Kreatywność to cecha, z którą wcale nie trzeba się urodzić. Mimo że niektórzy sprawiają wrażenie, jakby posiadali naturalne predyspozycje do bycia kreatywnym, pamiętajmy, że każdy z nas ma w sobie tę cechę. U niektórych jest po prostu bardziej rozwinięta. My jednak również możemy pobudzić ją w sobie poprzez kreatywne spędzanie czasu. Warto wiedzieć, że łączy się ono z wieloma korzyściami. Co da nam kreatywne spędzanie czasu?

Poprawa samopoczucia

Na początek warto wspomnieć o zalecie, która wcale nie wydaje się najbardziej oczywista – rozwijanie kreatywności poprawia nasze samopoczucie i sprawia, że stajemy się szczęśliwi. Dzieje się to za sprawą uwolnienia dopaminy, czyli hormonu odpowiedzialnego za uczucie szczęścia i pozytywne emocje. Dając się ponieść wyobraźni, odcinamy się od zmartwień i trudności, które nas trapią. Nasz mózg w pełni skupia się na wykonywanym zadaniu, a powtarzalne, przyjemne czynności powodują, że odczuwamy zadowolenie i satysfakcję. W ten sposób możemy skutecznie zredukować stres i pozbyć się niepokoju.

Co ciekawe, kreatywne spędzanie czasu umożliwia wyciszenie myśli – nasz umysł przechodzi w stan podobny do medytacji, podczas którego możemy się zrelaksować i w pełni odprężyć. Zamiast poświęcać wolne dni na bierne czynności, takie jak oglądanie telewizji czy sprawdzanie mediów społecznościowych, postawmy na zajęcia, które rozwiną nasz umysł i przyczynią się do rzeczywistej poprawy naszego samopoczucia.

Abstrakcyjne myślenie

Kreatywne spędzanie czasu - jakie daje korzyści?Rozwijanie kreatywności to gwarancja zdobycia cennych umiejętności, w tym abstrakcyjnego myślenia. Próbowanie nowych rzeczy i stawianie sobie nowych wyzwań powoduje, że ciągle się rozwijamy. Zmienia się nasza perspektywa, zyskujemy szansę na spojrzenie w inny sposób na otaczający nasz świat. Te aspekty przydadzą się nam nie tylko w życiu codziennym, ale i zawodowym – niezależnie od pracy, jaką wykonujemy, umiejętność abstrakcyjnego myślenia, szybkiego rozwiązania problemów, czy wymyślania nowych rozwiązań, okaże się wartościowa. Warto wiedzieć, że kreatywność stała się jednym z elementów, które wpisujemy do naszego CV. Obecni pracodawcy szukają osób kreatywnych, pomysłowych i otwartych na różne rzeczy. My również możemy tacy się stać poprzez uwzględnienie w naszej rutynie kreatywnych aktywności.

Sposób na nudę

Wolny dzień dłuży się w nieskończoność, a podczas urlopu nie umiemy się zrelaksować? Oglądanie telewizji czy spędzanie czasu w Internecie zamiast nas odprężyć, sprawia, że niepotrzebnie się stresujemy? Jest na to rozwiązanie – sięgnijmy po kreatywne hobby, które umili nam wolne chwile i będzie świetnym sposobem na zabicie nudy. Niezależnie od tego, jakie zajęcie wybierzemy – malowanie, szydełkowanie, rzeźbienie – to przyniesie nam dużo satysfakcji i będzie zdrowszą alternatywą od użytkowania Internetu. Co więcej, rozszerzając swoje zainteresowania i próbując nowych rzeczy, staniemy się znacznie ciekawszymi osobami – zyskamy nowe tematy, którymi będziemy mogli podzielić się z innymi.

Nauka cierpliwości i determinacji

Kreatywność nauczy nas wielu cennych umiejętności, które okażą się bardzo przydatne. Po pierwsze, kreatywne spędzanie czasu stanowi świetny sposób na rozwijanie cierpliwości. Zakończenie prac wymaga spokoju i wytrwałości, którą nie każdy może się pochwalić. W obecnych czasach wymaga się, aby wszystko działo się szybko i łatwo. Kreatywne zajęcia pozwalają nam poznać całkiem inną sferę – zyskujemy możliwość do tego, by uczyć się być cierpliwym i spokojnym, co wpłynie na inne aspekty naszego życia.

Niezwykle ważna jest też determinacja, dzięki której mamy motywację do tego, aby dopracować dany projekt do samego końca. Mimo że twórcze aktywności zabierają sporo czasu, my potrafimy skupić się i wytrwale działać. To wspaniały przykład tego, że nie należy się poddawać, ponieważ na końcu może czekać coś niesamowitego. Rozwijając kreatywność, w rezultacie otrzymujemy niepowtarzalne dzieła, które wprawiają nas w dumę.

Nawiązanie nowych znajomości

Kreatywne spędzanie czasu wcale nie oznacza bycia samemu. Mimo że niektóre zajęcia rzeczywiście wykonuje się indywidualnie, nie oznacza to, że nie możemy dzielić się naszą pasją z innymi. Zagłębiając się w nieznaną dziedzinę, zyskamy szansę na to, aby nawiązać nowe znajomości. Możemy zrobić to poprzez zapisanie się na warsztaty związane z interesującą nas tematyką lub odszukanie pasjonatów danego zajęcia w Internecie. Osoby posiadające podobne pasje szybko będą mogły stać się naszymi przyjaciółmi, ponieważ w pełni będą rozumieć nasze zainteresowanie i miłość do danej techniki. Umożliwi nam to wymianę opinii i dzielenie się progresem, ale i doszlifowanie swoich umiejętności z pomocą kogoś bardziej doświadczonego.

Jak kreatywnie spędzać czas?

Jeśli chcemy zrobić coś kreatywnego, lista możliwości jest w zasadzie nieskończona – zatrzymuje nas tylko nasza wyobraźnia! Jednak gdy nie mamy doświadczenia w kreatywnych aktywnościach, możemy zacząć od najpopularniejszych rozwiązań, na których temat z łatwością odnajdziemy materiały. Możemy też sprawdzić w naszym otoczeniu – może ktoś z naszych bliskich posiada hobby, które mogłoby zainteresować również i nas? Poszukajmy inspiracji!

Nie ma wątpliwości, że jednym z najpopularniejszych sposobów na spędzanie czasu jest malowanie bądź rysowanie. To techniki, które umożliwiają nam przelania własnej wizji na papier. Dobieranie kolorów czy dopracowywanie szczegółów może przynieść nam sporo radości. Jeśli wolimy pracować z innym materiałem, postawmy na szydełkowanie bądź dzierganie – te techniki nie dość, że pozwalają odprężyć umysł, to jeszcze dają szansę na stworzenie własnych dekoracji bądź ubrań.

Będziemy zaskoczeni, gdy odkryjemy, jak wiele daje nam rozwijanie kreatywności. Danie upustu swoim twórczym zdolnościom i pobudzenie wyobraźni spowoduje, że będziemy potrafili spojrzeć na świat z innej perspektywy, łatwiej przyjdzie nam wymyślanie nowych pomysłów i pozbędziemy się problemów z blokadą twórczą. Poza tym kreatywne spędzanie czasu to też świetna zabawa i duża przyjemność. Wprowadźmy ją do naszego życia!

Przeczytaj także: