Choroby cywilizacyjne, inaczej zwane również chorobami XXI wieku, to zespół dolegliwości, które coraz częściej występują w naszej populacji. Mają one bezpośredni związek z intensywną urbanizacją, postępującym uprzemysłowieniem i degradacją środowiska. Do takich chorób zalicza się cukrzyca, otyłość czy alergia. Ostatnia choroba coraz częściej jest diagnozowana – zarówno u osób starszych, jak i młodszych. A jak zmniejszyć jej objawy, np. w sypialni.

Jak alergia wpływa na sen?

Uczulenie, inaczej alergia, polega na nadmiernej oraz nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na występujące w środowisku obce dla organizmu substancje. W normalnych warunkach. Określa się je jako alergeny, które w normalnych warunkach nie powinny stosować żadnych reakcji. Według badań, aż ¾ alergików budzi się w nocy, z powodu odczuwanych symptomów alergii lub deklaruje problemy ze snem. Nie każdy z nas wie, ale alergie, zwłaszcza nieleczone mogą prowadzić do zaburzeń snu, takich jak:

  • zespół bezdechu sennego,

  • chrapania,

  • bezsenność.

Co powinna zawierać antyalergiczna sypialnia?

Jak stworzyć antyalergiczne warunki w sypialni?W dzisiejszych czasach alergie stają się coraz bardziej powszechne. Niestety, ich negatywny wpływ na jakość i długość wypoczynku może odbić się na prawidłowym funkcjonowaniu organizmu w ciągu dnia. Jednak można temu zapobiec – wystarczy tylko postawić na odpowiednie produkty!

Materac do spania

Materac do spania odpowiada za zdrowy i komfortowy wypoczynek, gdyż jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Jest to możliwe z uwagi na wyjątkowe cechy oraz unikalną budowę. Decydując się na model dla alergika, warto zwrócić uwagę, czy wybrany produkt odznacza się antyalergicznością, higienicznością oraz wysokim stopniem cyrkulacji powietrza. A jaki materac będzie najlepszy dla alergika? Sprawdza się tutaj przede wszystkim modele lateksowe lub wykonane z pianki, np. wysokoelastycznej czy termoelastycznej.

Poduszka

Nie każda poduszka jest dobra dla alergika. Modele zawierające w sobie mieszankę puchu lub pierza mogą wywoływać reakcje alergiczne, a wszystko to z uwagi na stawianie odpowiednich warunków do rozwoju alergenów. Najlepiej, aby poduszka antyroztoczowa miała wypełnienie syntetyczne lub piankowe. Wówczas stwarza odpowiednie warunki do wypoczynku, jednocześnie gwarantując prawidłowe wsparcie głowy, barków i kręgosłupa szyjnego.

Kołdra

Kołdra gwarantuje nam komfort termiczny w czasie wypoczynku, dzięki czemu nasze ciało nie przegrzewa się w ciepłe dni, a także nie wychładza w zimne. Dodatkowo przyjemnie otula ciało w czasie snu. Podobnie jak w przypadku poduszki, warto postawić na modele syntetyczne, gdyż nie gromadzą one kurzu, roztoczy i bakterii, przez co nie wywołują alergii. Jeśli natomiast chcemy postawić na naturalne rozwiązania – to godnym uwagi produktem będzie kołdra wełniana. Co prawda nie przyciąga ona kurzu, ale sama w sobie może być potencjalnym alergenem.

Pościel

Pościel to jedno z najczęściej kupowanych akcesoriów sypialnianych, a wszystko z uwagi na fakt, iż może być wykonana z różnych materiałów, np. pościel makosatyna czy bawełniana oraz wyróżnia się licznymi fasonami. Pamiętajmy jednak, że ona również powinna wykazywać właściwości antyalergiczne lub uniemożliwiają osadzanie się kurzu. Dzięki temu zapewnią nam komfortowy wypoczynek oraz nie będą zakłócać wypoczynku.

Stworzenie sypialni wolnej od alergenów jest ciężkie. Przede wszystkim powinniśmy postawić na antyalergiczne elementy wyposażenia łóżka, takie jak materac czy poduszka. Nie zapominajmy również o rzeczach, takich jak dywan, koce czy poduszki dekoracyjne, które dodatkowo gromadzą kurz. Warto je często odkurzać lub prać, aby alergeny nie gromadziły się w naszej sypialni.