Dla jednych to niezbędny element, dla innych coś zupełnie zbędnego. Jak to jest z telewizorem – czy rzeczywiście powinien znajdować się w naszej sypialni? Nie ma wątpliwości, że jego działanie nie pozostaje dla nas obojętne. Sprawdź, jak wpływa na nas posiadanie telewizora w pomieszczeniu, w którym mamy się zrelaksować!

Dlaczego w naszej sypialni nie powinien znaleźć się telewizor?

Obecna technologia umożliwia nam korzystanie z telewizorów, które wyróżniają się wspaniałą jakością, dużym ekranem i licznymi aplikacjami czy gadżetami. Musimy jednak pamiętać o tym, że nieważne jak niezwykły byłby nasz telewizor, nie jest to dobry pomysł, aby umieścić go w naszej sypialni. Warto zdać sobie sprawę z tego, że telewizor jest urządzeniem elektronicznym, które emituje promieniowanie magnetyczne. Nie jest to coś, co chcemy, aby znalazło się w naszej sypialni, bowiem może prowadzić do różnych nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak ból głowy czy spadek koncentracji. Oprócz promieniowania rozprowadza też niebieskie światło, które możemy znać między innymi z naszego telefonu. Nadmierne narażenie na ten rodzaj oświetlenia może doprowadzić do zaburzenia naszego rytmu dobowego. Wynika to z tego, że niebieskie światło powoduje, że naszemu mózgu wydaje się, że jest dzień. Na skutek tego zaprzestaje wydzielania melaniny, która jest hormonem snu. Jeśli produkcja tego hormonu jest rozregulowana, możemy doświadczać częstego budzenia się w nocy i innych problemów z prawidłowym wypoczynkiem. Ekran telewizora i niebieskie światło oddziałuje też niekorzystnie na nasz wzrok – długotrwałe wpatrywanie się w powierzchnię telewizora, a do tego przyglądanie się migającym obrazom, powoduje, że nasze widzenie znacznie się pogarsza.

Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wielkim pożeraczem czasu jest telewizor. Być może włączyliśmy go, aby zobaczyć tylko jeden odcinek serialu, ale nawet po jego zakończeniu nie chcemy go wyłączać. Różne treści, nawet te, które nie za bardzo nas interesują, lecą dalej, a my siedzimy i oglądamy. Przez to odwlekamy na później wszystkie inne rzeczy, którymi mieliśmy się zacząć. Ciężej też nam jest się zmotywować do zrobienia czegoś produktywnego. Jeśli telewizor znajduje się w naszej sypialni, a my włączamy go zaraz po przebudzeniu, może okazać się, że nie będziemy umieli sprawnie zacząć naszego dnia. Spędzając czas przed telefonem, chętniej sięgamy po różnego rodzaju przekąski. Kiedy nie dbamy o odpowiednią ilość aktywności fizycznej, możemy doprowadzić do zwiększenia się naszej masy ciała. Co więcej,

Jak wpływa na nas zasypianie z włączonym telewizorem?

Telewizor w sypialni - czy to dobry pomysł?Czas, jaki mamy przed zaśnięciem, powinien być poświęcony na zrelaksowanie się i wyciszenie się. To właśnie takie czynności pozwalają nam osiągnąć komfortowy, zdrowy sen. Jeśli jednak w momencie zaśnięcie w naszej sypialni gra telewizor, nie możemy liczyć na udany wypoczynek. Po pierwsze, światło z ekranu telewizora dociera do naszych oczu również wtedy, gdy są one zamknięte. Dźwięki, które towarzyszą wszystkim serialom i programom, zaburzają nasz relaks, ponieważ mózg postrzega je jako bodźce, które musi przetworzyć. Robi to na koszt odprężenia i regeneracji organizmu. Z tego powodu może okazać się, że nawet gdy uda nam się zasnąć, po obudzeniu się będziemy czuli się zmęczeni i niewyspani. Nasz wypoczynek będzie nieefektywny. Jeśli będzie powtarzać się to przez długi czas, ucierpi na tym nasze zdrowie. Staniemy się pozbawieni energii, spadnie nasza odporność i wydajność, będziemy bardziej narażeni na różnego rodzaju infekcje i inne dolegliwości.

Dla kogo szczególnie telewizor w sypialni będzie niewskazany?

Widzimy już, że telewizor w sypialni to nic dobrego. Może negatywnie wpłynąć na każdego, kto zdecyduje się wstawić go do tego pomieszczenia. Są jednak osoby, które szczególnie dotkliwie odczują działanie tego urządzenia. Mowa o tych, którzy już zmagają się z bezsennością. Telewizor może pogłębić ich problem i sprawić, że zaśnięcie stanie się jeszcze cięższe. Będą się jeszcze częściej budzić, a ich wypoczynek nie będzie w ogóle jakościowy. Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, aby dzieci przed snem nie korzystały z telewizora. To niezdrowy nawyk, który najczęściej pożyczają od swoich rodziców. Zdrowy sen i wypoczynek jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jeśli coś takiego jak oglądanie telewizora je zaburza, powinniśmy jak najszybciej zareagować. Inaczej rytm dobowy naszej pociechy się rozreguluje, będzie chodziło ono coraz później spać, a do tego będzie miało problemy z porannym wstawaniem. Zapobiegnijmy temu, samemu dbając o prawidłową higienę snu.

Czym zastąpić wieczorne oglądanie telewizji?

Uświadomiliśmy sobie, że telewizor w sypialni to nie jest dobry pomysł, jednak nie mamy inspiracji na to, jak zająć czas, który zazwyczaj poświęcaliśmy na oglądanie serialu? Nie musimy niczego się obawiać, ponieważ możliwości jest mnóstwo. Równie popularną opcją jest czytanie – dzięki temu możemy zrobić sobie przerwę od niebieskiego światła, a historie bohaterów pomogą nam zająć nasze myśli. Oprócz tego możemy też zapewnić sobie przyjemną, kojącą wieczorną rutynę. Ona na pewno pomoże nam skutecznie zasnąć. Możemy wtedy zdecydować się na gorącą kąpiel i pielęgnację skóry, dzięki którym poczujemy się jak nowonarodzeni. Jeśli chcemy ukoić myśli, wykonajmy medytację, która nas wyciszy, a także pozwoli nam poznać nasze prawdziwe potrzeby.

Jak jeszcze zadbać o naszą higienę snu?

Nasza higiena snu zdecydowanie się poprawi, jeśli zdecydujemy się na usunięcie telewizora z naszej sypialni. Wciąż jednak warto zadbać o pozostałe elementy, które pomogą nam zapewnić sobie szczególnie komfortowy wypoczynek. Mowa tu o powierzchni, na której śpimy. Materac to niezwykle istotna kwestia w naszej sypialni, ponieważ to on wpływa na jakość naszego snu. Możemy o tym przeczytać na stronie http://twoja-sypialnia.pl/. Aby materac spełniał nasze oczekiwania, powinien być on odpowiednio dopasowany do naszego ciała. Z tego względu należy wcześniej zastanowić się, jakie mamy preferencje i potrzeby, a następnie sprawdzić swoje opcje w sprawdzonych sklepach, takich jak http://hilding.pl/ czy https://sleepinghouse.pl/.

Telewizor to jedno z urządzeń elektronicznych, z którego chętnie korzystamy. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, co dzieje się na świecie, a także zaznać trochę rozrywki. Nie zapominajmy jednak o tym, że nie jest to coś, co powinniśmy robić przed snem – wtedy należy się zrelaksować i wyciszyć. Abyśmy nie czuli pokusy, najlepiej w ogóle nie umieszczać telewizora w naszej sypialni. W ten sposób na pewno lepiej się wyśpimy.

Przeczytaj także: Jak skutecznie walczyć z zaburzeniami snu?