Zmęczenie i zniechęcenie to coś, co każdy z nas odczuwa od czasu do czasu. Przyczyny takiego stanu mogą być różne. Jeśli jednak utrzymuje się on przez dłuższy okres, powinno to wzbudzić naszą czujność. Co w tym przypadku może stać za doświadczaniem zmęczenia i apatii? Dowiedz się więcej!
Czym jest apatia?
Pojęcie zmęczenia jest zdecydowanie dobrze znane – odczuwamy je niezwykle często, przez co łatwo nam je zauważyć i nazwać – tak nie wszyscy mogą potrafić rozpoznać stan, jakim określamy apatię. Warto wiedzieć, że w ten sposób określamy moment, w którym osoba staje się bierna i obojętna, a do tego ogranicza zewnętrzne bodźce. Można dostrzec, że często wycofuje się z życia codziennego, rezygnuje ze spotkań czy różnych przedsięwzięć. Nierzadko też odczuwa smutek i przygnębienie, przez które jej ogólne samopoczucie znacząco się pogarsza. Przy apatii zmniejsza się intensywność odczuwanych emocji. Oznacza to, że nawet ważne wydarzenia mogą nie wzbudzać u kogoś żadnego poruszenia. Należy mieć na uwadze to, że jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, może on utrudnić normalne funkcjonowanie. Wpływ na to ma fakt, że towarzyszą mu również takie objawy jak:
- senność,
- spadek koncentracji,
- problemy ze snem,
- uczucie chronicznego zmęczenia.
Dlaczego chroniczne zmęczenie i apatia jest szkodliwa?
Doświadczając zarówno apatii, jak i intensywnego zmęczenia, ciężko jest dać z siebie wszystko nawet przy prostych, codziennych czynnościach. Negatywny wpływ tej przypadłości można zauważyć szczególnie w pracy – efektywność takiej osoby bardzo spada, zmniejsza się jej produktywność, ma trudności z wykonywaniem zadań, które dotychczas nie sprawiały większego problemu. Oprócz tego apatia działa niekorzystnie na relacje międzyludzkie – zmusza do wycofywania się ze spotkań i społecznych okazji, przez co więzi z innymi się poluźniają. Osobom z apatią trudno jest zadbać o stały kontakt z innymi, ponieważ przeszkadza im w tym odczuwana bierność. Co więcej, długotrwałe zmęczenie odbiera radość z przeżywania danych chwil, a do tego powoduje, że ciężej jest znaleźć motywację do próbowania nowych rzeczy. Z racji tego, że jednym z objawów apatii są problemy ze snem, dolegliwość ta może też negatywnie oddziaływać na nasze fizyczne samopoczucie. W takich okolicznościach często nawet, mimo że spaliśmy odpowiednią ilość godzin, po obudzeniu się wciąż czujemy się zmęczeni i pozbawieni energii. Wszystko wynika z tego, że nasz sen jest słabej jakości, przez co organizm nie jest w stanie w pełni się zregenerować. To może doprowadzić do wielu przykrych konsekwencji, jak na przykład spadek odporności lub bóle głowy.
Jakie są przyczyny zmęczenia i apatii?
Zmęczenie i apatia to stan, którego zdecydowanie wolelibyśmy uniknąć. Niestety, może być on objawem wielu różnych dolegliwości. Zobojętnienie i brak energii możemy zauważyć zarówno w przypadku przypadłości fizycznych, jak i psychicznych. Apatia występuje u osób zmagających się z różnymi chorobami psychicznymi, takimi jak schizofrenia, depresja czy choroba dwubiegunowa. Może być też wynikiem zażywania różnych leków. Nierzadko też jest odpowiedzią na traumę – w ten sposób osoba próbuje ochronić się przed wspomnieniami trudnych wydarzeń. Warto pamiętać o tym, że apatia może dotyczyć nie tylko tych, którzy cierpią z różnymi psychicznymi zaburzeniami. Nawet sam stres może wywołać podobne objawy. Jeśli doświadczamy zbyt dużego napięcia i niepokoju, odbija się to negatywnie na naszym organizmie. Należy uważać, ponieważ apatia i zmęczenie mogą też świadczyć o występowaniu poważnej choroby. Nierzadko są sygnałem zwiastującym takie dolegliwości jak cukrzyca, choroby układu krążenia, niedoczynność tarczycy bądź zaburzenia pracy mózgu. Z tego względu nie powinno bagatelizować się tego stanu, tylko w razie potrzeby udać się na niezbędne badania. Lekarz specjalista będzie mógł stwierdzić, co jest jego przyczyną.
Jak poradzić sobie z apatią?
Jeśli bez przerwy odczuwamy apatię i zmęczenie, i ciągle nie mamy na nic siły, nie zwlekajmy z poproszeniem o pomoc. Im dłużej będziemy odwlekać rozwiązanie tego problemu, tym nasz stan się pogorszy. Tak jak zostało wspomniane wcześniej, pierwszym krokiem do poradzenia sobie z apatią jest udanie się na badania, dzięki którym będziemy mogli określić, co jest przyczyną tej sytuacji. Spotkanie z lekarzem może być jednak dużym wyzwaniem dla osób zmagających się z bezsilnością i obojętnością. Bardzo ważne w ich przypadku będzie wsparcie bliskich, którzy zachęcą do zadbania o siebie i zrobienia coś w tym kierunku. Dzięki temu istnieje szansa, że chorzy udadzą się na przykład na psychoterapię, która jest jedną z najskuteczniejszych form leczenia tej przypadłości. Może ona wprowadzić wiele pozytywnych zmian w życiu osoby zmagającej się z apatią. Nierzadko też przepisuje się leczenie farmakologiczne – można tutaj stosować leki antydepresyjne bądź uspokajające.
Bardzo ważnym aspektem, który pomoże zmniejszyć negatywne działanie apatii, będzie zadbanie o swoje dobre samopoczucie. To powinno być naszym priorytetem. Idealnie sprawdzi się do tego zaopatrzenie się w nowy materac – dobrze dopasowany produkt sprawi, że nasze ciało będzie mogło się w pełni zrelaksować. To szczególnie istotne dla problemów ze snem – takie artykuły jak solidny materac ze sprawdzonej strony www.hilding.pl bądź komfortowa poduszka Visco Balance zapewnią najwyższą wygodę i pomogą odprężyć się w każdych okolicznościach. Innym sposobem, który może przydać się do walki z apatią, będzie znalezienie nowych zainteresowań. Duże znaczenie ma szukanie nowych bodźców, jako że osoby z apatią zazwyczaj ich unikają. Nowa pasja będzie szansą na ciekawe zajęcie czasu, a do tego pomoże zwalczyć bezsilność i obojętność.
Nie ma wątpliwości, że ciągłe odczuwanie zmęczenia i apatii może znacząco zaważyć na naszym samopoczuciu. Jeśli zauważymy, że te negatywne odczucia towarzyszą nam nieustannie, powinniśmy zareagować. Nie pozwólmy, aby odebrały one nam radość z codziennych chwil!