Konflikty między rodzeństwem to coś normalnego. Do kłótni między dziećmi może bowiem dojść z nawet najmniejszego powodu. Ważne jednak jest to, aby jako rodzice wiedzieć, w jaki sposób reagować na zaistniałą sytuację, aby nie doprowadzić do eskalacji konfliktu. Jak skutecznie rozwiązywać sprzeczki pociech? Dowiedz się więcej!

Nie interweniuj

Pierwszym błędem, jaki rodzice podejmują, gdy ich dzieci się kłócą, jest interwencja i wtargnięcie w kłótnię. Może wydawać się, że to instynktowna reakcja, jednak wcale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Gdy w taki Jak rozwiązywać konflikty między dziećmi?sposób przejmujemy kontrolę, nie dajemy szansy maluchom na to, aby nauczyły się samodzielnego rozwiązywania konfliktów. Może nam wydawać się, że sobie z tym nie poradzą, ale prawda jest taka, że dzieci świetnie odnajdą się w takiej sytuacji, wykorzystując swoje własne zasoby, w tym postawy, których nauczyły się w domu. Możemy być w pobliżu, ale nie angażujmy się, szczególnie od samego początku.

Kiedy jednak należy wtrącić się w konflikt między dziećmi? Przede wszystkim wtedy, gdy jedno z nich nas o to poprosi. Wówczas wysłuchajmy każdą ze stron i postarajmy się wspólnie ustalić jakiś kompromis. Reakcja rodziców wymagana jest również w momencie, w którym występuje zagrożenie zdrowia lub życia, a także wtedy, kiedy między maluchami jest duża nierównowaga sił.

Bądź wzorem dla dzieci

Musimy mieć na uwadze, że zdecydowaną większość zachowań, jaką praktykuje dziecko, nauczyło się we własnym domu. To tam odkrywa wzory i przykłady, które następnie samemu wykorzystuje. Jeśli zależy nam na tym, aby nasze maluchy skutecznie rozwiązywały spory między sobą, pokażmy, że również to potrafimy. W napiętej sytuacji między na przykład partnerem czy innym członkiem rodziny zachowajmy spokój i postarajmy się podejść do tego racjonalnie. Jeśli będziemy się unosić i gorączkować, nie powinniśmy się dziwić, że nasze dzieci będą robić to samo. Dlatego już od najmłodszych lat pokazujmy im znaczenie kompromisów i szczerej rozmowy.

Pamiętaj o bezstronności

W przypadku konfliktów między dziećmi główną rzeczą, o której musimy pamiętać, jest bezstronność. Nie możemy pokazać, że faworyzujemy którąś ze stron, ponieważ to często prowadzi do jeszcze większej eskalacji konfliktu. Powinniśmy być jak najbardziej bezstronni. Dzięki temu żaden z maluchów nie poczuje się pokrzywdzony i będą bardziej chętni do pojednania się. Miejmy na uwadze również to, aby nie osądzać żadnego z dzieci – nie powtarzajmy utartych schematów, polegających na przykład na tym, że starszy z maluchów powinien być mądrzejszy od tego drugiego. Powstrzymajmy się od podobnych osądów i traktujmy maluchy jednakowo.

Wyznacz osobną przestrzeń

Wiele konfliktów między dziećmi wynika z tego z konieczności dzielenia się wspólnymi rzeczami. Maluchy nie zawsze są skore do tego, aby uczciwie dzielić się zabawkami czy innymi przedmiotami. Chociaż nauczenie się tego jest bardzo ważne, warto też zadbać o to, aby każde z dzieci miało swoją własną przestrzeń i własne rzeczy, o które będzie dbało. W ten sposób unikniemy wielu kłótni, a do tego zachęcimy je do tego, aby dbały o to, co należy do nich. Szczególnie ważne będzie wyznaczenie takiej strefy w sypialni dzieci – każde z nich powinno mieć zapewnione komfortowe warunki do snu, dzięki którym będą mogły w pełni wypocząć. Upewnijmy się, że maluchy mają swoje własne przytulanki czy ulubione poduszki. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie im zasnąć i się rozluźnić. Sen, jak wiemy, ma ogromne znaczenie dla dzieci. Kiedy śpią, wytwarza się hormon wzrostu, który odpowiada za prawidłowy rozwój. Umysł za to porządkuje dane i zapamiętuje istotne informacje. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze maluchy skutecznie wypoczną, powinniśmy zainwestować w odpowiednie materace dla nich. Na początek postawmy na modele dla dzieci. Kiedy jednak nasze pociechy trochę podrosną, warto zaopatrzyć się w trochę większe materace, które będą im służyć na znacznie dłużej, jak na przykład https://fit4sleep.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-90×190/. Aby przekonać się, czy dane modele rzeczywiście będą pasować, udajmy się do sklepu stacjonarnego Radom, gdzie mamy możliwość przetestowania dostępnych produktów.

Chwal za pogodzenie się

Choć dzieci zdają sobie sprawę z tego, że kłótnie to coś złego, nie zawsze jest im spieszno do pojednania się. Aby ich do tego zachęcić, a także pokazać, że komunikacja jest lepsza od kłótni, chwalmy je za każdym razem, gdy w taki sposób podejdą do problemu. Możemy nawet wykorzystać do tego system nagrody. Zawsze będzie to jakąś motywacją dla maluchów do szybszego pogodzenia się i wspólnego wypracowania kompromisu.

Poznaj przyczynę konfliktu

Jeśli sytuacja będzie wymagała naszej interwencji lub dzieci poproszą nas o to, aby włączyć się do ich dyskusji, zacznijmy od ustalenia przyczyny konfliktu. Nie przechodźmy od razu do wyznaczania kar czy dawania reprymendy. Dowiedzmy się, dlaczego doszło do kłótni. Dzięki temu odkryjemy, co męczy nasze dzieci. Przyczyna konfliktu da nam ponadto wskazówkę do tego, jak odpowiednio rozwiązać daną sytuację.

Poproś o wsparcie

Może się okazać, że mimo licznych prób i sposobów, kłótnie między dziećmi wciąż nie ustąpiły, a one są w ciągłym stanie konfliktu. W tym przypadku możemy rozważyć wspólne udanie się do psychologa, który spojrzy z zewnątrz na zaistniałą sytuację i pomoże znaleźć pasujące rozwiązanie.

Chociaż dziecięce kłótnie to nic przyjemnego, musimy pamiętać, że jest to też szansa na to, aby nauczyć nasze pociechy poprawnego rozwiązywania konfliktów. Pozwólmy im wspólnie znaleźć rozwiązanie sytuacji, a także pamiętajmy o tym, aby być bezstronnym i nie stawać po żadnej ze stron.

Przeczytaj także: Sennik mama – co znaczy sen o mamie?