To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą
Jazda konna to nasza pasja, jednak powoli mamy dość uczęszczania na lekcje w stadninie? Rozwiązaniem, na które decyduje się coraz większa część jeźdźców, jest zakup własnego konia. Decyzja ta wymaga sporego nakładu finansowego, a także ogromnego zaangażowania i właściwego przygotowania. A z czym tak naprawdę wiąże się zakup konia oraz jak można się do niego odpowiednio przygotować?
Dlaczego decydujemy się na zakup własnego konia?
Koń nie jest najtańszym zwierzęciem domowym, a jego posiadanie wiąże się z odpowiedzialnością oraz zaangażowaniem. A dlaczego decydujemy się na jego zakup? Bez wątpienia własny koń jest spełnieniem marzeń każdego jeźdźca, który czuje z nimi głęboką więź. Jedną z największych zalet tej decyzji jest sam fakt, że jesteśmy jego właścicielem. Nie musimy już poświęcać czasu na dojazd do stadniny czy spędzać czas ze swoim ulubieńcem tylko przez kilka godzin. Od teraz koń jest z nami przez całą dobę i w każdej chwili możemy się do niego udać! Oznacza to, że również w każdej chwili możemy iść na przejażdżkę! Oprócz tego stajemy się bardziej odpowiedzialni — w końcu od teraz jesteśmy w pełni odpowiedzialni za żywą istotę. Do innych, ale równie istotnych korzyści posiadania własnego konia zalicza się znaczne ułatwienie w pokonywaniu codziennych trudów życia, możliwość odprężenia się, a także wyciszenia po ciężkim dniu. Koń na wyłączność znacząco ułatwi nam naukę oraz zagwarantuje znaczną swobodę w działaniu czy planowaniu swojego czasu. A co najważniejsze — możemy stworzyć unikalną więź z koniem, za którego jesteśmy odpowiedzialni. Dzięki temu będziemy bardziej cieszyć się jazdą, a także osiągniemy lepsze wyniki w zawodach.
Jak przygotować się do zakupu konia?
Do zakupu konia musimy być odpowiednio przygotowani. Obejmuje to bezwarunkową chęć opieki nad koniem oraz dbanie o jego potrzeby. W końcu posiadanie wierzchowca wąż się z dużą odpowiedzialnością. Zanim jeszcze zaczęłam szukać koni dla siebie, warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:
- dlaczego chcemy konia — do realizacji pasji czy jest to chwilowa zachcianka?
- jaką mamy wiedzę i umiejętności w zajmowaniu się końmi?
- czy jesteśmy w stanie wygospodarować tyle środków, aby kupić konia oraz stworzyć mu odpowiednie do życia warunki?
- czy mamy wystarczająco dużo czasu, aby zapewnić koniowi warunki do życia?
- kto będzie się opiekował koniem, kiedy zachorujemy lub będziemy na urlopie?
Jeśli jesteśmy pewni swojej decyzji, to przychodzi czas na znalezienie wymarzonego wierzchowca. Wiąże się to z kilkoma ważnymi kwestiami, które należy poruszyć w rozmowie z osobą, od której kupujemy konia. Dowiedzmy się, skąd zwierzę pochodzi, ilu miał właścicieli, jak był trenowany, jaki jest jego stopień wyszkolenia oraz czy startował w zawodach. Nie pomijajmy kwestii zdrowia, charakteru oraz problemów behawioralnych.
Gdzie można kupić konia?
Psa czy kota możemy przygarnąć ze schroniska, a królika, chomika lub rybkę — zakupić w sklepie zoologicznym. Są to najczęstsze zwierzęta domowe, na które się decydujemy. Jednak do nich zalicza się także koń. Jego zakup jest nieco bardziej skomplikowany z uwagi na gabaryty zwierzęcia i nie tylko. W tym celu możemy pójść jedną z wielu dróg, które zaprowadzą nas do konia. A oto kilka z nich!
Giełda online i offline
Oferty znajdziemy w specjalnych czasopismach, ogłoszeniach wywieszonych w stajniach, na aukcjach czy w internecie. Ostatnia opcja jest o tyle wygodna, iż od razu pokazuje nam konie dostępne w naszej okolicy — zarówno z hodowli państwowych, jak i prywatnych.
Zakup od handlarza
Bez wątpienia zakup od handlarza daje nam szeroki wybór, dzięki czemu jesteśmy w stanie znaleźć konia dopasowanego do naszych umiejętności oraz potrzeb. Pamiętajmy jednak, że tutaj historia konia nie jest do końca pewna, więc w pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, kim dokładnie jest dany sprzedawca.
Zakup od hodowcy
Tutaj znajdziemy konie, które w danym miejscu się urodziły i wychowały. Hodowcy dbają o swoich podopiecznych oraz swoją reputację, dlatego z pewnością zapewnia nam profesjonalne wsparcie.
Ile kosztuje utrzymanie własnego konia?
Ceny koni są różne i zależą od wieku, rasy czy pochodzenia zwierzęcia. Najczęściej wahają się od 5000 zł za kuca do 50000 zł za konia gorącokrwistego. Konie sportowe mogą być jeszcze droższe. Nie zapominajmy także o kosztach związanych z jego utrzymaniem. Musimy tutaj uwzględnić wynajem pensjonatu lub stajni. Inna kwestia jest przygotowanie przydomowej stajni, które również kosztuje. Oprócz tego uwzględnia się dwie wizyty — u weterynarza i kowala. Natomiast do jazdy wykorzystuje się specjalny sprzęt, a do pielęgnacji odpowiednie środki od np. https://cheval.pl/.
Dbajmy nie tylko o konia, ale także o siebie!
Wielu właścicieli koni przykłada ogromną uwagę do pielęgnacji i treningów. Jest to właściwe postępowanie, jednak nie zapominamy o sobie! Jako właściciel oraz jeździec, musimy mieć siłę do jazdy czy wykonywania wszystkich obowiązków. Zatem nie pomijajmy posiłków. Zadbajmy ich odpowiednie skomponowanie, przez co dostarczymy sobie energię wraz z cennymi składnikami odżywczymi. Inną kwestią jest zdrowy wypoczynek. Komponując wygodne łóżko z materacami https://www.sleepmed.pl/materace-sleepmed-standard/ oraz akcesoriami sypialnianymi https://hilding.pl/kategoria/akcesoria/ jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia.
Każdy miłośnik jazdy konnej prędzej czy później rozważa zakup konia. Jeśli tylko warunki na to pozwolą, to czemu nie! Jednak własny koń wiąże się z wieloma zobowiązaniami. Musimy dbać o swojego pupila, zapewnić mu komfortowe miejsce do odpoczynku, jedzenie oraz właściwą pielęgnację. Nie zapominajmy także odpowiednio dbać o siebie.