Wyjeżdżając na urlop, pragniemy się zrelaksować i niczym nie przejmować. Aby móc w pełni cieszyć się wolnym czasem, powinniśmy upewnić się, że przed wyjazdem o wszystko zadbaliśmy. Dotyczy to zarówno ogólnie całego mieszkania, jak i pozostawionych tam roślin. Sprawdź, jak zadbać o nie podczas naszej nieobecności!

Dlaczego warto mieć w domu rośliny?

Nie można ukryć, że obecnie wnętrza pełne roślin cieszą się ogromną popularnością. Od delikatnych, subtelnych kwiatów po postawne, egzotyczne rośliny… Każdy gatunek dobrze się prezentuje, a do tego dodaje wnętrzu charakteru. Tworzą się w ten sposób tzw. „miejskie dżungle”, dzięki którym nawet w środku miasta możemy poczuć połączenie z naturą. To właśnie jeden z powodów, dla których warto trzymać w domu rośliny. Nie są tylko ładnym dodatkiem. Dzięki nim możemy wyrazić swoją więź z naturą. Element przyrody powoduje, że wnętrze staje się przytulniejsze. Źródła podają, że obecność roślin działa na nas uspokajająco i pomaga się zrelaksować. Lepiej czujemy się w pomieszczeniach, w których jest dużo zieleni. Poprawia ona nasz nastrój. Okazuje się, że rośliny mogą nawet oddziaływać pozytywnie na naszą zdolność koncentracji. Jeśli zatem zależy nam na ogólnej poprawie naszego dobrostanu, pozwólmy na to, aby w naszym domu zrobiło się bardzo zielono.

Oprócz tego pełnią istotną funkcję, jaką jest oczyszczanie powietrza ze smogu i dwutlenku węgla. W czasach, w których powietrze jest tak zanieczyszczone, posiadanie roślin w domu staje się jeszcze ważniejsze. Dzięki nim możemy poprawić jakość powietrza w mieszkaniu, co bez wątpienia będzie znaczące dla naszego samopoczucia. Co ciekawe, rośliny mogą pomóc pozbyć się nie tylko zanieczyszczeń, ale i szkodliwych związków chemicznych, które są emitowane przez urządzenia elektroniczne. Jest to tzw. smog elektryczny, który również ma na nas szkodliwe działanie. Wstawiając rośliny do pomieszczeń, możemy choć trochę zneutralizować jego negatywne właściwości. Widzimy zatem, że stworzenie domowej dżungli to dobre rozwiązanie. Rośliny odnajdą się szczególnie w subtelnych wnętrzach, utrzymanych na przykład w stylu rustykalnym, skandynawskim czy minimalistycznym. Nie ma wątpliwości, że posiadanie roślin wyjdzie nam na dobre, nawet jeśli przed wyjazdem będziemy musieli zatroszczyć się o ich zabezpieczenie.

Jakie rośliny w sypialni?

Jak dbać o rośliny podczas naszej nieobecności?Sypialnia to miejsce, w którym zdecydowanie nie powinno zabraknąć roślin. To właśnie tutaj ich oczyszczające działanie sprawdzi się najlepiej. Jeśli bowiem rośliny oczyszczą powietrze z zanieczyszczeń i smogu elektrycznego, wpłynie to korzystnie na jakość naszego snu. Dzięki nim zwiększy się ilość tlenu w pomieszczeniu, co również będzie miało istotne znaczenie. Postawmy na takie gatunki jak fikus sprężysty, paprotka, skrzydłokwiat, zielistka czy areka. Jeśli będziemy chcieli jeszcze bardziej poprawić komfort naszego snu, pomyślmy o wymianie materaca na nowy. Inwestując w model, który idealnie dopasuje się do naszego ciała, a do tego będzie się wyróżniał ciekawymi właściwościami, na pewno będziemy zadowoleni. Zwróćmy uwagę na to, aby był to produkt od sprawdzonego producenta, takiego jak sleepmed.pl. Będziemy mogli sprawdzić interesujące nas modele internetowo lub w sklepie stacjonarnym Rzeszów.

Ochrona przed słońcem

Przed opuszczeniem domu powinniśmy pamiętać o tym, aby przenieść rośliny z dala od promieni słonecznych. Pozostawienie ich na parapecie nie będzie dobrym pomysłem. Zapewnijmy im bezpieczną odległość od okna. Możemy dodatkowo spuścić żaluzje lub zaciągnąć rolety. Dzięki temu uchronimy je przed ostrym słońcem, które mogłoby doprowadzić do ich przesuszenia. Warto też pamiętać o tym, że każdy gatunek ma różne preferencje do nasłonecznienia i temperatury. Uwzględnijmy to, kiedy będziemy znajdować im nowe miejsce.

Produkty nawadniające

Kwestia, która najbardziej przejmuje nas, gdy zostawiamy dom na dłużej, to podlewanie roślin. Wiemy bowiem, że na dłuższą metę nie przeżyją bez wody. Uschną, a uratowanie ich może okazać się niemożliwe. Należy więc znaleźć sposób, dzięki któremu możemy zadbać o nawodnienie roślin nawet wtedy, kiedy jesteśmy na wyjeździe. Pomóc nam w tym mogą produkty nawadniające. Mowa na przykład o kulach nawadniających. Są to kule, które napełnione są wodą. Mają specjalną szyjkę, dzięki której woda może spłynąć do doniczki. Aby tak się stało, trzeba wpierw wydrążyć w ziemi tunel o odpowiedniej wielkości. Jest to kluczowe, aby ziemia nie zapchała otworu i uniemożliwiła transport wody. Jeśli przed instalacją kuli podlejemy glebę, woda zacznie lecieć dopiero wtedy, gdy ziemia znowu stanie się sucha. Równie przydatnym produktem będzie hydrożel. Jest to preparat, który może mieć postać granulek lub proszku. Miesza się go z glebą. Gdy wody jest za dużo, pochłania ją, a kiedy zaczyna jej brakować, nawadnia ją, oddając zmagazynowaną wcześniej wilgoć.

Domowe sposoby na nawodnienie

Możemy nawadniać rośliny również za pomocą domowych sposobów. Potrzebna będzie nam plastikowa butelka z nakrętką, do której nalewamy wody. Ważne jest to, aby nie zakręcać jej do końca. Wkładamy szyjkę do doniczki, a wtedy woda będzie delikatnie spływać do ziemi i ją nawadniać. Podobny efekt przyniesie zakręcenie butelki, ale wywiercenie w nakrętce małego otworu. Równie popularną metodą jest wykorzystanie sznurka. Tworzymy w ten sposób własny system nawadniający. Niezbędne będzie znalezienie takiego sznura, który łatwo namaka. Jeden z końców wkładamy do wiadra wypełnionego wodą, a drugi umieszczamy w doniczce. Musimy jednak pamiętać o tym, że doniczka powinna znajdować się wyżej niż kwiat. Innym rozwiązaniem jest przeniesienie roślin do wanny. Ważne jest tylko to, aby w łazience był dostęp do naturalnego światła. Włożywszy rośliny do wanny, wypełnijmy ją wodą na głębokość 1-2 centymetrów. Ta opcja będzie odpowiednia wyłącznie u tych gatunków, które wymagają stałego nawodnienia.

Nie musimy dłużej obawiać się, że podczas naszej nieobecności zwiędną nam kwiaty. Jeśli postawimy na sprawdzone sposoby nawadniania, możemy być spokojni o to, że dostaną tyle wody, ile będą potrzebować. Nie zapomnijmy też o tym, aby odpowiednio je zabezpieczyć. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się wyjazdem bez żadnych zmartwień!

Przeczytaj także: Sypialnia zrównoważona ekologicznie: materace i akcesoria przyjazne środowisku