Kawa to jeden z najczęściej spożywanych gorących napojów. Wiele osób wypija w ciągu dnia nawet kilka filiżanek. Wokół jej wpływu na zdrowie funkcjonuje wiele mitów, a zdania na temat oddziaływania kofeiny na układ krążenia. Jeśli nie wiesz komu wierzyć, poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty na temat kawy!
Jak kawa wpływa na układ krwionośny?
Kawa zawiera kofeinę, czyli organiczny związek chemiczny. Jej spożycie uaktywnia autonomiczny układ nerwowy i ułatwia przewodzenie bodźców prosto do serca. To właśnie ten mechanizm sprawia, że picie kawy może modyfikować pracę serca. Jej działanie jest odpowiedzialne za zmiany stężenia cholesterolu, homocysteiny, a także za wzrost ciśnienia krwi. Badania sugerują, że ciężko wskazać jednoznaczne dowody, które potwierdzałyby zależność między występowaniem chorób sercowo-naczyniowych a piciem dużych ilości kofeiny. Wiadomo też, że spożywanie kofeiny w ilości nieprzekraczającej 400 mg, w żaden znaczący sposób nie wpływa na układ krążenia. Taką zawartość tej substancji mają z reguły 3 lub 4 średnie filiżanki kawy.
Warto mieć jednak świadomość tego, że wzrost ciśnienia krwi jest zależny od częstotliwości picia kofeiny. Osoby spożywające ją regularnie, doświadczają mniejszego wzrostu ciśnienia. Czasem podkreśla się też to, że kofeina podnosi poziom złego cholesterolu i homocysteiny. Najprawdopodobniej jednak jest to rezultat działania diterpeny zawartej w kawie, a nie kofeiny. Rozwiązaniem tego problemu jest picie kawy filtrowanej, która zawiera śladowe ilości szkodliwych substancji. Miłośnicy kawy powinni więc zaopatrzyć się w dobry ekspres do kawy, który można kupić praktycznie wszędzie – m.in. w mieście takim, jak Rzeszów – oraz w sklepach internetowych.
Zawał serca i nadciśnienie
Opinie dotyczące zależności między piciem kawy a ryzykiem wystąpienia zawału serca są różne. Niektórzy twierdzą, że w ciągu godziny od spożycia prawdopodobieństwo zwiększa się nawet o 50%. Jest to prawdą, jednak tylko w odniesieniu do osób prowadzących siedzący tryb życia, u których występowały minimum 3 czynniki ryzyka. Z kolei umiarkowane spożycie może znacznie zmniejszyć ryzyko zawału mięśnia sercowego.
Sporna jest też kwestia dotycząca nadciśnienia. Kofeina aktywuje bowiem układ współczulny i sprawia, że ściany tętnic stają się sztywniejsze. To z kolei powoduje wzrost ciśnienia krwi. Jednak sytuacja ta dotyczy jedynie osób, które piją kawę okazyjnie. Regularność eliminuje taką reakcję organizmu i sprawia, że ciśnienie nie wzrasta. Z kolei kofeina dodana do napojów typu cola może rzeczywiście wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie układu krążenia w tym zakresie.
Co ciekawe, często podkreśla się pozytywny wpływ na samopoczucie wypicia kawy i udania się na krótką drzemkę. Takie postępowanie nie tylko dodaje energii, ale również wpływa pozytywnie na zdrowie układu krążenia! Warto jednak pamiętać o tym, aby czas drzemki nie przekroczył 20 minut, a położyć należy się w łóżku na wygodnym materacu. Podłoże do spania od abcsnu.pl dodatkowo pomoże kręgosłupowi się odprężyć. Naukowcy udowodnili, że systematyczne, krótkie drzemki obniżają ciśnienie krwi. Połączenie tego efektu z wpływem kawy na układ krążenia może być niezwykle korzystne.
Udar mózgu, zaburzenia rytmu i niewydolność serca
Istotną zależność należy zauważyć też między piciem kawy a prawdopodobieństwem wystąpienia udaru. Większość osób wypija w ciągu dnia od 1 do 3 filiżanek. Już przy takiej ilości ryzyko jest obniżone. Spada jeszcze bardziej w przypadku spożywania 3-6 filiżanek dziennie. Wyższa ilość z kolei nie modyfikuje ryzyka – jest ono identyczne, jak u osób niepijących kawy.
Nie istnieją żadne badania, które wskazywałyby na zwiększenie ryzyka pojawienia się zaburzeń rytmu serca i niewydolności u osób pijących kawę. Można znaleźć jedynie dowody, które wskazują na neutralność w tym zakresie lub na zmniejszenie ryzyka hospitalizacji – m.in. z powodu arytmii czy napadowego migotania przedsionków. Najdalej idący wniosek, o który pokusili się badacze, jest taki, że codzienne picie kawy przez kobiety może o 30% obniżyć ryzyko wystąpienia u nich niewydolności mięśnia sercowego.
Czy kawa może być zdrowa?
Odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie twierdząca. Jakie są najważniejsze korzyści dla całego organizmu, jakie wynikają z codziennego picia kawy?
- Kawa obniża ryzyko zachorowania na Alzheimera i inne choroby o charakterze neurodegeneracyjnym.
- Kawa poprawia koncentrację i dodaje energii. Przyczynia się też do poprawy nastroju.
- Kofeina może przyczyniać się do zwiększania potencjału wytrzymałościowego podczas aktywności fizycznej.
- Picie kawy ogranicza ryzyko marskości wątroby.
- Kawa zawiera wiele witamin i składników odżywczych: m.in. magnez, potas, chrom i witaminę B3
- Jest to ważny element profilaktyki cukrzycy typu 2. Wpływa na to zawartość polifenoli i flawonoidów.
- Kawa zawiera antyoksydanty, które są ważne w zapobieganiu rozwojowi komórek nowotworowych.
Mimo różnych sporów dotyczących wad i zalet spożywania kofeiny, badania naukowe prowadzone w okresie od 1966 do 2008 roku wskazują, że regularne picie kawy może zmniejszyć ryzyko zgonu z przyczyn związanych z układem krążenia nawet o 20%! Warto więc do swojej codziennej rutyny wprowadzić zwyczaj picia przynajmniej jednej filiżanki.
Przeczytaj też: Jaki materac dla niemowlaka wybrać?