W dzisiejszych czasach wielu z nas prowadzi szybkie tempo i intensywny tryb życia. O ile aktywność fizyczna jest wskazana, aby utrzymać świetną kondycję, jej nadmiar może niekoniecznie być korzystny dla zdrowia. Pozostaje zatem pytanie: jakie skutki faktycznie niesie ze sobą intensywny tryb życia? Czy może on być niebezpieczny dla organizmu człowieka? Na tego typu pytania odpowiemy sobie w tym artykule!

Wpływ aktywności fizycznej na organizm człowieka

Każdy z nas wie, że uprawianie sportu przynosi sporo korzyści. Jaki jednak rzeczywiście aktywność fizyczna ma wpływ na zdrowie człowieka? Przede wszystkim regularnie podejmowany wysiłek kształtuje odporność i wydolność organizmu. Poza tym pomaga w opóźnianiu rozwoju wielu chorób, takich jak np. nadwaga, cukrzyca, choroby układu krążenia czy układu oddechowego. Sport kształtuje również zdolności motoryczne, a nawet poprawia jakość snu i funkcjonowanie mózgu. Pozwala także utrzymać prawidłową postawę ciała. Co więcej, poprawia samopoczucie psychiczne i pomaga zredukować poziom stresu. Jak to jest możliwe? Uprawianie sportu wiąże się bowiem z wydzielaniem endorfin, czyli hormonów szczęścia. Warto więc podejmować się takiej formy aktywności fizycznej, która faktycznie sprawia nam przyjemność. Jednakże w trosce o zdrowie swojego snu, warto przede wszystkim zainwestować w dobrej jakości materac. Pod tym linkiem z pewnością znajdziesz dla siebie odpowiedni produkt: https://sennamaterace.pl/110-materace-140×200. Natomiast w tym artykule dowiesz się, jaki model będzie najlepszym rozwiązaniem dla sportowca: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/154_materac-dla-sportowca-jakie-powinien-spelniac-wymagania. Połączenie treściwego snu i regularnej aktywności fizycznej zapewni Ci wspaniałe rezultaty.

Intensywny tryb życia i jego skutki dla zdrowiaCzym jest intensywny tryb życia?

Każdy z nas może w inny sposób określać intensywny tryb życia. Niektórzy pod tym pojęciem rozumieją jedynie regularne wizyty na siłowni. Inni z kolei uważają, że intensywny tryb życia to taki, w którym praca ma charakter fizyczny, a poza nią podejmujemy się innego rodzaju aktywności fizycznej. Jeszcze inni twierdzą, że jest to po prostu synonim dla szybkiego tempa życia, w którym brakuje wolnego czasu, a my jesteśmy nieustannie zabiegani. Jaka definicja jest więc tą właściwą? Trudno jednoznacznie wskazać poprawne określenie. Wszystko zależy od tego, z jakiej perspektywy na to spojrzymy. W tym artykule skupimy się jednak na definicji intensywnego trybu życia jako dużej ilości ruchu i wytężonej pracy organizmu w ciągu każdego dnia.

Intensywny tryb życia i jego skutki dla zdrowia

Każda aktywność fizyczna jest dobra dla organizmu, jednakże zawsze należy uważać z jej intensywnością. Poza tym nigdy nie powinniśmy zapominać o odpowiedniej dozie wypoczynku i wyciszenia. Co jednak w przypadku, gdy charakter naszej pracy lub styl życia, jaki prowadzimy, wymusza od nas podejmowania się większego wysiłku? Niestety intensywny tryb życia może okazać się główną przyczyną zaburzenia efektywności podejmowanych przez nas działań. Wytężona praca organizmu jest na dłuższą metę niezwykle niebezpieczna i może stanowić nawet przyczynę szeregu nieprawidłowości. Ponadto spadek wydajności dotyczy tutaj nie tylko zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Nieustannie prowadzenie intensywnego trybu życia bez jakiejkolwiek formy odpoczynku może powodować ciągłe odczuwanie zmęczenia i znużenia, nawet w dni wolne, w które z reguły pozwalamy sobie na wypoczynek oraz odetchnięcie. Poza tym zbyt duży wysiłek często przyczynia się do pogorszenia jakości snu, a także utrudnia samo zasypianie. Nadmierna praca fizyczna utrzymuje również ciągłe napięcie mięśni, które uniemożliwia rozluźnienie oraz zrelaksowanie się. Często też silniej odczuwamy stres oraz doskwiera nam wyraźnie obniżenie samopoczucia. Wytężona praca zarówno fizyczna, jak i psychiczna pobiera z naszego organizmu mnóstwo energii, przez co szybciej odczuwamy głód, niekiedy wręcz trudny do opanowania. Sięgamy więc zazwyczaj po słodkie przekąski, które w istocie są jedynie pustymi kaloriami i nie posiadają żadnych wartości odżywczych. Intensywny tryb życia może zatem przyczyniać się także do zaburzeń odżywiania. Często przed nadmiar pracy oraz obowiązków odkładamy jedzenie na dalszy plan. W przypadku długotrwałego i nadmiernego wysiłku istnieje również duże ryzyko powstania zaburzeń w zakresie gospodarki hormonalnej, np. spadek poziom testosteronu czy wzrost wyrzutu kortyzolu. Jednym z najczęstszych skutków jest także nieprawidłowe funkcjonowanie czynności poznawczych. Nie potrafimy się skoncentrować i skupić uwagi na jednej rzeczy — wszystko nas rozprasza, a w naszej głowie kłębią się różnorodne myśli. Jak więc można zauważyć, każdy człowiek ma granice własnej wytrzymałości. Jeśli je przekroczy, występuje wysokie prawdopodobieństwo, że zaczną mu doskwierać powyższe dolegliwości. Dlatego też warto zadbać o pewną równowagę między pracą i wysiłkiem a odpoczynkiem. W przeciwnym wypadku nasz organizm wkrótce zacznie się buntować.

Jak „opanować” intensywny tryb życia?

Skoro intensywny tryb życia może mieć tak wiele niepożądanych skutków, warto zawczasu nad nim zapanować. Jak to jednak zrobić? Często tłumaczymy się, że nie mamy innego wyboru. Ktoś musi przecież pracować, zarabiać na życie, zajmować się rodziną i domem. Poza tym nie będziemy rezygnować z dodatkowej aktywności fizycznej, która pozwala nam zachować smukłą sylwetkę i często sprawia nam także radość. Czy istnieje w ogóle jakieś optymalne rozwiązanie dla tej sytuacji? Oczywiście, że tak! Jeśli tylko będziemy chcieli i nie zamartwiali się wszystkim dookoła, z pewnością uda nam się każdego dnia znaleźć trochę wolnego czasu przeznaczonego na odpoczynek. Ponadto warto zredukować nieco intensywność swoich treningów. Jeżeli Twoja praca ma charakter fizyczny, a poza tym wiąże się z dużą ilością stresu i po jej zakończeniu odczuwasz już ogromne zmęczenie, nie należy w dalszym ciągu katować swojego organizmu. Odpocznij sobie, zjedz pełnowartościowy posiłek, a na trening wybierzesz się nieco później. Przecież nie ma to żadnego znaczenia, o której godzinie go wykonasz. Natomiast w kwestii jedzenia warto zadbać o zdrową i odpowiednio wysoką kalorycznie dietę. Organizm funkcjonujący na wysokich obrotach domaga się, aby plan żywieniowy dostarczał mu składników pozwalających na utrzymanie prawidłowej pracy wszystkich systemów. Jeśli nie będzie otrzymywał odpowiedniej dawki źródła energii, szybko odczujemy głód oraz zmęczenie. Nie zapominajmy także o zdrowym śnie — jest on najlepszy rozwiązaniem dla regeneracji organizmu.

Choć może wydawać się, że intensywny tryb życia posiada same zalety, w rzeczywistości często wiąże się on z pewnym ryzykiem i niebezpieczeństwem. Nadmiar wysiłku jest bowiem niewskazany dla organizmu człowieka. Jeśli będziemy się zamęczać, a przy tym nie pozwolimy sobie odpocząć, szybko odczujemy skutki naszych działań.

Przeczytaj także: Poduszka do spania – jaką wybrać?