Alergia to zaburzenie, które pojawia się nawet u 40% polskiego społeczeństwa. Na uczulenia cierpią osoby w różnym wieku, a alergie często dają najsilniejsze objawy wieczorem i w nocy, skutecznie utrudniając zasypianie i regenerację organizmu. Właśnie dlatego warto wybrać odpowiedni materac dla alergika i zapewnić mu spokojny sen.

Czym różni się materac dla alergika od standardowego materaca?

Materace antyalergiczne wyróżniają się przede wszystkim zastosowanymi materiałami, wysokim stopniem przewiewności i wentylacji oraz odpowiednią higieną oraz klimatem do snu. Takie model ograniczają ilość alergenów, a więc kurzu, bakterii, pleśni i roztoczy. Materace dla alergików wyglądają z pozoru tak samo jak modele standardowe, jednak w rzeczywistości występują między nimi spore różnice. Dobry materac antyalergiczny to model piankowy lub lateksowy, ponieważ to właśnie te materiały są bezpieczne dla osób z uczuleniami. Modele standardowe mogą z kolei być wykonane w formie materacy kieszeniowych, co nie jest odpowiednie dla alergików, ponieważ między kieszeniami jest sporo wolnej przestrzeni, gdzie gromadzi się kurz i roztocza, a także może odkładać się pleśń. Materac dla alergika nie powinien także zawierać w sobie materiałów naturalnych (gryka, końskie włosie, wełna), ani chemicznych substancji, ponieważ mogą one nasilać objawy i częstość występowania uczulenia. Dobrym materiałem jest za to mata kokosowa, która jest co prawda naturalna, jednak doskonale przepuszcza powietrze i chroni przed rozwojem roztoczy oraz innych alergenów. Mata kokosowa zapewnia więc zdrowy i higieniczny sen. Każdy, kto zastanawia się nad tym, jaki materac dla alergika będzie najlepszy, powinien zastanowić się nad indywidualnymi potrzebami osoby uczulonej. Lateks to doskonały materiał, jednak nie jest on wskazany dla osób z alergią na ten składnik. Z drugiej strony to właśnie materace lateksowe są najbardziej higieniczne i mają specyficzne właściwości i są odporne na pleśń oraz roztocza. Z kolei materace piankowe także są higieniczne, a można wybierać tutaj spośród modeli wysokoelastycznych i termoelastycznych.

Jakie są rodzaje materacy antyalergicznych?

hilding - materace antyalergiczneNa rynku występują trzy główne rodzaje materacy antyalergicznych, wśród których można wyróżnić:

 1. Materac antyalergiczny piankowy – polecany praktycznie wszystkim alergikom. Pianka ma otwartokomórkową budowę, jest higieniczna i przepuszcza powietrze, zapewniając optymalną wentylację. Na materacach piankowych nie osadza się także kurz i bakterie, przy czym oczywiście tylko wtedy, gdy model wyposażony jest w odpowiedni pokrowiec. Pianka bardzo dobrze przepuszcza także wilgoć i sprawia, że materac nie jest pożywką dla roztoczy i pleśni.
 2. Materac antyalergiczny lateksowy – odpowiedni dla większości osób uczulonych, poza tymi z alergią na lateks. Warto zaznaczyć, że dla alergików odpowiedni jest lateks syntetyczny, a nie naturalny. Materace lateksowe chronią użytkownika przed alergenami takimi jak pleśń, roztocza, bakterie i kurz, a dodatkowo zapewniają wysoki poziom wentylacji.
 3. Materac antyalergiczny ze specjalnym pokrowcem antybakteryjnym. W ofercie marki Hilding można znaleźć specjalne pokrowce, ze specjalną technologią Purotex, ograniczającą rozwój bakterii i roztoczy. W takiej tkaninie znajdują się specjalne mikrokapsułki z probiotykami, dzięki czemu bakterie i roztocza nie mogą się namnażać. Tarcie między ciałem i materacem sprawia, że kapsułki rozpuszczają się, absorbują wilgoć i zaczynają czyścić powierzchnię materaca ze szkodliwych dla zdrowia alergenów.

Jak wybrać materac dla alergika?

Poszukując materaca antyalergicznego w Rzeszowie, można udać się do sklepu stacjonarnego i sprawdzić ofertę oraz wypróbować różne modele na własnej skórze. Dobrym rozwiązaniem jest także zapoznanie się z różnymi materacami dla alergików przez Internet. To właśnie tam można znaleźć szeroki wybór, atrakcyjne ceny i dokładne opisy wszystkich produktów. Marka Hilding to renomowany producent materacy, także tych antyalergicznych i medycznych, bezpiecznych dla zdrowia. Model Hilding można znaleźć w sklepach stacjonarnych, także sieciowych jak IKEA i Agata Meble, oraz w sklepie internetowym. Ta druga opcja jest bardzo wygodna i warto skorzystać z niej, zwłaszcza obecnie, w trudnym czasie.

Polecanym modelem materaca antyalergicznego jest Hilding Electro, który posiada następujące cechy charakterystyczne:

 • model antyalergiczny, który nie zawiera żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia lub zwiększających ryzyko alergii,
 • materac hybrydowy, składający się z pianki wysokoelastycznej, pianki Fusion i sprężyn multipocket oraz lateksu, a więc z materiałów bezpiecznych dla alergików,
 • wkład materaca posiada specjalne profilowanie i nacięcia, zapewniając optymalną wentylację,
 • materac jest odwracalny, co zapewnia odpowiednią higienę i wentylację, a dodatkowo zwiększa trwałość,
 • pokrowiec Tencel NEW to antyalergiczny produkt, który wykonany został z włókien wiskozowych i doskonale kontroluje poziom wilgotności, a także w naturalny sposób zapobiega rozwojowi bakterii, pleśni i roztoczy,
 • materac przeznaczony jest dla najbardziej wymagających klientów.

Warto pamiętać o tym, aby wybierając materac dla alergika, zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • wypełnienie materaca – powinno być piankowe, lateksowe lub być połączeniem tych materiałów (hybrydowe),
 • zastosowane technologie, na przykład profilowania, kratki wentylacyjne,
 • antybakteryjny pokrowiec z odpowiednią technologią,
 • wygoda, trwałość i komfort,
 • higiena i klimat sprzyjające alergikowi.

Materac antyalergiczny powinien być dopasowany także do indywidualnych potrzeb użytkownika.