W każdym domu jest osobne pomieszczenie, w którym możemy odpocząć od problemów zawodowych czy osobistych. Sypialnia, bo o niej tu mowa, to dla wielu z nas oaza spokoju i miejsce, w którym po prostu odpoczniemy czy zrelaksujemy się. Jednak, aby było to możliwe, to warto zadbać o parę aspektów, które nadadzą jej funkcjonalności. Dotyczy to przede wszystkim strefy do relaksu i wypoczynku. Zatem, czym powinna odróżniać się sypialnia?
Sypialnia jako miejsce do relaksu
Po ciężkim dniu chyba każdy z nas chce spędzić, choć na chwilę odprężyć się i odpocząć. Niestety, salon, kuchnia czy jadalnia nie nadają się do tego – w końcu pełnią inną funkcję. Z uwagi na to, możemy stworzyć w sypialni strefę relaksacyjną, czyli miejsce, w którym możemy zapomnieć o codziennych problemach i choć na chwile skupić się na sobie. Uznaje się, że sypialnia to miejsce intymne, w którym panuje spokój i harmonia. Pozwala to ukoić zmysły i zszargane nerwy, przez co łatwiej będzie nam zasnąć. Jednak, jak stworzyć taką strefę? W pierwszej kolejności powinniśmy wygospodarować trochę miejsca w sypiali, czyli tzw. “kącik”, w którym umieścimy potrzebne nam meble. Mogą one obejmować fotele, stół, regał lub to, czego potrzebujemy do realizacji swoich zainteresować. Świetnie sprawdza się także miękkie tekstylia, takie jak koce czy poduszki, zwiększające dodatkowo komfort.
Sypialnia jako miejsce do wypoczynku
Większość osób kojarzy sypialnię z miejscem, w którym można przede wszystkim porządnie się wyspać. Nie jest to błędne myślenie – w końcu oprócz zapewnienia miejsca do relaksu, sypialnia głównie odpowiada za spokojny i efektywny wypoczynek. Podobnie jak w przypadku tworzenia strefy relaksacyjnej, warto uwzględnić tutaj kilka ważnych kwestii. Pierwsza z nich jest gama kolorystyczna całego pomieszczenia. Powinna opierać się na stonowanych lub pastelowych kolorach, które wyciszą nasze ciało i ułatwią zasypianie. Dużą rolę odgrywają także dodatki, takie jak:
- rośliny, gdyż mogą nawilżać i oczyszczać powietrze,
- świece i zapachy, gdyż mogą dodatkowo ułatwić nam zasypianie,
- zasłony i rolety, gdyż zapobiegają wnikaniu światła do sypialni, zwłaszcza latem.
Każda z tych kwestii w mniejszy bądź większy sposób oddziałuje na jakość i długość naszego wypoczynku. Aczkolwiek najważniejszym elementem tutaj jest łóżko. Dzieli się ono na kilka rodzajów, w tym tapicerowane, kontynentalne, drewniane czy metalowe. Różnią się przede wszystkim wyglądem, który odgrywa dużą rolę przy spójnej aranżacji wnętrza. A na co powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę przy komponowaniu komfortowego łóżka?
Po pierwsze – zagłówek
Zagłówek do łóżka to element, który znajduje się na ścianie bezpośrednio za łóżkiem. Stanowi on nie tylko niestandardową ozdobę, ale także rozwiązania mające na celu wprowadzenie dodatkowego komfortu podczas spędzania czasu w łóżku. W każdej chwili możemy się o niego oprzeć, np. przy czytaniu książki lub oglądaniu serialu. Najczęściej stanowi element wyposażenia łóżka, jednak możemy go również dokupić i dopasować do osobistych potrzeb.
Po drugie – stelaż
Stelaż to konstrukcja, która składa się z ramy i listewek. Najczęściej produkowany jest z drewna bukowego czy sosnowego. Stanowi ważny, aczkolwiek niewidoczny na co dzień element wyposażenia łóżka, który odpowiada za wsparcie materaca. Pozwala na przedłużenie jego trwałości i żywotności, a także w znaczny sposób wpływa na komfort wypoczywania. Jest to możliwe z uwagi na usztywnianie i zmiękczanie wybranych stref.
Po trzecie – materac
Materac do spania to najważniejszym elementem wyposażenia każdego łóżka, gdyż odpowiada za wsparcie całej sylwetki oraz kręgosłupa. W ten sposób odciąża mięśnie, gwarantując im najlepszą regenerację. Jest to możliwe poprzez niemalże idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Jednak, aby materac mógł we właściwy sposób odgrywać swoją rolę, to przy jego wyborze należy uwzględnić swoje osobiste potrzeby i preferencje.
Po czwarte – kołdra
Kładąc się do łóżka, większość z nas odruchowo sięga po coś do przykrycia się – czyli po kołdrę. Nic dziwnego, jej funkcją jest przyjemne otulenie ciała użytkownika w czasie snu oraz zapewnienie komfortu termicznego. Oznacza to, że zapobiega przegrzewaniu się oraz wychładzaniu w czasie snu. Pamiętajmy jednak, aby przy jej wyborze uwzględnić najważniejsze kwestie, czyli rodzaj wypełnienie, rozmiar oraz gramaturę.
Po piąte – poduszka
Po przykryciu się zaczyna układać się do snu. Obejmuje to ułożenie głowy na – no właśnie, na poduszce. Z uwagi na to, komponując komfortowe łóżko, nie możemy również zapomnieć o niej! Poduszka odpowiada przede wszystkim za właściwe wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków i kręgosłupa w odcinku szyjnym. W ten sposób odciąża mięśnie, dzięki czemu rano nie zmagamy się ze sztywnym karkiem czy bólem głowy!
Po szóste – ochraniacz na materac
W ostatnich latach ochraniacz na materac lub inaczej nakładka higieniczna staje się coraz bardziej popularny, a wszystko to z uwagi na jego wyjątkową funkcję. Wszystko z uwagi na fakt, iż zapobiega zabrudzeniu, zanieczyszczeniu, a nawet zawilgoceniu podłoża do spania! Pozwala to wydłużyć żywotność materaca, a także na dłużej zachować jego pierwotne właściwości. Świetnie sprawdzi się w każdej sypialni, jednak dedykowane są przede wszystkim małym dzieciom oraz osobą mający problem z nietrzymaniem moczu.
Po siódme – pościel i prześcieradło
Do ostatnich elementów wyposażenia łóżka zalicza się poście, czyli poszewkę na kołdrę i poduszkę oraz prześcieradło, zakładane na materac. Pozwalają one na stworzenie higienicznych warunków do wypoczynku, gdyż stanowią pierwszą linię obrony zarówno materaca, jak i kołdry czy poduszki przed np. kurzem.
Komponowanie komfortowego miejsca do wypoczywania może wydawać się trudne – czy słusznie? Jak się okazuje, wystarczy tylko wiedzieć, jakie kwestie uwzględnić! Oczywiście w zależności od metrażu, możemy dodatkowo wyróżniać w sypialni strefę wypoczynkową, jednak musimy pamiętać, że ma ona przede wszystkim pełnić funkcję wypoczynkową. Oznacza to, że wygodę łóżko to podstawa!