W dzisiejszych czasach zwierzęta – a w szczególności psy i koty – są pełnoprawnymi członkami rodziny. Uczestniczą w różnych aktywnościach domowników i spędzają z nimi dużą ilość czasu. Jednak nadal kontrowersyjną kwestią jest wpuszczanie czworonogów do sypialni. Z jakimi konsekwencjami wiąże się spanie z pupilem? Jak umeblować sypialnię w domu, w którym żyją czworonożni mieszkańcy?
Spanie ze zwierzakiem, a higiena w sypialni
Jedną z głównych wątpliwości związanych ze spaniem zwierzaków w łóżku jest kwestia higieny. Największy problem to zdecydowanie sierść. Sama w sobie nie jest niczym przyjemnym, linienie wiąże się też bezpośrednio z dużą ilością brudu i bakterii. Chcąc spać z pupilem należy więc pamiętać o regularnym praniu wszystkich elementów znajdujących się w łóżku. Dlatego dobrym pomysłem będzie kupno materaca i poduszek, które posiadają pokrowce z zamkiem rozdzielczym. Zdecydowanie ułatwi to utrzymanie czystości. Tego typu produkty można znaleźć w ofercie https://www.sleepmed.pl/. Innym rozwiązaniem, które również może okazać się korzystne jest zakup materaca nawierzchniowego, ochraniacza czy dodatkowego pokrowca na materac. Oczywiście nie można zapomnieć o regularnym czesaniu i kąpaniu pupila, a także o wietrzeniu sypialni.
Pies i kot w sypialni – zalety i wady
Spanie ze zwierzakiem wiąże się z wieloma korzyściami. Jakie argumenty przemawiają za tym rozwiązaniem i dlaczego warto się na nie zdecydować?
- Przede wszystkim, spanie ze zwierzakiem działa uspokajająco.
- Zwierzak w łóżku może szybciej nawiązać silną więź ze swoim opiekunem.
- Pies lub kot obok którego budzimy się rano, może już w pierwszych minutach dnia wpłynąć na poprawę nastroju i ogólnego samopoczucia.
- Niektóre osoby czują się bezpieczniej w towarzystwie swojego pupila, a dzięki temu szybciej zasypiają.
Jednak istnieją też kwestie, które mogą sprawić, że sen ze zwierzęciem będzie mniej efektywny i niekomfortowy.
- Pupil może wstawać i powodować częste wybudzanie się w nocy.
- Zwierzak często układa się w takiej pozycji, w której zajmuje dużą część łóżka. Może się to stać przyczyną bólu pleców. Aby tego uniknąć, konieczne byłoby kupienie materaca renomowanej marki – takiej jak https://hilding.pl/kategoria/materace/, którego wymiary są możliwie jak największe.
Jeżeli zwierzę nie będzie znało granic i podstawowych komend, może uznać łóżko za swoje terytorium, którego będzie bronić. Dlatego od samego początku należy przywiązać wagę do nauki poleceń nakazujących pupilowi opuszczenie sypialni.
Jak umeblować sypialnię, w której śpi czworonożny mieszkaniec?
Aby sypialnia, w której mieszka zwierzak była funkcjonalna i komfortowa, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas aranżowania wnętrza. Przede wszystkim, wszystkie powierzchnie powinny umożliwiać ich szybkie i wygodne czyszczenie. Dotyczy to zarówno mebli i podłóg, jak i tkanin. Warto zrezygnować ze wszystkich materiałów, z których trudno pozbyć się sierści. Kluczową kwestią jest rezygnacja z dywanów w jasnych kolorach. Jeśli staną się lubianym miejscem psa, będą wymagały nieustannego czyszczenia – w szczególności jeśli zwierzak wyjątkowo upodobał sobie błotne spacery i kałuże. Poza zasadami dotyczącymi wyboru mebli, nie można zapomnieć o akcesoriach, które są niezbędna dla każdego pupila. Przede wszystkim, w sypialni powinna się znaleźć miska z wodą. Jeśli mieszka w niej kot – przyda się także kuweta. Chyba, że zwierzak doskonale umie załatwiać swoje potrzeby w innym miejscu domu – wtedy można bezpiecznie z niej zrezygnować. Jeśli chcesz poznać różne fakty dotyczące aranżowania sypialni i wyboru najważniejszych elementów jej wyposażenia, koniecznie odwiedź stronę https://sprezynowe-materace.pl/.
Pies w sypialni – łóżko czy legowisko?
Każdy zwierzak powinien posiadać swoje własne miejsce do spania – nawet jeśli większą część nocy spędza w łóżku. Nic nie zastąpi legowiska czy klatki kennelowej. To właśnie tam należy odsyłać psa komendą “na miejsce”, a kot schowa się na swoim drapaku lub w legowisku kiedy będzie potrzebował odpoczynku w samotności. W legowisku zwierzak powinien odpoczywać zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. To tam można podawać mu ulubione gryzaki czy smakołyki. Legowisko może zdecydowanie ograniczyć ryzyko zabrudzenia całego mieszkania przez psa po spacerach. Od razu po wejściu do pomieszczenia należy odesłać zwierzaka na miejsce i tam go wyczesać lub zabrać do łazienki w celu kąpieli.
Kiedy nie spać z pupilem?
Ze spania z psem i kotem powinny zrezygnować przede wszystkim osoby zmagające się z alergią na sierść. Również świeżo upieczeni właściciele raczej nie powinni spać ze zwierzakiem – przynajmniej dopóki nie poznają dobrze jego charakteru. Niektóre koty i psy po prostu nie lubią spania z ludźmi. Zdecydowanie nie należy ich do tego zmuszać, ani przekonywać. Kiepskim pomysłem będzie zaproszenie do łóżka aktywnego psa lub kota, który nieustannie zmienia pozycje, wskakuje i wyskakuje z łóżka.
Zwierzaki w sypialni – jakie rośliny są niebezpieczne?
Decydując się na zaproszenie pupila do sypialni, nie można pominąć kwestii rozsądnego doboru roślin. Większość osób decyduje się na potraktowanie ich jako głównej części dekoracji. Jednak często wybierane gatunki kwiatów są po prostu trujące dla psów i kotów. Z jakich roślin koniecznie trzeba zrezygnować? Dracena, skrzydłokwiat, poinsecja czy monstera dziurawa to najpowszechniejsze kwiaty umieszczane w sypialni, z którymi nie mogą mieć styczności zwierzaki. W przypadku posiadania psa, można umieścić je w miejscu, do którego nie ma dostępu. Jednak właściciele kotów powinni całkowicie zrezygnować z niebezpiecznych gatunków roślin.
Jeśli chcesz, aby Twój pupil spał w sypialni razem z Tobą, koniecznie dobrze przemyśl to, jak chcesz zaaranżować przestrzeń. Kluczowa jest funkcjonalność i łatwość utrzymania czystości. Dlatego szczególną wagę należy przyłożyć do rodzaju wybranych materiałów i do struktury powierzchni. Nie można też zapomnieć o umiejscowieniu w pomieszczeniu legowiska.
Materiał partnera Sleepmed.pl