W mieszkaniach jednopokojowych, gdzie ilość miejsca jest często ograniczona, nie zawsze możliwe jest korzystanie z dużego, wygodnego łóżka, a single lub singielki zmuszeni są spać na wersalce lub kanapie wielofunkcyjnej. Może się to jednak odbić na jakości snu, a ten jest niezwykle ważną częścią dnia każdego człowieka. W poprawie leczniczych właściwości nocnego wypoczynku pomóc może materac nawierzchniowy, który występuje w formie kilkucentymetrowej nakładki wykonanej z różnego rodzaju pianek. Dzięki temu stare, zużyte łóżko lub materac odzyska dawne właściwości, zapewniając właściwe podparcie kręgosłupa na całej jego długości. Jak jednak znaleźć właściwy materac nawierzchniowy i kto powinien z niego korzystać? Przekonaj się, jak wiele może zmienić materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej w Twojej sypialni.

Materac nawierzchniowy – czym jest i jaką rolę pełni?

Właściwe podparcie kręgosłupa to jedno z głównych zadań każdego materaca, w tym również tego nawierzchniowego, który pełni rolę nakładki termoelastycznej na materac główny lub inną powierzchnię służącą do wypoczynku. Dzięki zastosowaniu kilku rodzajów pianek, dobranie właściwego materaca nawierzchniowego do potrzeb użytkownika jest prostsze, bowiem każdy z typów konstrukcji pozwala na uwzględnienie innych cech ciała danej osoby. Standardowe łóżka są zazwyczaj uniwersalne, dopasowane do sylwetki, ciężaru czy kształtu ciała przeciętnego użytkownika, jednak czasami okazuje się to niewystarczające. By w zauważalny sposób podnieść jakość i właściwości zdrowotne snu, wiele osób decyduje się na zakup materaca nawierzchniowego. Do tego konstrukcja ta pozwala na wygodną zmianę stopnia twardości, zwłaszcza że materace nawierzchniowe są odwracalne. W zależności od zastosowanego materiału czy właściwości konkretnego modelu, materac nawierzchniowy może utwardzić główny materac lub go zmiękczyć.

Oprócz tego warto również pamiętać o rehabilitacyjnych takiej konstrukcji – materac nawierzchniowy ortopedyczny idealnie wpisuje się w potrzeby osób będących w trakcie długotrwałego powrotu do zdrowia. Kupno specjalistycznego materaca rehabilitacyjnego może być dla wielu osób znacznym obciążeniem finansowym, a zastosowanie nakładki termoelastycznej na materac, z którego dany użytkownik korzysta na co dzień, zwiększa komfort wypoczynku. Szczególnie spodoba się to osobom, które nie mogą samodzielnie wstawać z łóżka, a co za tym idzie, większość swojego czasu spędzają w pozycji leżącej. Dobrze dobrany materac nawierzchniowy pomaga zapobiec powstawaniu odleżyn.

Jakie wyróżnia się rodzaje materacy nawierzchniowych?

Hilding - materace nawierzchniowePodstawowym kryterium podziału materacy nawierzchniowych jest to, z jakiego materiału zostały one wykonane. Do produkcji wkładów materacy powierzchniowych wykorzystuje się zazwyczaj pianki wysoko- i termoelastyczne, ale spotkać można również wypełnienia przygotowane z mleczka kauczukowego połączonego z lateksem syntetycznym. Dzięki temu nakładka zyskuje dodatkowe właściwości hipoalergiczne, a do tego nie odkształca się podczas użytkowania, co pozwala na stosowanie jej w łóżkach specjalistycznych z opcją regulacji kąta nachylenia podparcia. Wówczas mowa jest o materacu nawierzchniowym ortopedycznym.

Innym sposobem podziału nakładek na materac główny jest stopień twardości konstrukcji. Bezpośrednio łączy się to z materiałem, z jakiego został wykonany dany model, jednak warto pamiętać, że kwestie związane z twardością są sprawą indywidualną. Jako że materace nawierzchniowe nie są wykorzystywane samodzielnie, to konstrukcje te służą zazwyczaj do zmiany twardości materaca głównego lub nadaniu zupełnie nowych właściwości starej wersalce czy kanapie. Przykładowo materace nawierzchniowe twarde zwiększają stabilność ciała podczas snu i eliminują uczucie zapadania się, które jest charakterystyczne dla zużytych łóżek. Wszystko to ma na celu zapewnienie lepszego podparcia kręgosłupowi, by ten znajdował się we właściwej, zalecanej przez lekarzy pozycji (kształt litery S).

Kiedy warto zdecydować się na materac nawierzchniowy?

Podczas odświeżania sypialni wiele osób decyduje się na wymianę materaca głównego lub całego łóżka, jednak nie zawsze będzie to możliwe. Dla osób z mniejszymi mieszkaniami przygotowano właśnie materace nawierzchniowe, które dzięki funkcji składania, można wygodnie przechowywać nawet w niewielkich przestrzeniach. Dzięki temu znacząco zwiększa się komfort snu przy jednoczesnym zachowaniu jego funkcji regeneracyjnej, nawet w przypadku starszych łóżek czy wersalek, sof i kanap.

Kiedy dana osoba zacznie borykać się z porannymi bólami kręgosłupa, może oznaczać to konieczność zastosowania materaca nawierzchniowego, zapewniającego doskonałe podparcie, niezależnie od warunków. Przykładowo materac nawierzchniowy Hilding Tenor został wykonany z wysokoelastycznej pianki FloFom, która dodatkowo wykazuje się właściwościami termoregulacyjnymi i chłodzącymi. Taka nakładka termoelastyczna na materac główny reaguje na temperaturę ciała użytkownika, dostosowując się tym samym do jego naturalnych krzywizn.

Dobór materaca nawierzchniowego dostosowany do łóżka – na co zwrócić uwagę?

Przeglądając oferty popularnych sklepów i dystrybutorów znaleźć można wiele propozycji, ale na którą z nich warto się zdecydować? Przede wszystkim warto pamiętać, że to na jaki materac nawierzchniowy postawić, zależy w dużej mierze od samego użytkownika i jego osobistych preferencji. Przy okazji doboru warto pamiętać o rozmiarze – materac nawierzchniowy powinien dobrze przylegać do danej powierzchni, by wyeliminować powstanie nierówności, które w dłuższej perspektywie czasu mogą powodować poważne problemy z kręgosłupem.
Marka Hilding Anders w swojej ofercie ma materace nawierzchniowe dostosowane zarówno do potrzeb singli (lub singielek), jak i par. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem dla tej drugiej grupy użytkowników jest zastosowaniu pianki wysokoelastycznej reagującej punktowo na obciążenie, co zapobiega przenoszeniu się drgań.