W dzisiejszych czasach stawiamy na codzienny komfort. Z uwagi na to, inwestujemy w coraz to nowocześniejsze sprzęty i nie tylko. Wielu z nas decyduje się na smart home, czyli inteligentny dom. Jedni zachwalają ten pomysł, inni podchodzą do niego sceptycznie. Zatem, czy tego typu rozwiązanie jest faktycznie wart uwagi?
Inteligentny dom, czyli jaki?
Inteligentny dom, czyli z angielskiego smart home, to zbiorcza nazwa dla systemów i urządzeń do automatyki domowej. Brzmi dziwnie i intrygująco? Innymi słowy, poprzez wyposażenie swojego domu w odpowiednie urządzenia, jesteśmy w stanie się z nim porozumieć i wydawać mu konkretne polecenia. Postawą jest ich podłączenie do jednej sieci, w której mogą komunikować się zarówno między sobą, jak i z nami, użytkownikami. Założeniem koncepcji inteligentnego domu jest takie, aby funkcjonalność naszego mieszkania oraz komfort był zmaksymalizowany. A jak konkretnie działa tego typu dom oraz dlaczego warto w niego zainwestować?
Jak działa inteligentny dom?
Urządzenia w inteligentnym domu mają protokoły łączności, które różnią się przede wszystkim niezawodnością, łatwością instalacji i konfiguracji czy możliwością późniejszego rozbudowania systemu. Natomiast do podstawowych działań zalicza się:
- inteligentne gniazdka, które m.in. włączają i wyłączają urządzenia elektryczne,
- inteligentne oświetlenie, pozwalające m.in. na regulację jasności i barwy światła,
- inteligentne ogrzewanie, pozwalające na ustalenie konkretnej temperatury w pokoju,
- inteligentne czujniki, w tym czujnik dymu, gazu, zalania czy temperatury,
- kamery do monitoringu, które rejestrują wideo np. po zmroku,
- systemy alarmowe, w tym czujniki ruchu oraz drzwi i okien.
Poszczególne kwestie kontrolujemy z laptopa, tableta lub smartfona, a dzięki możliwości połączenia się z Internetem, jesteśmy w stanie nimi sterować, będąc poza domem.
Dlaczego warto zainwestować w inteligentny dom?
Wyróżnia się wiele korzyści płynących z inteligentnego domu. Przede wszystkim zwiększa nasz poziom wygody. W leniwy poranek nie musimy podnosić się z łóżka, z wygodnego podłoża do spania, jakim jest materac dla alergików, by odsłonić okna. Poprzez ustalenie godziny, rolety same się otworzą, ekspres do kawy uruchomi, a temperatura w domu będzie praktycznie idealna. Oprócz tego, do innych zalet zaliczyć można:
- bezpieczeństwo,
- oszczędności,
- prestiż.
Niestety, inteligentny dom ma również swoje wady, a dokładnie jedną – koszt. Już na etapie budowy musimy uwzględnić poszczególne elementy, których cena jest spora.
Wyposażamy swoje domy w coraz to nowocześniejsze urządzenia, na które składa się innowacyjny sprzęt AGD, płaskie telewizory czy systemy audio o kinowej jakości. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej decydujemy się na inteligentne domy.
Przeczytaj także:
- Czym są materace dwustronne i kto powinien zdecydować się na zakup takiego materaca do sypialni?
- Czym charakteryzuje się materac termoelastyczny?
- Kto powinien wybrać do sypialni materac ortopedyczny?