Bezsenność i trudności z zasypianiem są powszechnymi problemami, które dotykają wiele osób na całym świecie. Kiedy walczysz z brakiem snu, przewracając się z boku na bok i nie możesz znaleźć spokoju, jesteś skłonny spróbować różnych metod ułatwiających nadejście snu. Czy jednak warto próbować popularnych technik, takich jak liczenie owiec? W tym artykule przedstawimy techniki relaksacyjne, oddechowe oraz inne praktyczne wskazówki, które pomogą Ci przygotować się do spokojnego snu. Dowiesz się, dlaczego niektóre sposoby działają, a inne nie, oraz jak dostosować je do swoich indywidualnych potrzeb. Niezależnie od tego, czy cierpisz na sporadyczne problemy ze snem, czy chroniczną bezsenność, ten artykuł pomoże Ci eksperymentować i znaleźć techniki, które sprawią, że zasypianie stanie się łatwiejsze i bardziej efektywne. Przygotuj się na odkrywanie nowych sposobów na szybsze zasypianie i cieszenie się spokojnym snem przez całą noc.

Liczenie owiec?

Jedna owca, dwie owce… Jak długo możesz liczyć swoje wyobrażone stado, zanim zrozumiesz, że nie przynosi to zamierzonego efektu? Podczas liczenia, a także innych czynności angażujących mózg, takich jak często polecane wymyślanie nocnych scenariuszy, nie możemy odpowiednio się zrelaksować i uzyskać pożądanego snu. Dzieje się tak, ponieważ nasze głowy muszą pracować na najwyższych obrotach, dokonując poprawnych kalkulacji. Choć nie jest to zaawansowana matematyka, to skutecznie nas pobudza i odsuwa wizję upragnionego snu. Jeśli chcesz więc szybciej zasnąć, wyślij swoje stado owiec na przymusowy urlop.

Liczyłeś już owce Czyli sposoby na szybsze zasypianieZamiast liczenia spróbuj puścić swoje myśli wolno. Trudno jest myśleć o niczym, jednak postaraj się nie koncentrować na żadnym konkretnym temacie. Nie zagłębiaj się w trudne tematy czy obszary, które powodują u Ciebie stres. Balansuj przez jakiś czas na granicy snu i jawy, pozwalając sobie myśleć o przysłowiowym niczym. Zobaczysz, Twoje powieki stopniowo zaczną robić się coraz cięższe, a sen niepostrzeżenie Cię znajdzie.

Rutyna wypoczynku

Niezawodnym sposobem na poprawienie swojego wypoczynku jest wprowadzenie stałej rutyny snu. Budząc się o tej samej porze i codziennie chodząc do łóżka o równej godzinie przyzwyczaimy swój organizm do tego, by wypoczywał właśnie w tym czasie. Tu pojawia się jednak kruczek – by zacząć odcinać kupony od tej metody, potrzebne jest trochę czasu. Nie przekonamy swojego ciała do rutyny w jeden dzień, tydzień, a czasem może nawet w miesiąc! Rutyna w końcu jednak przyjdzie i sprawi, że zaczniemy budzić się z lepszym samopoczuciem, a przede wszystkim szybciej i prościej zasypiać. Stanie się tak, ponieważ nasz wbudowany zegar biologiczny przyzwyczai się do nowych wytycznych i zacznie działać zgodnie z nim.

Ciemność, widzę ciemność

Zależy Ci na tym, by szybciej zasypiać? Przygotuj swoją sypialnię tak, by sprzyjała ona wypoczynkowi. Zadbaj o to, by zapalane przez Ciebie lampki nocne nie uderzały w oczy jasnym strumieniem, a raczej snuły ułatwiającą wypoczynek smugę światła. Zamontuj zaciemniające rolety i grube zasłony, które o poranku uchronią Cię przed pierwszymi promieniami słońca. Jeśli masz problemy z alergią, astmą czy suchą skórą, zainwestuj w nawilżacz powietrza, który ułatwi Ci oddychanie i wpłynie korzystnie na ciało. Pamiętaj także o tym, by dokładnie przewietrzyć sypialnię przed pójściem spać. Każda z tych drobnych zmian może znacząco poprawić jakość Twojego wypoczynku i sprawić, że zasypianie nie będzie już dłużej problematyczne. Więcej porad dotyczących drobnych udogodnień w sypialni przeczytać możesz tutaj: https://sprezynowe-materace.pl/.

Ogranicz czas przed ekranami

Masz problemy z zasypianiem? Jedną z ich przyczyn może być właśnie zbyt duża ekspozycja na światło niebieskie. Emitowana przez elektroniczne ekrany poświata sprawia, że nasz zegar biologiczny wariuje, porzucając pierwotne godziny zasypiania. Jeśli więc wieczorem korzystasz z telefonu czy tableta, możesz spodziewać się gorszego wypoczynku. Nie bez znaczenia są także treści, które zazwyczaj przyswajamy z ekranów. Rzadko kiedy sięgamy po kojące czy przyjemne obrazki, zazwyczaj bombardując się pełnymi akcji filmikami czy czytając niepokojące newsy. Ta praktyka z pewnością nie jest korzystna dla jakości naszego snu, dlatego warto przenieść ją na poranek.

Zadbaj o wyposażenie sypialni

Na jakość Twojego snu wpływ ma także wyposażenie Twojej sypialni. Jeśli sypiasz na starym, odkształconym podłożu snu, komfort Twojego wypoczynku może być znacząco obniżony. Co zrobić, by go poprawić? Dobierz materac, który jest idealny dla Twojej wagi, wzrostu i indywidualnych potrzeb. Sprawdź różne materiały wypełnienia – piankowe, hybrydowe i sprężynowe – i zdecyduj się na takie, które gwarantuje Ci najprzyjemniejszy wypoczynek. Szeroką gamę takich materaców znaleźć możesz tutaj: https://hilding.pl/kategoria/materace/. Nie ignoruj także dodatków takich, jak kołdra czy pościel uszyta z naturalnych, oddychających materiałów. Sięgnij także po inne łóżkowe udogodnienia, takie jak zapewniający zdrową pozycję kręgosłupa stelaż czy podnoszący higienę łóżka pokrowiec na materac.

Wypróbuj techniki relaksacyjne

Walcz z bezsennością jeszcze zanim położysz się do łóżka. Wprowadź do swojej wieczornej rutyny techniki relaksacyjne, które uspokoją Twój organizm i oddalą wszelkie natrętne myśli, sprawiając, że zasypianie będzie dużo prostsze. Zacznij od wypróbowania ulubionych, sprawdzonych sposobów, które zawsze Cię uspokajają – słuchania muzyki, czytania ulubionego gatunku literackiego czy układania puzzli. Dodaj do nich spokojne ćwiczenia rozciągające czy praktykę jogi, która pozwoli Ci przyjemnie się rozluźnić. Możesz spróbować nawet leżenia na macie z wygodną poduszką pod głową (znajdziesz je np. tutaj: https://abcsnu.pl/26-poduszki) i praktyki świadomego oddechu podczas takiego wypoczynku.

Techniki relaksacyjne nie będą skuteczne, jeśli nie wyeliminujesz ze swojej codzienności czynników, które Ci szkodzą. Ogranicz spożycie kofeiny, alkoholu i nikotyny, zwłaszcza w godzinach popołudniowych i wieczornych. Te substancje mogą zakłócać jakość snu i utrudniać zasypianie. Zadbaj także o swoją dietę oraz nawodnienie, ponieważ one także nie są bez znaczenia dla naszego wypoczynku.

Materiał partnera abcsnu.pl