Przeciętny człowiek spędza w łóżku około 1/3 swojego życia. Podczas snu regeneruje się cały organizm, maleje napięcie mięśniowe oraz obniża się poziom stresu. Podstawową funkcją materaca jest zapewnić użytkownikowi komfortowy wypoczynek, dlatego tak ważne jest, aby był on dobrze dobrany do jego potrzeb i preferencji.
Czym jest twardość materaca?
Materac spełnia szereg funkcji, które mają ogromny wpływ na zdrowie oraz dobre samopoczucie. Decydując się na zakup materaca, należy dokonać kilku ważnych decyzji – wybrać rozmiar, rodzaj wkładu oraz twardość.
- Rozmiar materaca oczywiście musi pasować do ramy łóżka, jednak jeśli tutaj również planowany jest zakup, wtedy można założyć, że szerokość 70-90 cm będzie odpowiednia dla łóżka pojedynczego oraz min. 140 cm szerokości, jeśli ma być dla dwóch osób. Odpowiednią długość można obliczyć, dodając 20 cm do wzrostu użytkownika.
- Zastanawiając się nad rodzajem materaca, użytkownik może wybierać spośród bardzo szerokiej oferty dostępnej w salonach oraz sklepach internetowych. Na rynku dostępne są materace piankowe, sprężynowe i hybrydowe, wykonane z komponentów naturalnych i syntetycznych, jednowarstwowe, wielowarstwowe oraz o przeznaczeniu specjalistycznym.
Na sam koniec pozostaje odpowiedzieć na pytanie, jak dobrać twardość materaca, aby cieszyć się komfortowym wypoczynkiem? Aby materac mógł zapewnić odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, podłoże musi zostać dobrane pod kątem wagi ciała oraz wzrostu użytkownika. Istnieje przekonanie, że im twardszy materac, tym jest lepszy dla zdrowia – jednak nie powinno się wnioskować w ten sposób, ponieważ zbyt twardy materac może być równie szkodliwy dla zdrowia, jak zbyt miękki.
Podstawowym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę jest waga ciała. Im człowiek lżejszy, tym może sobie pozwolić na bardziej miękki materac. Z kolei dla osób cięższych, miękki materac może okazać się niewystarczającym podparciem. W ofercie producentów dostępne są materace twarde, średnie oraz miękkie. Twardość materaca oznaczana jest literą „H” (z ang. hardness). Przeglądając opisy i specyfikacje produktów użytkownik spotka się z określeniem: twardość materaca h1, h2, h3 lub h4. Jest to międzynarodowa skala stosowana przez producentów materacy.
Jakie są stopnie twardości materaca?
Stopień twardości materacy jest pomocy w określeniu dla kogo dany produkt będzie odpowiedni. Jak wspomniano powyżej w powszechnym użyciu jest czterostopniowa skala:
- H1 to materace miękkie, idealne dla osób o wadze do 60 kg, w tym dla dzieci,
- H2 to materace średnio miękkie, w sam raz dla osób o wadze od 50 do 80 kg,
- H3 to materace średnio twarde, sprawdzą się dla osób o wadze od 80 do 100 kg lub lżejszych,
- H4 to materace twarde, dla osób o wadze powyżej 100 kg.
Twardość materaca
Skala twardości materaca jest głównym kryterium, jakie powinno zostać wzięte pod uwagę przy wyborze podłoża. Jeśli użytkownik znajduje się na granicy różnych twardości, najlepiej sprawdzić materac pod kątem indywidualnych preferencji oraz poczucia komfortu, jaki daje. Dodatkowo, aby sprawdzić czy dana twardość materaca jest odpowiednia, można wykonać tak zwany „test płaskiej ręki”. Wystarczy się położyć, a następnie umieścić dłoń tak, aby znajdowała się pomiędzy plecami a powierzchnią. Jeśli materac jest zbyt miękki, ręka napotka wyraźny opór. Jeśli materac jest zbyt twardy, wytworzy się duża przestrzeń pomiędzy odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym a podłożem.
Warto pamiętać, że najważniejszy jest nacisk miejscowy – inaczej rozkłada się waga 100 kg przy osobie o wzroście 160 cm, a inaczej przy osobie o wysokości 180 cm, nawet jeśli ważą tyle samo. Nacisk na podłoże wywołany przez użytkownika jest inny w okolicach głowy, inny w okolicach bioder czy stóp. Z tego powodu powstały strefy twardości w materacach, aby jeszcze lepiej dopasowywały się one do ciała. Na rynku dostępne są podłoża o trzech, pięciu lub nawet siedmiu strefach twardości. W przypadku trzech stref twardości mówimy o wzmocnieniu jedynie środkowej części materaca. Oznacza to, że w tym miejscu jest on wyraźnie twardszy, aby ustabilizować część biodrową. W materacach tego typu chodzi więc przede wszystkim o ochronę odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W produktach o pięciu strefach twardości dodana została strefa pośrednia, która amortyzuje nacisk ramion na materac. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są materace z siedmioma strefami twardości, ponieważ w największym stopniu dopasowują się do budowy ciała. Każda z siedmiu stref cechuje się inną twardością. Najtwardsza część podtrzymuje najcięższą część ciała, czyli odcinek biodrowo-krzyżowy kręgosłupa. Pozostałe strefy to pośrednia o średniej twardości, zlokalizowana w obrębie ud oraz klatki piersiowej, strefa twardsza w okolicach barków i ramion oraz kolan i łydek, a także strefa o średniej twardości, w której znajdują się głowa i stopy.
Jak poprawnie dobrać twardość materaca?
Jaka twardość materaca jest odpowiednia dla danej kategorii wagowej użytkownika, zostało wyjaśnione szczegółowo powyżej. Dobór twardości powinien uwzględniać również indywidualne preferencje użytkownika. Należy też pamiętać, że inne twardości materaca mogą być zalecane dla osób, które borykają się ze schorzeniami lub zwyrodnieniami kręgosłupa – w takim przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem ortopedą. Miękkie podłoże nie sprzyja biodrom, twarde z kolei jest nie do końca komfortowe dla głowy oraz odcinka szyjnego, które nie potrzebują tak twardego podłoża. Dlatego też materace ze strefami twardości powinny zainteresować przede wszystkim osoby cierpiące na różne schorzenia kręgosłupa. Zapewni to rozluźnienie wszystkich odcinków kręgosłupa, co jest niezbędne do utrzymania jak najlepszego stanu zdrowia. Zapewniając ciału prawidłową pozycję podczas snu, schorzenia nie będą się pogłębiać, a z czasem może dojść również do ich ustąpienia.
Dlatego szukając materaca o wysokiej jakości zastosowanych komponentów, warto zwrócić uwagę na model Hilding Dance. Ten nowoczesny materac hybrydowy zbudowany jest z 7-strefowego systemu drobnych sprężynek Pocket Plus o wysokości aż 15 cm. Dzięki temu uzyskana została najbardziej optymalna sprężystość, bardzo wysoka elastyczność punktowa oraz doskonałe wsparcie – ten materac będzie świetnym rozwiązaniem dla par, w tym par z dużą różnicą wagową. Materac sklasyfikowany jest jako H2, czyli średnio twardy. Wierzchnia warstwa stworzona została z dwóch wysokich blatów pianek: wysokoelastycznej pianki HR o wyższym poziomie twardości dla zapewnienia dodatkowego podparcia oraz lekko chłodzącej pianki FloFom. Razem tworzą one strefę optymalnego komfortu. Materac każdorazowo reaguje na zmianę ułożenia ciała i dostosowuje swój kształt do kręgosłupa, pozwalając na regenerację wszystkich mięśni. W zestawie znajduje się pokrowiec Italiano, który niweluje nieprzyjemne zapachy i posiada właściwości antyalergiczne.
Hilding ma w swojej ofercie nowoczesne materace piankowe (termoelastyczne, wysokoelastyczne i medyczne), materace sprężynowe (kieszeniowe typu multipocket oraz interactive), jak również materace nawierzchniowe i te dedykowane najmłodszym użytkownikom. O wysokiej wykonania produktów świadczą liczne atesty, w tym certyfikat Oeko-Tex®, pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka oraz otrzymanie przez wybrane modele statusu produktów medycznych.