Coraz częściej wychodzimy ze schematów i zyskujemy nowe spojrzenie na różne sprawy. Z tego względu powstają nowe nurty, dzięki którym możemy spojrzeć inaczej, na przykład na zdrowie. Czym wyróżnia się holistyczne podejście? Dowiedz się więcej!

Czym jest holizm?

Nazwa holizm wzięła się od greckiego słowa „holos”, oznaczającego „całość”. To dużo mówi o tym, co jest podstawą holizmu. Nurt ten bowiem uważa, że wszelkie zjawiska łączą się ze sobą i tworzą wspólnie układ całościowy, który jest ściśle powiązany. Oznacza to, że wszystkie aspekty są ważne i mogą mieć istotny wpływ na nas. Nie postrzega się ich jako osobnych, niezwiązanych ze sobą czynników. Nie należy ich też oceniać jednostkowo. Warto spojrzeć na pełny obraz, aby móc wysnuć prawidłowe wnioski. Pojęcie holizmu zostało opisane w XX wieku. Obecnie wciąż się cieszy dużą popularnością i jest wykorzystywane w różnych sferach – na przykład w podejściu do zdrowia lub stylu życia. Co ciekawe, istnieje nurt przeciwstawny do holizmu, czyli redukcjonizm. Mówi on o tym, że trzeba wpierw skupić się na szczegółach, aby następnie móc opisać całość.

Na czym polega holistyczne podejście do zdrowia?

Holistyczne podejście do zdrowia - czym się wyróżnia?Jak holizm uwidacznia się w podejściu do zdrowia? Tutaj łączy się z przekonaniem, że to nasz organizm stanowi integralną, kluczową całość. Narządy nie działają oddzielnie, a wpływają na siebie i łączą się. Jeśli któryś z nich zaczyna źle pracować, należy przyjrzeć się całości, a nie skupiać tylko na jednej części. W przypadku holizmu niezwykle istotne są również czynniki zewnętrzne, które też oddziałują na nas w pewien sposób. Z tego względu należy uwzględnić nie tylko nasz organizm, ale i duszę oraz emocje. Wszystkie te elementy są częścią jednego układu, od którego zależy nasze samopoczucie. Trzeba pamiętać o tym, że zmiany w naszym organizmie mogą wywołać doświadczane przez nas sytuacje i odczucia. Jeśli zatem zmagamy się z jakąś dolegliwością, powinniśmy nie tylko skupić się na jej wyleczeniu, ale także poznaniu przyczyny. Dzięki temu będziemy mogli pozbyć się problemu w całości, bez obawy, że w przyszłości choroba ponownie do nas wróci. Holistyczne podejście do zdrowia jest kompleksowe i uważne. Pozwala nam dowiedzieć się więcej zarówno o naszym ciele, jak i duszy, na różnych płaszczyznach.

Emocje a choroby

Z racji tego, że holizm uwzględnia zarówno znaczenie naszego ciała, jak i duszy, musimy liczyć się z tym, że trudne emocje czy przeżycia mogą mieć odzwierciedlenie w naszym samopoczuciu. Holistyczne podejście do zdrowia uznaje, że często to nieprzepracowane odczucia są źródłem fizycznych dolegliwości. Ze względu na to, że to układ całościowy, gdy dzieje się coś w naszej psychice, wpływa to również na nasze zdrowie fizyczne. Możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że istnieją „choroby duszy”. Mowa tu o dolegliwościach psychosomatycznych, których przyczyna znajduje się w naszym umyśle, jak na przykład łysienie plackowate czy wrzody żołądka.

Źródło choroby

W przypadku holistycznego podejścia do życia istotna jest nie tylko sama choroba, ale też jej przyczyna. Dlatego leczenie nie powinno skupiać się wyłącznie na zwalczaniu objawów. Ważne jest również to, aby zainteresować się tym, skąd one się wzięły. Kiedy poznamy źródło, będziemy mogli sobie z nim skutecznie poradzić. Dzięki temu unikniemy ryzyka, że w przyszłości choroba do nas wróci.

Indywidualne podejście do pacjenta

Kolejne z holistycznych założeń mówi o tym, aby każdego pacjenta traktować indywidualnie. Nawet jeśli osoby zmagają się z tą samą chorobą, każdy z nich może przeżywać ją trochę inaczej. Z tego względu tak ważne jest to, aby podchodzić pojedynczo do każdego chorego. Dzięki temu lekarz może dobrać najlepszy rodzaj leczenia.

Rola zdrowego trybu życia

Wiemy już, że holizm wymaga od nas szerszego spojrzenia na daną kwestię. Jeśli chodzi o nasze zdrowie, musimy zatem przyjąć do wiadomości, że nie wystarczy jedynie reagować, gdy pojawi się jakaś dolegliwość. Należy zatroszczyć się o różne aspekty, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się dobrym samopoczuciem. Istotne znaczenie posiada zdrowa dieta. W tym przypadku również możemy zastosować holistyczna dieta – oznacza to, że powinniśmy odżywiać się w sposób zróżnicowany i dostarczać naszemu organizmowi wszelkie niezbędne substancje odżywcze. To bez wątpienia wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie. Dostarczając cenne witaminy i minerały, będziemy mogli znacząco poprawić naszą odporność. Dobre efekty przyniesie nam też regularna aktywność fizyczna. Dzięki niej będziemy mogli zadbać zarówno o sferę fizyczną, jak i psychiczną. Systematyczny wysiłek sprawi, że nasze mięśnie się wzmocnią, a kondycja polepszy. Z drugiej strony, poprzez ruch będziemy mogli zmniejszyć poziom stresu, pozbyć się napięcia, a także pobudzić produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Kluczowy aspekt, na którym zyska nasze zdrowie oraz samopoczucie, to jakościowy, spokojny wypoczynek. Podczas snu nasz organizm się regeneruje, a umysł przetwarza informacje. Jeśli zapewnimy sobie komfortowe warunki do snu, będziemy mogli skutecznie się odprężyć i wypocząć. Potrzebne będzie nam do tego odpowiednie podłoże snu, na przykład materac lateksowy 160×200 cm. Jeśli będziemy chcieli sprawdzić, czy taka powierzchnia snu rzeczywiście jest dla nas odpowiednia, odwiedźmy sklep stacjonarny Rzeszów. Będziemy mogli tam osobiście przetestować różne modele materacy.

Siła pozytywnego myślenia

Nasz stan psychiczny ma wpływ na nasz organizm. Jeśli myślimy pozytywnie, a także dbamy o nasz nastrój, możemy zredukować ryzyko wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Zmniejszymy też poziom stresu, który jest odpowiedzialny za różne nieprzyjemności.

Holistyczne podejście do zdrowia oznacza, że patrzymy na organizm jako całość. Według niego wszystkie narządy są ściśle ze sobą powiązane i wpływają na siebie. Istotne są też pozostałe czynniki, takie jak dieta czy sen. Łącząc te wszystkie elementy ze sobą, możemy poprawić nasze samopoczucie!

Przeczytaj także: Rodzaje materacy