Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla osób w każdym wieku. Szczególną wagę do tego aspektu funkcjonowania powinni przywiązać seniorzy. Regularny ruch w ich życiu może pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia, poprawić ruchomość stawów oraz pozytywnie wpłynąć na samopoczucie psychiczne. Jakie dyscypliny sportowe idealnie się sprawdzą w życiu seniorów?

Aktywność fizyczna ma znaczenie!

Ruch jest niezwykle ważną częścią życia każdego seniora. Niesie on ze sobą wiele korzyści psychospołecznych i zdrowotnych. Przede wszystkim, ułatwia utrzymanie prawidłowej wagi ciała – a wraz z wiekiem staje się to coraz trudniejsze. Poza tym, poprzez ćwiczenia seniorzy mogą zapobiegać osteoporozie i utracie masy mięśniowej. Starsi dorośli dzięki aktywności poprawiają swoją równowagę i stabilność, jednocześnie minimalizując prawdopodobieństwo nieszczęśliwego, i bardzo niebezpiecznego w zaawansowanym wieku upadku.

Warto też pamiętać o korzyściach psychicznych i społecznych. Przede wszystkim, sport jest nieodłącznie związany z wydzielaniem endorfin, określanych mianem hormonu szczęścia. Systematyczny ruch zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na depresję i zaburzenia lękowe. Aktywność stanowi też cenny środek zapobiegania bezsenności. Seniorzy mają skłonności do problemów z zasypianiem się i ze zbyt wczesnym wstawaniem – nawet jeśli śpią na komfortowym materacu, np. takim, jak Hilding Fiord. Aktywność fizyczna ułatwia organizmowi regulowanie optymalnego poziomu melatoniny odpowiedzialnego za stopień senności.

A jakie dyscypliny sportowe są najbezpieczniejsze dla seniorów?

  • Aktywność fizyczna dla seniorów - top 5 sportów na jesień życiaPływanie

Pływanie to bezpieczny sport, który nie obciąża nadmiernie stawów – jest to niezwykle ważne w starszym wieku! Bez zbędnego obciążenia dla układu ruchu możliwe jest poprawienie wydolności układu sercowo-naczyniowego, a także wzmocnienie mięśni. Podczas pływania pracują praktycznie wszystkie grupy mięśni! Co ciekawe, aktywność fizyczna w wodzie bardzo skutecznie pomaga w utrzymywaniu gęstości kości na należytym poziomie. Wizyty na basenie są ogólnodostępne. Pływanie nie wymaga dużych nakładów finansowych, a osoby, które nie są w stanie lub nie lubią pływać, mogą korzystać z różnych zajęć – takich, jak chociażby gimnastyka w wodzie. Tego rodzaju zorganizowane ćwiczenia stanowią też dla starszych osób doskonałą okazję do nawiązywania nowych znajomości.

  • Spacerowanie i trekking

Spacery to aktywność, którą każda osoba może dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i upodobań. Ta forma ćwiczeń jest dostępna nawet dla osób zmagających się z problemami zdrowotnymi. Przechadzki mogą pomagać w utrzymaniu zdrowej wagi ciała, poprawie kondycji serca i płuc, a także we wzmacnianiu mięśni. Seniorzy cieszący się zdrowiem mogą spacerować po szlakach przyrodniczych. Trekking – niekoniecznie górski – to idealna okazja nie tylko do zadbania o swoją tężyznę fizyczną. Podczas wycieczek można poznać ciekawe zakątki kraju, a także spędzać miło czas z rodziną i przyjaciółmi.

  • Kolarstwo

Jazda rowerem to dobry wybór dla sprawnych seniorów, którzy chcą utrzymać prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo naczyniowego i zadbać o wzmocnienie swoich mięśni. Jest to uniwersalna forma ruchu, która dobrze się sprawdza przez 365 dni w roku. Latem można zwiedzać okolicę na rowerze tradycyjnym, a zimą zamienić go na rowerek stacjonarny w mieszkaniu lub na pobliskiej siłowni. Podobnie jak pływanie, również kolarstwo nie obciąża nadmiernie stawów.

  • Gimnastyka i joga

Gimnastyka i joga to doskonała forma ruchu dla osób w każdym wieku. Ćwiczenia wzmacniające mogą przyczynić się do zwiększenia siły mięśni, poprawy równowagi i stabilności. Jest to dobry wybór dla seniorów, którzy nie czują się komfortowo podczas dynamicznych sportów. Ćwicząc pozycje podczas zajęć z jogi, możliwe jest nie tylko poprawianie stanu zdrowia fizycznego, ale również pracowanie nad oddechem i redukcją stresu.

  • Jeździectwo

Jeździectwo jest dyscypliną, która na pierwszy rzut oka może wydawać się zupełnie nieadekwatna dla seniorów. Jednak zdecydowanie tak nie jest! A dowodem na to są, chociażby fotografie 90-letniej królowej Elżbiety II podczas przejażdżek konnych! Aktywność ta jest odpowiednia dla seniorów, którzy cieszą się dobrym zdrowiem. Podczas jazdy konnej można poprawić swoją koordynację i wzmocnić mięśnie głębokie. W zaawansowanym wieku można korzystać ze spokojnych przejażdżek i cieszyć się z towarzystwa majestatycznych zwierząt. Niezwykle istotne jest to, aby wybierać szkółki jeździeckie, w których pracują doświadczeni instruktorzy, a zajęcia prowadzone są na spokojnych koniach. Jest to gwarancja bezpieczeństwa!

Aktywność fizyczna seniorów, a regeneracja

Każdy aktywny senior powinien dbać nie tylko o systematyczne ćwiczenia, ale również regenerację. W szczególności dotyczy to snu! Sypialnia osoby starszej powinna być dobrze wyposażona. Jej najważniejszym elementem jest wygodny materac – np. jeden z tych, które dostępne są w asortymencie marki http://www.hilding.pl/. Należyte wsparcie kręgosłupa to gwarancja snu wysokiej jakości. Przydatne są też ergonomiczne poduszki. Dzięki dobrym akcesoriom sypialnianym organizm ma szansę się rozluźnić i zregenerować tkanki po długim dniu pełnym wyzwań.

Aktywność fizyczna w życiu seniorów jest niezwykle ważna i potrzebna. Jednak osoby starsze powinny wybierać stosunkowo bezpieczne dyscypliny, które nie obciążają nadmiernie stawów.