Na rynku, dostępnych jest bardzo wiele kosmetyków. Często sięgamy po te, które są najpopularniejsze lub mają najkorzystniejszą cenę, nie zwracając uwagi na ich skład. Czy to dobre podejście? Niektóre produkty zawierają składniki, które mogą negatywnie wpłynąć na naszą skórę. Niepokój mogą budzić na przykład takie elementy jak silikony. Czy zawierające je kosmetyki są bezpieczne? Dowiedz się więcej na ten temat!

Czym są silikony?

Termin “kosmetyki z silikonami” stał się ostatnio całkiem popularny. W większości przypadków jest postrzegany negatywnie. Słysząc, że dany produkt posiada silikony, automatycznie pragniemy z niego zrezygnować. Czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę silikony są? Okazuje się, że to syntetyczne polimery krzemoorganiczne, które mają strukturę siloksanów. Cechuje je to, że nie posiadają zapachu ani koloru. Są powszechnie używane na przykład jako smary czy oleje w wielu różnych dziedzinach – przemyśle, medycynie czy budownictwie. Oprócz tego znajdziemy je oczywiście w kosmetykach. Nie należą do artykułów biodegradowalnych, dlatego też nie można ich określić jako produkty naturalne.

Jakie silikony stosowane są w kosmetykach?

Silikony to bardzo duża grupa, która liczy wiele różnych związków. W tworzeniu kosmetyków stosowane są tylko niektóre z nich. W produktach kosmetycznych znajdziemy przede wszystkim:

  • silikony lotne,
  • oleje silikonowe,
  • woski silikonowe,
  • emulgatory silikonowe.

Jak działają silikony w kosmetykach?

Kosmetyki z silikonami — czy są bezpieczne?Silikony znalazły swoje zastosowanie w produkcji kosmetyków ze względu na swoje specjalne działanie. Na początku warto wspomnieć, że przynależą one do grupy emolientów, które są substancjami tłuszczowymi. Za sprawą tworzonego przez nich filtru na włosach czy skórze zatrzymywana jest woda. W ten sposób też zapewniają barierę ochronną i krótkotrwały efekt nawilżenia czy odbudowy. Jeśli stosujemy je na twarzy, nie musimy obawiać się, że na jej powierzchni pojawią się zaskórniki. Z tego względu silikony znajdują się w tak wielu produktach dla cery tłustej. Nakładając kosmetyk z tymi składnikami na włosy, możemy spodziewać się, że staną się gładkie i lśniące. Wynika to z tego, że silikony posiadają właściwości antystatyczne. Dzięki temu ograniczają elektryzowanie i puszenie się włosów. Wpływają ponadto na trwałość fryzury. Z tego względu produkty takie jak lakiery, stylizatory czy pianki zawierają te składniki.

Silikony odgrywają istotną rolę w zachowaniu odpowiedniej konsystencji produktu. Sprawiają, że jest łatwiejszy w nakładaniu i smarowaniu, a do tego powodują, że jego zawartość się nie lepi. Dzięki nim dany artykuł staje się o wiele łatwiejszy w użyciu. Na silikony trafimy w takich kosmetykach jak kremy, balsamy, maski, odżywki, szamponu, a także antyperspiranty i dezodoranty. Widzimy więc, że są bardzo powszechne i często używane. Czy to daje nam pewność, że są bezpieczne?

Czy silikony są bezpieczne?

Nie można ukryć, że silikony stanowią popularny składnik wielu produktów. Nie są naturalnymi substancjami, co już na starcie może odrzucić dużą liczbę osób. Należy jednak mieć na uwadze, że przeprowadzono badania, które mówią o tym, że silikony używane w kosmetykach nie są szkodliwe dla konsumentów. Mimo że mogą istnieć związki należące do tej grupy, które mogłyby wywołać szkodliwy efekt dla organizmu, nie są one stosowane w formułach używanych w produktach do skóry czy włosów. Wbrew powszechnym przekonaniom, nie zapychają skóry i nie przeszkadzają w jej oddychaniu. Nie są też źródłem alergii czy podrażnień, dzięki czemu mogą korzystać z nich również alergicy. Jeśli chodzi o stylizację włosów, mogą nie przypasować każdemu, ponieważ są dość obciążające, co dla cienkich, rzadkich kosmyków nie będzie korzystne. Na skutek tego mogą wyglądać na przyklapnięte i bez życia. To dlatego tak ważne jest, aby zapoznać się z danym kosmetykiem przed jego zakupem. Tylko w ten sposób możemy upewnić się, że dany produkt nie wyrządzi nam szkody. Warto też dowiedzieć się, jak powinna wyglądać pielęgnacja po użyciu kosmetyków z silikonami. Mają one silne, długotrwałe działanie. Z tego względu konieczne będzie zmycie ich przed użyciem innych produktów, tak aby nie wywołać niepożądanych skutków. Jeśli korzystamy z artykułów do włosów, które posiadają kosmetyki, przed nałożeniem innej odżywki czy maski, dobrze wykonać oczyszczający peeling głowy. On pozbędzie się nie tylko silikonów, ale też wszelkich zanieczyszczeń. Co więcej, dzięki niemu nasze włosy będą czyste i odbite od nasady. W przypadku skóry należy zainwestować w kosmetyki takie jak żele czy pianki do twarzy, za pomocą których można zmyć wszelkie niepożądane składniki obecne na naszej twarzy.

Jakich innych produktów należy unikać?

Niezależnie od tego, co kupujemy, zachowanie rozwagi jest kluczowe. W przypadku kupna kosmetyków, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą, wydaje się to jeszcze istotniejsze. Podobnie można powiedzieć o zakupie materaca. Należy być ostrożnym podczas wyboru, ponieważ zła decyzja może doprowadzić do tego, że będziemy spać na niewygodnym, źle dopasowanym podłożu, które będzie wywoływać dyskomfort i ból pleców. Lepiej dla nas i dla naszego zdrowia, jeśli tego unikniemy. Gdy zainwestujemy w sprawdzone produkty ze strony https://abcsnu.pl/, jak na przykład materac z kategorii https://abcsnu.pl/10-materace/s-2/dostepne_rozmiary-160×190, nie będziemy musieli obawiać się o nieprzyjemne dolegliwości. Znajdziemy tam modele o najlepszej jakości, które zapewnią nam najwyższy komfort. Oprócz tego dowiedzmy się, jak dobrać do nich pasujące łóżko z poradnika https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Lozka-tapicerowane.

Nie ma wątpliwości, że podczas wyboru kosmetyków powinniśmy być uważni. Przed zakupem danego produktu warto sprawdzić jego skład oraz opinie innych. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy jest to artykuł godny uwagi. Podobnie robić możemy w przypadku kosmetyków z silikonami, które w odpowiedniej ilości mogą zapewnić pozytywne i korzystne działanie.