Życie w mieście dla wielu osób jest łatwiejsze. Bliskość punktów usługowych, ośrodków opieki medycznej, szkół, a także dostępność wielu miejsc pracy sprawiają, że kolejne pokolenia nadal chętnie inwestują w miejskie nieruchomości. Wątpliwości jednak dotyczą tego, jak w mieście czują się zwierzęta. Czy pies, który nie ma dostępu do podwórka może być szczęśliwy? Jak zorganizować codzienność swojego pupila w niewielkim mieszkaniu?
Czego potrzebuje pies?
Bez względu na miejsce zamieszkania, aby pies był szczęśliwy, jego potrzeby muszą być zaspokajane. Aby móc stwierdzić, czy zwierzak może czuć się dobrze w mieście, warto zdefiniować wszystkie wymagania, które właściciel powinien spełniać dla dobrostanu swojego pupila.
- Ruch i aktywności fizyczna – każdy pies potrzebuje ruchu. Spacery i zabawa na świeżym powietrzu to podstawa. Brak aktywności fizycznej może skutkować problemami z nadwagą oraz pogorszeniem zdrowia i samopoczucia.
- Zdrowa dieta – odpowiednie żywienie jest kluczowe dla zdrowia każdego psa. Dieta musi dostarczać zwierzakowi wszelkich potrzebnych składników odżywczych w proporcjach dopasowanych do wieku, rasy, wielkości i poziomu aktywności.
- Bezpieczeństwo – psy potrzebują do szczęścia poczucia bezpieczeństwa. Powinny mieć w domu swój własny azyl, w którym nikt im nie będzie przeszkadzał.
- Wysiłek umysłowy – zabawy, treningi i gry interaktywne to podstawa. Psy potrzebują stymulacji umysłowej, aby zachować zdrowie psychiczne i poprawną aktywność mózgu.
- Interakcje społeczne – psy są istotami społecznymi. Potrzebują interakcji nie tylko z ludźmi, ale również z innymi psami. Socjalizacja to podstawa – bez względu na miejsce zamieszkania.
- Sen i odpoczynek – psy śpią nawet 18 godzin na dobę! Powinny mieć zapewnione wygodne legowisko. Podobnie, jak wygodny naturalny materac 90×200 cm może poprawić jakość życia człowieka, tak komfortowe posłanie do spania dla psa przyczynia się do jego dobrostanu.
- Zabawa i rozrywka – zabawa jest podstawową formą aktywności fizycznej, ale również budowania więzi między właścicielem a psem.
Wyzwania dla właściciela psa w mieście
Każda osoba, która chce być odpowiedzialnym właścicielem psa, powinna mieć na uwadze możliwość zaspokojenia wszystkich psich potrzeb. W dużym mieście takim, jak Rzeszów, może okazać się to nieco utrudnione. Jedną z podstawowych przeszkód jest ograniczona przestrzeń. Utrudnia to psu swobodne bieganie i zabawę. W miejskich parkach nie można spuścić zwierzaka ze smyczy, a na psich wybiegach często panuje tłok.
Niektórym psom ciężko odnaleźć się w mieście również ze względu na duży ruch uliczny. Często sprzyja to wykształcaniu się mechanizmów lękowych. W szczególności w dużych miejscowościach, w których kursują tramwaje i pociągi generujące stosunkowo duży poziom hałasu. Nad takim stresem trzeba dużo pracować, aby zapewnić pupilowi komfort codziennego funkcjonowania.
Dużym wyzwaniem dla każdego właściciela psa mieszkającego w mieście jest prawidłowe przeprowadzenie socjalizacji w wieku szczenięcym. Zwierzak jest bowiem nieustannie wystawiony na kontakt z innymi czworonogami i ludźmi. Jeżeli nie potrafi radzić sobie w takich sytuacjach, nieustannie funkcjonuje w nadmiernym napięciu i stresie.
Korzyści dla psa mieszkającego w mieście
Jednak mieszkanie w mieście to nie tylko utrudnienia dla właścicieli psów. W dużych aglomeracjach osoby posiadające czworonożnych członków rodziny mogą liczyć również na pewne udogodnienia.
- Specjalistyczne usługi – w miastach można korzystać ze specjalistycznych szkoleń, usług weterynaryjnych i groomerskich, a także robić zakupy w dobrze wyposażonych sklepach zoologicznych.
- Aktywność fizyczna – w niektórych miastach właściciele psów mogą korzystać ze specjalnie przystosowanej infrastruktury. Psie parki, tory przeszkód i trasy spacerowe to miejsca sprzyjające wspólnej aktywności fizycznej
- Psie relacje – mieszkając na wsi często bardzo ciężko jest zapewnić czworonogowi kontakty z innym psem. W miastach zdecydowanie łatwiejsze jest znalezienie kolegi dla swojego pupila.
- Rozwój – przebywanie w mieście sprzyja prawidłowemu rozwojowi szczeniąt. Nowe zapachy, ludzie, ruch i zgiełk uliczny sprawiają, że zmysły dynamicznie się rozwijają.
Czy rasa ma znaczenie?
Każda osoba, która chce przyjąć psa pod dach swojego miejskiego mieszkania, powinna dobrze zastanowić się nad wyborem rasy. Duże psy potrzebują więcej przestrzeni do poruszania się. Miasto może być dla nich dość problematyczne w kwestii regularnych i długich spacerów. Mowa tu w szczególności o wyjątkowo aktywnych zwierzakach takich, jak husky, szpice czy harty.
Zdecydowanie lepiej w mieście odnajdą się rasy o umiarkowanej potrzebie aktywności, którym wystarczy jeden dłuższy spacer w ciągu dnia. Właściciele mniejszych psów będą mieli też mniejszy problem z odpowiednim umeblowaniem mieszkania, a sprzątanie sierści nie zajmie im nadmiernych ilości czasu.
Dom miasta zdecydowanie nie nadają się rasy psów mające tendencję do reaktywności. Nerwowość i nadaktywność często jest poważną przyczyną problemów z przyzwyczajeniem się do hałasu i zgiełku panującego na ulicach.
Pies w mieście może czuć się dobrze. Wszystko zależy od tego, jak do opieki nad czworonogiem podejdzie właściciel. Kluczowa jest rozwaga i troska o zaspokojenie wszystkich potrzeb zwierzaka.
Przeczytaj też: Dlaczego materac jest najważniejszym elementem w sypialni?