygge. Wybierając meble i materiały do takiego wnętrza, postawmy przede wszystkim na produkty stworzone przy użyciu naturalnych tworzyw. Krzesła czy meble wykonane z jasnego drewna wspaniale wypełnią przestrzeń. Naturalne tkaniny, takie jak bawełna, len czy wełna, zapewnią nam za to wysoki poziom wygody. Zadbajmy o to przede wszystkim w sypialni, która powinna być przytulna i komfortowa. W tym celu zainwestujmy w jakościowy, dobrze dopasowany materac, na którym w pełni będziemy mogli się odprężyć. Produkty, które wspaniale nadadzą się do sypialni w stylu hygge, znajdziemy na stronie https://fit4sleep.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-140×190/ oraz w sklepie stacjonarnym Rzeszów.
Komfort, zadowolenie, bezpieczeństwo i swoboda – to rzeczy, które możemy poczuć, kierując się stylem życia hygge. Takie podejście do życia to jeden z powodów, dla których Duńczycy uważani są za jeden z najszczęśliwszych narodów na świecie. Teraz i my możemy wprowadzić w życie ich filozofię!
Przeczytaj także: Tajemniczy świat pająków w senniku – zrozum swoje sny