Kupując nowy materac, każdy chce, by można było z niego korzystać jak najdłużej. Jednak bardzo często dochodzi do sytuacji, w której nasz wymarzony produkt zużywa się szybciej niż powinien. Ma na to wpływ kilka czynników oraz niedbanie wystarczająco o materac. Można tego łatwo uniknąć, stosując się do kilku, ważnych zasad. Zatem, jak dbać o materac, by jak najdłużej spełniał swoje funkcje?

Nie kładź materaca na podłodze

Każdy materac powinien mieć swoje odpowiednie podparcie. Dzięki temu może zachowywać swoje właściwości i być używanym w odpowiedni sposób. Zostawianie materaca na podłodze sprawia, że nie ma on szans na odpowiednią wentylację powietrza, przez co w środku gromadzi się niepożądana wilgoć oraz niewidoczne na pierwszy rzut oka bakterie, wirusy czy nawet pleśń, grzyby i roztocza. Jest to zdecydowanie bardzo niebezpieczne dla zdrowia użytkownika produktu. Elastyczny, dobrze dobrany stelaż zapewnia, że materac będzie pracował odpowiednio, a jego elementy nie będą tak szybko ścierać się i niszczyć. Oprócz tego, co ważne, zachowana zostanie odpowiednia cyrkulacja powietrza

Pamiętaj o regularnym wietrzeniu

Zadbaj o swoją świątynię relaksu - jak dbać o materac?Jest to podstawowa kwestia, która zapewnia pożądaną świeżość i higienę naszego materaca. Ważne jednak są odpowiednie warunki atmosferyczne. Jak mogłoby się wydawać, najlepszą pogodą na wywietrzenie artykułów sypialnianych, wcale nie jest piękna, upalna, słoneczna pogoda. Warto zaznaczyć, że promienie słońca sprzyjają namnażaniu się roztoczy i grzybów oraz sprawiają, że pianka we wnętrzu materaca się utlenia i wysycha. Materac powinno wietrzyć się w chłodne, najlepiej mroźne, wietrzne dni, od trzech do pięciu godzin. W tak niskich temperaturach bakterie, wirusy oraz inni niechciani towarzysze zostają zniszczeni, przez co jesteśmy pewni, że zachowujemy odpowiednią czystość we wnętrzu materaca.

Odwracaj swój materac

Materace bardzo często są zaprojektowane tak, że można z nich korzystać z obu stron. Jest to obecnie najbardziej popularny typ. Zostało to obmyślone w ten sposób nie bez przyczyny. Zmiany strony materaca co 3-4 miesiące zapewnia odpowiedni przepływ powietrza. Dzięki temu nie rozwijają się pleśnie czy grzyby, a oprócz tego zostaje zachowany jego ergonomiczny kształt oraz bardzo ważna elastyczność. Regularne używanie obu stron materaca sprawia, że zużywa się on wolniej, a pianki i sprężyny mogą odpocząć od nacisku oraz tarcia.

Jeżeli jesteś właścicielem materaca starszego typu – jednostronnego, także powinieneś co jakiś czas go obracać. W takim wypadku, na drugiej stronie nie śpimy, lecz jedynie zapewniamy jej odpowiednią cyrkulację powietrza oraz odpoczynek od nacisku na stelaż. Możemy taki zabieg wykonać na przykład w ciągu dnia, od rana do wieczora, gdy nikt z domowników nie użytkuje materaca.

Unikaj przemoczenia

Jest to bardzo powszechny problem, na który najczęściej skarżą się użytkownicy materacy. Nic dziwnego. Jeżeli nie stosujemy się do powyższych kroków, niezmiernie łatwo o wilgoć w jego wnętrzu. Oprócz tego, jedząc śniadanie w łóżku lub po prostu pijąc herbatę, możemy niechcący coś rozlać. Każdemu może się to przytrafić. W takim wypadku należy jak najszybciej osuszyć dogłębnie materac, by uniknąć przemoczenia. To pozwoli ekspresowo usunąć nagromadzające się drobnoustroje. Jeżeli po odpowiednim osuszeniu materaca, dalej będziemy czuli nieprzyjemny odór, niestety należy zastanowić się nad zakupem nowego produktu. Jest to bardzo istotne, ponieważ nie możemy spać na zagrzybionym, pełnym pleśni i bakterii podłożu. Na szczęście producenci wychodzą klientom naprzeciw i proponują świetne materace nawierzchniowe oraz prześcieradła, które w prosty sposób mogą chronić przed zabrudzeniami oraz dają niesamowity komfort użytkowania podczas snu i odpoczynku.

Nie skacz po materacu

Na pewno często w filmach widziałeś, jak, zarówno dzieci oraz dorośli skaczą po łóżkach i materacach. Nie warto jednak tego robić. Jest to najgorsza rzecz, którą możesz zagwarantować swojemu materacowi. Nie jest on dostosowany do nadmiernych obciążeń oraz nietypowych, silnych wstrząsów. Podczas tak silnego nacisku, pianki oraz sprężyny mogą ulec uszkodzeniu, przez co nie będą dłużej właściwie służyły. Niewinna zabawa może sprawić, że nasz materac nie będzie już tak wygodny jak wcześniej oraz ulegnie stałej deformacji, przez co jakość snu na nim stanie się zdecydowanie gorsza. Może doprowadzić to do tego, że obudzimy się z bólem pleców, szyi lub całego ciała.

Regularnie pierz pokrowiec

Przy stałym użytkowaniu łatwo o namnożenie się bakterii i grzybów, a także o plamy czy zabrudzenia. Jest to nieuniknione, ponieważ korzystamy na co dzień z materaca, a jak wiadomo człowiek podczas snu się często poci. Nikt z nas nie chce spać na brudnej powierzchni. Warto zadbać o pokrowiec i prać go w odpowiedniej temperaturze, która zabije drobnoustroje i sprawi, że wszelkie zaplamienia znikną. Jeżeli zachowamy pokrycie w odpowiedniej czystości, przełoży się to również na higienę wewnątrz naszego materaca.

Jeżeli nie odczuwamy częstej potrzeby prania pokrowca, warto zadbać o to, by regularnie go odkurzać. Dzięki temu unikniemy, przede wszystkim, gromadzenia się kurzu na powierzchni materaca. Sprawi to, że będzie nam się lepiej spało, ponieważ położymy się na przyjemnym, higienicznie czystym podłożu. Warto również pamiętać o tym, że w ciągu doby tracimy bardzo dużo włosów czy naskórka. Odkłada się to na naszym materacu, dlatego trzeba regularnie go sprzątać. Także okruszki, resztki jedzenia nie są czymś, co chcemy czuć na swoim ciele po wstaniu rano z łóżka.

Każdy posiadacz materaca powinien nauczyć się, jak odpowiednio go użytkować. Jednak, jeżeli nie jesteśmy pewni jak prawidłowo dbać o ten element wyposażenia naszej sypialni, warto trzymać się tych kilku wspomnianych, uniwersalnych wskazówek. Sprawi to, że przez długie lata nie będziemy musieli wymieniać naszego materaca, do którego jesteśmy już przyzwyczajeni i jest dopasowany idealnie do nas.

Przeczytaj także: