Kawa to coś, co znane jest nam wszystkim. Są osoby, dla których przygotowanie tego napoju to obowiązkowa pozycja każdego dnia. Możemy jednak zastanawiać się, czy to, o jakiej porze pijemy kawę, ma znaczenie. Czy jeśli wypijemy ją rano, jeszcze na pusty żołądek, to odczujemy negatywne konsekwencje? Sprawdź sam!

Czy kawa jest zdrowa?

Kawa to niezwykle popularny napój, który jest dostępny wszędzie, gdzie tylko byśmy się nie udali. Mimo tego wciąż istnieje wiele wątpliwości dotyczących tego, czy kawa jest zdrowa. Nawet ci, którzy zachwycają się jej smakiem każdego dnia, mogą nie być pewni, czy wyświadczają swojemu organizmowi przysługę, czy też wręcz przeciwnie. Okazuje się jednak, że nie mamy czego się obawiać. Picie kawy, jeśli oczywiście nie jest w nadmiarze, nie wywołuje negatywnych dolegliwości. Pamiętajmy jednak, że każdy ma inną tolerancję – są osoby, które są szczególnie wrażliwe na kofeinę, przez co nawet dwie filiżanki kawy to dla nich za dużo. Jeśli nie pilnujemy swojego limitu, możemy doświadczyć takich nieprzyjemności jak przyspieszone bicie serca, uczucie niepokoju, ból głowy czy problemy z zaśnięciem. Jednak w przypadku, w którym wiemy, że kawa działa na nas pozytywnie i możemy swobodnie cieszyć się jej smakiem, odczujemy dodatkowe korzyści takie jak przyspieszenie metabolizmu, zniwelowanie wolnych rodników w organizmie czy zmniejszenie ryzyka choroby Parkinsona i Alzheimera. Nie można ukryć, że kawa ma też pobudzający wpływ. Dodaje nam energii i sprawia, że łatwiej się jest nam skoncentrować. Z tego względu tak chętnie wypijana jest na przykład w pracy czy na zajęciach, gdzie potrzebujemy się skupić.

Kawa na pusty żołądek – czy to dobry pomysł?

Picie kawy na pusty żołądek - dlaczego jest niezdrowe?Nic dziwnego, że skoro kawa ma działanie pobudzające, najczęściej sięgamy po nią rano, kiedy potrzebujemy się obudzić i szybko zacząć dzień. Ci, którzy są najbardziej zagonieni, nierzadko wybierają kawę zamiast śniadania. Czy to dobre rozwiązanie? Od dawna kwestia tego, czy kawa pita na pusty żołądek to dobry pomysł, wzbudza wątpliwości. Wiele osób uważa, że niekorzystnie oddziałuje na ściany żołądka i wywołuje inne nieprzyjemne dolegliwości na tle trawiennym. Powinniśmy jednak wiedzieć, że nie jest to teza podparta badania. Badacze czy dietetycy nie potwierdzają, że rzeczywiście tak jest. Kawa naturalnie pobudza produkcję soku żołądkowego, należy jednak pamiętać, że niektóre osoby mogą mieć bardziej wrażliwy żołądek od innych. Wówczas może zdarzyć się sytuacja, w której wypicie kawy na czczo wywołuje dyskomfort. W tym przypadku trzeba zrezygnować z picia tego napoju bez wcześniejszego zjedzenia czegoś. U osób wrażliwych lub zmagających się z problemami z układem trawiennym może zwiększyć ryzyko pojawienia się refluksu czy zgagi.

Nie wszyscy wiedzą o tym, że wypicie kawy rano może mieć wpływ nie tylko na nasz żołądek, ale i produkcję hormonów. Wynika to z tego, że rano, kiedy się budzimy, nasz organizm wytwarza znaczną ilość kortyzolu, dzięki któremu jesteśmy naturalnie pobudzeni i gotowi do działania. Kortyzol nazywany jest jednak również hormonem stresu, dlatego należy być szczególnie otworzyć. Kawa, jako że posiada kofeinę, też działa mobilizująco i ożywczo. Jeśli wypijamy ją na pusty żołądek, sprawiamy, że poziom kortyzolu w naszym organizmie bardzo wzrasta. Może on z czasem przyzwyczaić się, że ma inne źródło tego hormonu, dlatego sam nie będzie go już wytwarzał w takiej ilości jak wcześniej. To może doprowadzić do tego, że rano będziemy czuli się zmęczeni i pozbawieni energii, co może skutkować problemami z zaśnięciem. Widzimy zatem, że picie kawy na czczo to coś, co powinniśmy poważnie rozważyć. Kiedy nie mamy żadnych przeciwwskazań, może to nie wywołać żadnych żołądkowych kłopotów, ale z kolei może wpłynąć na układ hormonalny. Zbyt wysoki poziom kortyzolu może być naprawdę szkodliwy, jako że będziemy czuć się przez niego zestresowani i nerwowi. Jeśli rano nigdy nie mamy na nic czasu, a kawa to coś, co najprościej jest nam zabrać, postarajmy się, choć co drugi dzień budzić trochę wcześniej, aby zdążyć, przygotować sobie coś do jedzenia. Dzięki temu, choć częściowo ograniczymy szkodliwe działanie kofeiny na pusty żołądek.

Jaką kawę pić rano?

Nie ma wątpliwości, że kawa to stały element każdego poranka. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że jej wypicie nie wywoła u nas niepożądanych skutków, powinniśmy zastanowić się, jaki rodzaj kawy będzie najlepszy o poranku. O tej porze będzie zależeć nam na wybraniu delikatnej, przyjemnej kawy, która nie będzie zbyt ciężka dla naszego żołądka. Świetną opcją będzie kawa z przelewu, której sposób przygotowania sprawia, że robi się ona łagodniejsza. Ma ona znacznie mniej intensywny smak niż w porównaniu do na przykład espresso, które charakteryzuje się wyraźnym aromatem i nierzadko posmakiem kwasowości lub gorzkości. Równie popularną metodą jest zaparzenie kawy w kawiarce. Tutaj smak będzie mocniejszy niż w przypadku przelewu, ale wciąż świetnie sprawdzi się na poranek. W wybraniu jak najlepszej kawy pomoże nam też zwrócenie uwagi na ziarna – kupując profesjonalne ziarna bezpośrednio z palarni lub kawiarń specialty, mamy gwarancję tego, że wiemy, jaki smak będzie mieć zrobiony przez nas napój. Dzięki temu będziemy pewni, że wybraliśmy coś, co wpłynie na nasze dobre samopoczucie, a do tego będzie pysznie smakować.

Co robić, aby czuć się wypoczętym bez wypicia kawy?

Picie kawy to zdecydowanie czysta przyjemność, jeśli jednak staniemy się od niej zależni, może mieć to niekorzystne konsekwencje. Może okazać się, że będziemy mieć poważne problemy ze wstawaniem. Warto zatem już wcześniej zadbać o to, abyśmy mogli i bez kawy czuć się pobudzonym i pełnym energii. Możemy to sobie zapewnić, inwestując w takie artykuły sypialniane, które zagwarantują nam najlepszy wypoczynek. Jest to możliwe, jeśli dobierzemy produkty odpowiednio dopasowane do naszego ciała. Ci, którzy szukają solidnego podparcia, na pewno docenią Hilding Lambada. Inne, równie komfortowe modele czekają na nas na stronie www.hilding.pl. Jeśli zatroszczymy się o jakość naszego snu, rano będziemy budzić się wypoczęci. Będziemy mieć siłę do tego, aby wstać z łóżka i sprawnie zacząć nowy dzień.

Picie kawy to dla wielu osób swego rodzaju rytuał, bez którego nie wyobrażają sobie zaczęcia dnia. Pamiętajmy jednak, że nawet tak pyszny napój może mieć niekorzystne dla nas skutki. Jeśli lubimy pić kawę rano, zwróćmy uwagę na to, aby nie robić tego na zupełnie pusty żołądek, ponieważ może to między innymi przyczynić się do zwiększenia poziomu kortyzolu w naszym ciele.