Materac dla dziecka ma ogromny wpływ na jakość snu malucha, a co za tym idzie – na jego komfort i zdrowie. Dobry materac dziecięcy pozwala na zachowanie prawidłowej postawy podczas snu, eliminuje ryzyko wystąpienia uczulenia i podrażnień, gwarantuje bezpieczeństwo i nieprzerwany wypoczynek.

Dlaczego wybór odpowiedniego materaca dla dziecka ma duże znaczenie?

Komfortowy sen, zapewniający pełne odprężenie i efektywną regenerację – kto z nas o nim nie marzy? Warto jednak pamiętać, że wysoka jakość snu ma wpływ nie tylko na wygodę i dobre samopoczucie, ale również na zdrowie. Szczególnie w przypadku dzieci, które potrzebują snu do tego, by rosnąć i rozwijać się w prawidłowy sposób.

Dobry materac dla dziecka jest niezbędny już od pierwszych chwil życia. Najmłodsze dzieci śpią nawet po 20 godzin, w tym czasie rosnąc i przybierając na wadze dzięki intensywnemu wydzielaniu hormonu wzrostu. Dlatego tak ważne jest, by nic nie zakłócało ich snu – niewygodna pozycja, podrażniające materiały czy nieprzyjemna wilgoć. Materac dla niemowlaka musi przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo, ponieważ maluch jest jeszcze całkowicie bezbronny, a jego ciało delikatne, podatne na urazy i podrażnienia.

Gdy dziecko nieco podrośnie, dobrze dobrany do potrzeb materac dziecięcy zapewni mu właściwe ułożenie podczas snu, co stanowi ważną profilaktykę wad postawy. Wysokiej jakości materac to również świetne dopasowanie do kształtu ciała i wygoda, nawet jeśli ruchliwe dziecko zmienia co chwilę pozycję. Nastolatki także potrzebują odpowiedniego materaca, najlepiej łatwego do czyszczenia i utrzymania higieny. Musi być przystosowany do zmieniającego się kształtu ciała i równie szybko zmieniających się preferencji, np. odnośnie do twardości podłoża.

Czym materace dziecięce różnią się od materacy dla dorosłych?

Jak wybrać materac dla dziecka?Czym różnią się materace dziecięce od innych modeli? Chociaż wśród nich znajdziemy szeroką gamę materacy o odmiennej twardości, wymiarach, sprężystości czy elastyczności, istnieje kilka cech wspólnych dla większości produktów z tej kategorii.

Po pierwsze, materac dziecięcy najczęściej wykonany jest z różnego rodzaju pianek. Godne polecenia są innowacyjne pianki o unikalnych właściwościach, np. pianka wysokoelastyczna. Skąd pomysł zastosowania właśnie tego surowca? Nowoczesne pianki są lekkie, łatwe do czyszczenia, a do tego przewiewne i antyalergiczne. Wszystkie te cechy okazują się niezwykle istotne w przypadku materaca dla dzieci. Pianka wysokoelastyczna zapewnia solidne i równomierne podparcie kręgosłupa, a zarazem pozostaje niezwykle elastyczna i plastyczna, dzięki czemu podłoże jest w pełni komfortowe i dopasowuje się do kształtu ciała. Takie rozwiązanie zastosowano np. w materacu dziecięcym Hilding Dobranocka, wykonanym z innowacyjnej pianki FlexiFoam o unikalnej strukturze, zapewniającej zdrową postawę i najwyższy komfort snu.
Po drugie, dobry materac dla dziecka jest wykonany z antyalergicznych materiałów. Dotyczy to samego materaca, ale i pokrowca, który ma bezpośredni kontakt z ciałem malucha. Dodatkowo materac i pokrowiec są zwykle przewiewne i dobrze odprowadzają wilgoć – stosuje się odpowiednie komponenty i specjalne rozwiązania mające na celu poprawę cyrkulacji powietrza. Dzięki temu materac nie wilgotnieje, a ryzyko rozwoju pleśni czy gromadzenia się szkodliwych drobnoustrojów jest minimalizowane.

W przypadku materacy dla najmłodszych, które mogą być użytkowane od pierwszych dni życia dziecka, ważny jest specyficzny kształt. Podwyższone boki i obniżony blat tworzą swego rodzaju „łódeczkę”, zapobiegając wypadnięciu malucha poza materac czy uderzeniu o szczebelki łóżeczka.

Odpowiedni rozmiar materaca dla dziecka – czym się kierować?

Rozmiar materaca dla dziecka jest jednym z kluczowych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie. Sen na zbyt małym materacu nie należy do wygodnych, nie sprzyja też zachowaniu zdrowej postawy. Pamiętajmy, że dzieci rosną jak na drożdżach – dlatego zawsze lepiej jest kupić materac nieco za duży niż „na styk”.

Jaki materac dla noworodka lub niemowlaka warto wybrać? Dla najmłodszych przeznaczone są specjalne materace dziecięce w standardowych wymiarach 60 x 120 cm i 70 x 140 cm. Tak długość materaca będzie właściwa dla dzieci mających mniej więcej do 100-120 cm wzrostu.

W przypadku starszych dzieci i nastolatków odpowiednie będą już materace dedykowane młodzieży (np. Hilding Funky) lub dla dorosłych. Należy wybierać modele o długości o minimum 20 cm przewyższającej wzrost dziecka i szerokości zapewniającej co najmniej 70 cm przestrzeni dla jednej osoby. Pamiętajmy, że nastolatki o potężniejszej budowie ciała mogą potrzebować więcej miejsca dla komfortowego snu – zamiast standardowego wymiaru 80 x 180 cm można zdecydować się np. na 100 x 200 cm.

Odpowiednia twardość materaca dla dziecka – czym się kierować?

Kolejnym ważnym parametrem jest twardość materaca. Zbyt miękki materac zapada się i nie zapewnia wystarczającego podparcia, a z kolei zbyt twardy jest sztywny i powodować może poczucie dyskomfortu. Pamiętajmy, że odczucie twardości jest subiektywne, dlatego w przypadku starszaków i nastolatków warto kierować się m.in. ich preferencjami.

Zasada doboru twardości materaca dla niemowlaka i małego dziecka jest prosta – powinien on mieć średni poziom twardości. To kompromis między solidnym podtrzymaniem giętkiego kręgosłupa a wygodą, pozwalający cieszyć się snem zdrowym, a jednocześnie przyjemnym. Taki materac pomaga zapewnić prawidłowy rozwój kręgosłupa i niezakłócony niczym wypoczynek.

Kiedy zauważamy, że dziecko zapada się w materacu i nie ma wystarczającego podparcia, warto zwiększyć poziom twardości – można zakupić nowy materac lub podwyższyć twardość np. za pomocą maty kokosowej. Z reguły zaleca się stosowanie dziecięcych materacy o średniej twardości do ok. 10 roku życia. Potem można sięgnąć po materace dla dorosłych, poziom twardości dobierając do wagi. Przy wadze poniżej 60 kg zdecydujmy się na materac miękki (oznaczenie H1), a powyżej 60 kg na materac średnio twardy (oznaczenie H2).

Ile kosztuje dobry materac dziecięcy w Rzeszowie?

Jak znaleźć najlepszy materac dla dziecka w Rzeszowie i z jakimi kosztami trzeba będzie się liczyć? Konieczne jest odwiedzenie wielu sklepów z materacami, porównanie między sobą cen i cech poszczególnych modeli. Obejrzenie wszystkiego na żywo jest bardzo czasochłonne, dlatego ciekawą alternatywę stanowią zakupy przez Internet. Coraz więcej osób korzysta z tego wygodnego rozwiązania i przegląda dziesiątki produktów bez wychodzenia z domu.

Zakupy online mają jeszcze jedną zaletę – możemy obejrzeć wszystko bez pośpiechu, na spokojnie porównując ceny i różne parametry. Pomocne jest korzystanie z wygodnych sklepowych wyszukiwarek, wyczerpujących opisów i merytorycznych porad. W sklepie internetowym kupimy dobry materac dla niemowlaka już za 200-300 zł, a materac dla nastolatka z młodzieżowym pokrowcem za ok. 750 zł. Pamiętajmy, że cena uzależniona jest m.in. od wymiarów konkretnego modelu, dodatkowych udogodnień czy rodzaju pokrowca.

Co jest najważniejsze przy wyborze materaca dla dziecka?

Jaki materac dla dziecka jest najlepszy? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ potrzeby zależą od wieku dziecka, jego upodobań czy ewentualnych problemów zdrowotnych. Do kluczowych parametrów należą wspomniane już rozmiar i twardość. Na co poza tym trzeba zwrócić uwagę?
Wiele wysokiej jakości materacy dla dzieci ma specjalne certyfikaty potwierdzające zgodność z rygorystycznymi normami bezpieczeństwa i higieny. Decydując się na taki materac, możemy mieć pewność, że spełni oczekiwania i zagwarantuje zdrowy sen. Warto zwrócić uwagę w szczególności na produkty z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka, takie jak Hilding Kołysanka.

Dzieciństwo i lata nastoletnie to czas szczególnie istotny z punktu widzenia kształtowania się prawidłowej postawy. Zapobieganie wadom postawy i ich korekta to ważne zadania – pamiętajmy, że sen w odpowiedniej pozycji ma duży wpływ na funkcjonowanie układu ruchu. Dlatego warto postawić na materac z wieloma strefami twardości, wyróżniający się optymalną elastycznością punktową i zróżnicowanym naciskiem, dostosowanym do potrzeb poszczególnych części ciała. Dzięki temu kręgosłup będzie odpowiednio podparty, ciężar rozłożony równomiernie, a mięśnie skutecznie odciążone.

W przypadku materacy dziecięcych liczą się praktyczne rozwiązania. Zdecydujmy się na wodoodporny materac dla najmłodszych, który poradzi sobie z zabrudzeniem czy zamoczeniem. Wybierzmy pokrowiec łatwy do zdjęcia i uprania, z ułatwiających zachowanie higieny materiałów. Dobrym rozwiązaniem są materace odwracalne – naprzemienne użytkowanie obu stron pozwala wydłużyć ich trwałość.

Kupując materac dla dziecka, kierujmy się jego wiekiem, wzrostem i wagą, a także stanem zdrowia i przyzwyczajeniami. Wybierzmy model wykonany z innowacyjnych materiałów zapewniających zdrową postawę i wygodę, minimalizujących ryzyko alergii i podrażnień. Warto zdecydować się na zakupy w Internecie, podczas których możemy na spokojnie porównać ceny i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.