Dbanie o zbilansowaną dietę swojego pupila jest niezwykle ważne. Podobnie jak w przypadku jadłospisu każdego człowieka, również posiłki podawane zwierzętom wpływają na ich stan zdrowia. Czy możliwe jest zapewnienie pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w formie pysznych posiłków przy jednoczesnym dbaniem o stan środowiska naturalnego?

Zwierzęta, a ekologia

Społeczna świadomość dotycząca konieczności dbania o środowisko jest coraz wyższa. Na różnych płaszczyznach życia można dostrzec dążenie do ograniczenia konsumpcjonizmu i wybierania produktów ekologicznych. Dotyczy to m.in. przemysłu odzieżowego i spożywczego. Powstawanie korzystnych dla środowiska przedmiotów można zaobserwować też w mniej typowych branżach – np. w firmie oferującej akcesoria sypialniane www.hilding.pl. Również przedsiębiorstwa produkujące artykuły zoologiczne coraz częściej przykładają wagę do ekologii. Kompostowalny żwirek, miski, obroże i zabawki z naturalnych materiałów i włókien roślinnych, czy wiklinowe posłania – wszystko to doskonale zastąpi klasyczne, plastikowe produkty. Posiadając zwierzęta, można być eko! Wymaga to jednak zaangażowania i dokonywania rozsądnych wyborów.

Mięso i środowisko

Jednym z najważniejszych aspektów w życiu każdego zwierzaka jest jedzenie. Produkcja karm wiąże się z wykorzystywaniem na szeroką skalę białka zwierzęcego. Szacuje się, że hodowla przemysłowa zwierząt to jedna z najbardziej znaczących przyczyn zanieczyszczenia środowiska naturalnego! Przyczyną generowania gazów cieplarnianych przez odchody jest ich przenikanie do wód gruntowych i wydzielanie metanu. Negatywne skutki są potęgowane przez stosowanie antybiotyków. Hodowla zwierząt wymaga też stosowania ogromnych ilości wody.

Negatywny wpływ produkcji wyrobów mięsnych na środowisko sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na przejście na dietę wegetariańską lub wegańską. Częściej wybierane są też produkty oznaczone symbolem bio. Idea dbania o środowisko jest stopniowo podejmowana również przez producentów karm dla zwierząt – w szczególności dla psów i kotów. Zdarza się bowiem, że dieta jednego zwierzęcia składa się z większej ilości mięsa niż można znaleźć w jadłospisie właściciela!

Jak być eko mając zwierzęta?

Posiadanie zwierząt domowych nie musi się wiązać ze zwiększaniem produkcji odpadów i z nieustannym podejmowaniem decyzji szkodzących środowisku. Jakie sposoby warto stosować, aby zadbać zarówno o pupila, jak i o ekologię?

  • Czy dieta psa i kota może być ekologiczna?Karma na wagę – kupowanie karmy na wagę w pobliskim sklepie to przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Jednocześnie jednak można przysłużyć się środowisku. A jak to zrobić?
  • Wystarczy przyjść na zakupy z własnym pojemnikiem.
  • Wybieraj podroby! – kupując karmę mięsną warto wybrać taką, która jest wykonana z ubocznych produktów pochodzących z uboju. Wysoka jakość mięsa, którego jakość jest taka jak tego przeznaczonego dla ludzi, rozwija łańcuch produkcji i maksymalizuje ilość produkowanych odpadów i zanieczyszczeń.
  • Ograniczenie ilości zabawek – wiele zabawek można zrobić własnoręcznie z przedmiotów znajdujących się w domu. Stare koszulki to idealnym materiał na szarpak dla psa, a sreberko po czekoladkach może stanowić doskonałą atrakcję dla kotów.
  • Torebki na odchody – warto wybierać te ekologiczne egzemplarze lub wykorzystywać zużyte foliówki lub inne niepotrzebne już opakowania.
  • Legowisko – podłoże do spania jest niezwykle ważne, zarówno dla psa, kota, jak i dla człowieka. Wybierając materac do swojej sypialni – np. Hilding Cha-cha – warto też zastanowić się nad kupnem wygodnego legowiska dla pupila. Przy tym, chcąc zadbać o ekologię, najlepiej wybierać egzemplarze wykonane z bawełny organicznej lub wikliny.

Najważniejsze zasady żywienia

Żywienia jest niezwykle ważne w życiu każdego kota i psa. Czym należy się kierować szukając idealnej karmy dla swojego pupila?

  • Mięso dla kota – koty są mięsożerne. Większość ich diety powinno stanowić mięso. Najlepiej wybierać karmy mokre, które dostarczą zwierzakowi odpowiednią ilość wody. Produkt nie powinien zawierać zbędnych dodatków. Na puszkach warto szukać oznaczeń, takich jak euro-liść. Potwierdzających przyjazność karmy dla środowiska.
  • Sucha karma – jest podstawą diety większości psów. Podobnie, jak w przypadku puszek, również na opakowaniach chrupek można znaleźć unijne oznaczenie pod postacią symbolu liścia.
  • Prosty skład – skład każdej karmy, a w szczególności tej ekologicznej, powinien być jak najkrótszy. Świadczy to o braku zbędnych dodatków, które są szkodliwe zarówno dla zdrowia jak i dla środowiska.
  • Odpowiednia ilość – każdą karmę należy dopasować do potrzeb konkretnego zwierzaka. Porcje powinny zaspokajać jego potrzeby. Kotów i psów nie można przekarmiać! Nadwaga jest jednym z czynników poważnie zagrażających zdrowiu pupila.

Dieta wegańska i karmy z owadów – coś dobrego, czy szkodliwa moda?

Osoby zaangażowane w życie z dbałością o ekologię, które troszczą się też o dobrostan zwierząt, często przechodzą na dietę wegańską. Coraz częściej pojawiają się też pomysły związane z wykluczaniem mięsa z jadłospisu zwierząt domowych. Niestety jest to bardzo zły pomysł! Białko zwierzęce to podstawa jadłospisu każdego psa i kota. Nie można bagatelizować tej kwestii i krzywdzić swoich zwierząt podając im w pełni roślinną karmę. Ciekawym rozwiązaniem jest jednak karma z owadów. Takie pożywienie jest uznawane za smaczne i bezpieczne – zarówno dla psów, jak i kotów. Dodatkowo, hodowla owadów zużywa mniej zasobów (m.in. wody i ziemi) niż tradycyjna hodowla zwierząt rzeźnych. Jest to ekologiczne rozwiązanie, zdecydowanie warte uwagi.

Zwierzęta są dziś pełnoprawnymi członkami rodziny. Szukając dla nich idealnej karmy, warto podjąć rozsądną decyzję i wziąć pod uwagę zarówno dobro środowiska, jak i potrzeby swojego pupila.