Czy to lepsze łóżko od standardowego i jakie ma zalety oraz wady? Sprawdź, czym wyróżnia się łóżko kontynentalne.

Czym jest łóżko kontynentalne?

Łóżka kontynentalne to łóżka zbudowane z trzech warstw, z wygodnym zagłówkiem obitym tkaniną oraz często również dodatkową powierzchnią pod spodem, służącą do przechowywania pościeli.
Łóżka kontynentalne zawsze są wyższe od wszystkich innych typów łóżek. Podstawę takiego łóżka stanowi baza z wbudowanym materacem sprężynowym. Kolejne dwie warstwy to materac właściwy oraz materac nawierzchniowy. Taka budowa łóżka umożliwia jego bardzo dużą wytrzymałość oraz sprawia, że w trakcie snu ciało jest równomiernie podpierane na całej jego długości. Dodatkowo zapewnia to bardzo dobrą cyrkulację powietrza we wszystkich warstwach łóżka.

Zalety i wady łóżka kontynentalnego

Hilding - łóżka kontynentalneZalety łóżek kontynentalnych

  • Wyższa niż standardowo wysokość – sprawia, że na łóżku niezwykle wygodnie śpisz i wypoczywasz. Każda zmiana pozycji w trakcie nocy jest też dużo łatwiejsza, przy zachowaniu pełnej elastyczności łóżka.
  • Tapicerowany zagłówek – który umożliwia bardzo komfortowy wypoczynek nawet przez wiele godzin podczas czytania książki czy relaksowania się w łóżku.
  • Posiada aż trzy materace – które zapewniają Twojemu kręgosłupowi niezwykle komfortowy sen oraz idealne podparcie na każdym odcinku, niezależnie od tego, w jakiej pozycji przesypiasz noc.
  • Wysoka sprężystość – którą również zapewniają trzy różne warstwy, a przede wszystkim materac sprężynowy znajdujący się na spodzie łóżka. Dzięki niej materac pozostaje wytrzymały nawet pod naciskiem dużego ciężaru ciała.
  • Stylowy design – łóżko kontynentalne wygląda niezwykle stylowo oraz pasuje do każdego rodzaju sypialni.

Łóżko kontynentalne – wady

  • Masywny wygląd – takie łóżka są wyższe od tradycyjnych, ale przez mnogość warstw, wydają się też większe. Dlatego jeśli masz małą sypialnię i chcesz uniknąć wrażenia, że łóżko praktycznie całkowicie ją wypełnia, możesz mieć problem z wyborem odpowiedniego łóżka kontynentalnego.
  • To łóżko dla pary – łóżka kontynentalne to przeważnie łóżka dla partnerów, dlatego jeśli zależy Ci na naprawdę małym, jednoosobowym łóżku, pomyśl o zakupie standardowego.

Jaki materac wybrać do łóżka kontynentalnego?

W łóżku kontynentalnym do wyboru masz tak naprawdę dwa materace: materac kontynentalny główny, który w największym stopniu wpływa na Twój sen, oraz materac kontynentalny nawierzchniowy, czyli topper. Sprawdź, jak dobrać odpowiednio oba typy materacy.

1. Materac główny – możesz wybrać między materacem sprężynowym, wykonanym z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej.

Materace sprężynowe – najbardziej nowoczesne są materace kontynentalne sprężynowe kieszeniowe lub multipocket. Gwarantują one bardzo wysoką wytrzymałość i dobre podparcie ciała. Dlatego to dobry wybór dla partnerów o różnym rytmie snu oraz osób o wysokiej wadze ciała.

Materace kontynentalne termoelastyczne – są wykonane z niezwykle nowoczesnej pianki Visco, która pod wpływem ucisku ciała oraz jego ciepła dopasowuje się do jego kształtu. Dlatego właśnie takie materace najbardziej są polecane osobom, które dużo trenują i wymagają dobrej regeneracji mięśni podczas wypoczynku, osobom z nieprawidłową postawą ciała,
z problemami z kręgosłupem lub jego chorobami oraz seniorom.

Materace wysokoelastyczne – takie materace kontynentalne dopasowują się do ciała i kręgosłupa pod wpływem ich ucisku. Są bardziej przystępne cenowo od materacy termoelastycznych i są również polecane osobom, którym zależy na dobrej regeneracji mięśni oraz równomiernym podparciu kręgosłupa podczas snu.

Mniej typowym rodzajem pianki jest pianka lateksowa. Taka pianka jako jeden z niewielu materiałów nie uczula oraz posiada bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Właśnie z tych powodów jest polecana osobom z alergiami, chorobami skórnymi lub układu oddechowego.

2. Materac nawierzchniowy

Ten materac ma jeszcze bardziej zwiększyć komfort Twojego snu. Jeśli więc zależy Ci na idealnym wypoczynku i odciążeniu w nocy kręgosłupa, wybierz materac kontynentalny nawierzchniowy wykonany z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej, a najlepiej z połączenia obu tych pianek. Takie połączenie posiada między innymi materac nawierzchniowy Hilding Alt. Jeśli zależy Ci na zwiększeniu trwałości łóżka, a dodatkowo lubisz spać na twardszym podłożu, wybierz materac kontynentalny nawierzchniowy o podwyższonym stopniu twardości, z dodatkiem naturalnych włókien, jak kokos czy gryka.

Łóżko kontynentalne a tradycyjne – podobieństwa i różnice

Łóżka kontynentalne ze standardowymi mają niewiele wspólnego. Oprócz tego, że można je kupić w podobnych rozmiarach dla par i są szeroko dostępne, tak naprawdę mają więcej różnic niż podobieństw. Największą jest to, że łóżko kontynentalne możesz stworzyć pod siebie praktycznie do zera, dobierając każdy jego element, w tym trzy różne materace, które się w nim znajdują. Taką możliwość daje coraz więcej producentów, w tym szwedzki producent Hilding. Dopasować indywidualnie możesz też rodzaj nóżek, kolor i typ obicia, kształt i wysokość zagłówka. Zwłaszcza, gdy kupujesz łóżko kontynentalne w sklepie internetowym. Takie łóżko umożliwia też bardziej komfortowy wypoczynek, dzięki miękkiemu i dobrze wyprofilowanemu zagłówkowi.