Chyba każdy z nas wie, czym jest alergia oraz jak się objawia. Zaliczana jest do schorzeń uciążliwych, gdyż znacząco obniża jakość życia, a także w negatywny sposób wpływa na codzienne funkcjonowanie człowieka. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o miejsce, w którym mieszkamy i w którym śpimy. W ten sposób będziemy w stanie zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii. A co możemy zrobić, aby z nią skutecznie walczyć?
Alergia na roztocza kurzu domowego – na czym polega?
Być może nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę są roztocza kurzu domowego. Najogólniej mówiąc, są to mikroskopijne pajączki, które żyją w kurzu domowym. Żywią się głównie martwym naskórkiem oraz przebywają w miejscach, gdzie się on znajduje. Najczęściej jest to pościel, materac, dywan czy pluszowe zabawki. Za dogodne warunki do ich bytowania uważa się temperaturę pomiędzy 20-25 stopni Celsjusza oraz wilgotność na poziomie 60-80%. Aby potwierdzić alergię na kurz i roztocza, należy wykonać test alergiczny. Najczęściej decydujemy się na, to gdy nękają nas uciążliwe objawy, takie jak zatkany nos i spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina, pogorszenie węchu, wodnisty katar, kichanie czy pokrzywka. Wynikają one z kontaktu z odchodami roztoczy, które zawierają dwa bardzo silne alergeny – Der p 1 i Der f 2. Z uciążliwymi objawami można walczyć w ciągu dnia, jednak czy wpływają one również na jakość naszego snu?
Wpływ alergii na kurz, roztocza i pleśń na sen
Zdrowy i spokoju sen jest niezwykle ważny do prawidłowego funkcjonowania organizmu w ciągu dnia. Można go rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci, pełni energii i w dobrym humorze. Efektywny wypoczynek charakteryzuje się wysoką jakością, odpowiednią długością oraz głębokością, dzięki czemu gwarantuje właściwą regenerację ciała użytkownika zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Przekłada się to na prawidłową pracę licznych układów, w tym układu pokarmowego, hormonalnego czy nerwowego. Niestety, nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo alergia na kurz, roztocza czy pleśń wpływa na zdrowy sen. Badania pokazują, że aż ¾ alergików budzi się w nocy z powodu objawów lub innych uciążliwych symptomów. Zdecydowana większość deklaruje problemy ze snem, które mogą przecenić się do zaburzeń snu. Warto zatem jak najszybciej pozbyć się alergenów ze swojego otoczenia. Można to zrobić na wiele sposobów, w tym poprzez odpowiednie sprzątanie oraz utrzymanie łózka w czystości.
Jak walczyć z alergią na kurz, roztocza i pleśń?
Istnieje wiele sposobów na walkę z pleśnią, kurzem i roztoczami. Jedna z nich są bardziej wymagające, inne natomiast wymagają regularności. A jak można się ich pozbyć w szybki sposób? Oto trzy najważniejsze kwestie!
Odkurzaj swój dom – w tym sypialnię
Kurz i roztocza mogą gromadzić się wszędzie. Najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji jest częste odkurzanie odkurzaczem wyposażonym w odpowiednie filtry. Możemy w ten sposób oczyścić nie tylko podłogę, ale także materac czy tapicerowane meble.
Ścieraj kurz we właściwy sposób
Zazwyczaj ścieram kurz na sucho, jednak wiele jego czasem w ten sposób wzbija się w powietrze i ponownie posądza na meblach. Zaleca się zatem, aby najpierw spryskać powierzchnię środkiem antyseptycznym lub wodą, a następnie zetrzeć na mokro.
Regularnie wietrz dom
Podczas sprzątania i nie tylko, warto otwierać okna. W ten sposób dochodzi do wymiany powietrza. W czasie sprzątania kurz nie osadza się na wyczyszczonych powierzchniach! Alternatywa tego rozwiązania są specjalne oczyszczacze powietrza.
Alergia na pleśń, kurz i roztocza a łóżko
Łóżko to miejsce, w którym spędzamy około ośmiu godzin dziennie. Szacuje się, że większość z nas przesypia ⅓ swojego życia. Z pewnością daje to pogląd na to, jak często oraz jak intensywnie jest użytkowanie łóżko. Nic zatem dziwnego, że gromadzi on pot, martwy naskórek, kurz, roztocza, a nawet pleśń. Najczęściej znajdują się one wewnątrz materaca do spania lub w wypełnieniu poduszki czy kołdry. Obecność tych alergenów ma negatywny wpływ na nasz sen, który wiąże się m.in., z utrudnionym zasypianiem. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy się ich pozbyć, a opisuje je artykuł https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/152_jak-pozbyc-sie-roztoczy-w-lozku-nasze-rady-na-zdrowy-i-bezpieczny-sen. Dodatkowo nie możemy zapomnieć o tym, aby odpowiednio zadbać o pościel, materac, poduszkę czy kołdrę. A w jaki sposób?
Jak prać pościel, aby pozbyć się roztoczy?
Najlepiej prać pościel raz w miesiącu, jednak w przypadku alergików warto robić to co 2 tygodnie lub co tydzień. Zaleca się środki hipoalergiczne oraz temperaturę powyżej 60°C.
Na czym polega czyszczenie materaca?
Materace, zarówno szerokie, np. 180×200 cm, jak i wąskie, np. 100×200 cm https://sennamaterace.pl/114-materace-100×200 można czyścić w ten sam sposób. Zaleca się parę wodną o temperaturze 150°C, jednak sprawdzi się również odkurzanie czy pranie pokrowca.
Pranie kołdry i poduszki – dlaczego jest tak ważne?
Zarówno kołdra, jak i poduszka powinna być regularnie wietrzona oraz prana. Najlepiej zrobić to w temperaturze zalecanej przez producenta lub w 60°C nie rzadziej, niż 2 razy w roku.
Alergia na otaczające nas czynniki, takie jak pleśń, kurz czy roztocza ma charakter całoroczny. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio zadbać o cały dom – w tym o miejsce, w którym śpimy. Regularne pranie pościeli, kołdry i poduszki, a także czyszczenie materaca i pokrowca pozwala nam zachować łóżko w czystości. Starajmy się także wybierać produkty antyalergiczne, które zagwarantują nam spokojnie przespaną noc.