Lato to czas przede wszystkim wakacji i słońca, a co tym idzie bardzo dużego szczęścia i radości. Niestety, ale z nadejściem upalnych dni, temperatura na termometrze potrafi osiągnąć ekstremalne wysokości, a z każdym rokiem fale upałów zdają się stawać coraz bardziej nieprzewidywalne i intensywne. Ekstremalne ciepło może stać się nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne dla naszego organizmu, dlatego tak ważne jest szczególne dbanie o siebie w tym czasie. Warto wiedzieć, jak skutecznie sobie radzić z gorącymi dniami i zapewnić sobie ulgę od nieustannego uczucia duszności. W tym artykule dowiesz się, jak radzić sobie w upalne dni!

Porady, jak przetrwać upał

Przetrwanie upału i skuteczne ochłodzenie organizmu to klucz do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia podczas gorących dni. Poniżej przedstawimy 10 porad, których lepiej się trzymać, aby uniknąć przegrzania organizmu:

1. Pozostań w cieniu

Kiedy wiesz z prognozy pogody, że zbliżają się wielkie upały, to zaplanuj te dni w taki sposób, aby jak najwięcej czasu spędzać w cieniu. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia w godzinach między 10:00 a 16:00, ponieważ właśnie wtedy panują najwyższe temperatury na zewnątrz.

2. Odpowiednio się ubierz

W upalne dni wybieraj lekkie, przewiewne i jasne ubrania, które są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak len, wiskoza czy bawełna. Nie będą one zatrzymywać potu na Twoim ciele, a wchłaniać go, więc poczujesz się o wiele lepiej. Najlepiej unikaj ciężkich i ciemnych tkanin, które mogą tylko dodatkowo nasilić uczucie gorąca.

Jak przetrwać upał, czyli 10 porad, które pozwolą Ci ochłodzić organizm3. Utrzymuj odpowiednie nawodnienie

W ten gorący czas koniecznie zadbaj o odpowiednie nawodnienie swojego organizmu. Dorosły człowiek w ciągu dnia powinien spożywać około dwóch litrów wody, ale w upały powinny to być nawet trzy litry i więcej. Spowodowane jest to tym, że organizm częściowo wydala z siebie wodę poprzez pocenie się. Możesz pić zimne herbaty, wodę z dodatkiem mięty i pomarańczy czy czystą wodę. Unikaj natomiast alkoholu, kawy oraz napojów z dużą zawartością cukru, ponieważ mogą one spowodować, że jeszcze bardziej się odwodnisz.

4. Wykorzystaj wodę

Korzystaj z chłodzącej mocy wody, np. poprzez częste kąpiele w basenie czy chłodne prysznice. Możesz także ochłodzić swoje ciało, zwilżając twarz i nadgarstki zimną wodą. Jeśli jesteś na wakacjach, to wykorzystaj upały na schładzanie swojego organizmu w basenie, morzu czy oceanie.

5. Wietrz pomieszczenia

Duszne pomieszczenia to prawdziwa zmora upalnych dni. Koniecznie pamiętaj o wietrzeniu pokoi, w których przebywasz, np. w domu, biurze czy w samochodzie. Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest tutaj bardzo konieczna. Jeśli masz taką możliwość, to używaj klimatyzacji, która sprawnie obniży temperaturę powietrza wewnątrz pomieszczenia. Okna otwieraj tylko wcześnie rano, późno wieczorem oraz w nocy. Jeśli obawiasz się, że do pomieszczeń wlecą różne owady, to koniecznie zamontuj moskitierę, która zapewni Ci odpowiedni komfort.

6. Jedz lekkie posiłki

Latem, kiedy temperatury na zewnątrz potrafią być naprawdę wysokie, prawie żadnej osobie nie dopisuje apetyt. Z tego powodu można nieświadomie przestać jeść, co na pewno nie jest zdrowe dla naszego organizmu. W upały powinniśmy jeść lekkie oraz orzeźwiające posiłki, które są bogate w owoce i warzywa. Unikaj ciężkich i tłustych potraw, które mogą utrudnić trawienie i podnosić temperaturę ciała, np. dań z ostrymi przyprawami.

7. Wykorzystaj mokre ręczniki

Świetnym sposobem na obniżenie temperatury ciała, jest położenie sobie na karku lub przyłożenie do skroni mokrego ręcznika wyjętego prosto z zamrażalnika. Włóż je na kilkanaście minut do lodówki i od razu po wyjęciu połóż we wskazanych wcześniej miejscach. Gwarantujemy, że poczujesz natychmiastowe ochłodzenie!

8. Unikaj wysiłku fizycznego

W czasie upału ogranicz intensywne aktywności fizyczne i przesuń trening na chłodniejsze godziny, np. rano lub wieczorem. Odradzamy biegania w dzień na świeżym powietrzu, ponieważ organizm może się przegrzać i spowodować jeszcze większe szkody dla człowieka.

9. Noś nakrycie głowy!

Ochrona głowy przed promieniowaniem słonecznym jest kluczowa w tym, aby uniknąć np. udaru słonecznego. Załóż na głowę lekki kapelusz lub czapkę z daszkiem, aby zasłonić głowę i nie przegrzać organizmu.

10. Zainwestuj w wiatrak

Duże wytchnienie od upałów może dać powiew z wiatraka, więc jeśli jeszcze go nie masz, to koniecznie kup! Najbardziej polecamy wiatraki stojące, które mają kilka różnych mocy oraz możliwość ruszania głowicą. To zapewni Ci optymalny komfort.

W upały bardzo ważny jest również sen, więc zapewnij sobie dobrej jakości materac, o którym przeczytasz więcej tutaj: https://sleepinghouse.pl/. W tym okresie istotny jest komfort podczas snu, a to zapewnić może sporej wielkości łóżko, np. takie o wymiarach 120×200 cm, który znajdziesz pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/135-materace-120×200. W tym artykule natomiast: https://sleepinghouse.pl/artykul/jak-poradzic-sobie-z-upalami-w-nocy-poznaj-nasze-triki poznasz jeszcze więcej informacji o tym, jak radzić sobie z upałami w nocy!