Japonia to wyjątkowy kraj, pełen kontrastów. Jego fascynujące kultura i unikalność przyciąga turystów z całego świata. Malownicze krajobrazy i charakterystyczne kwitnące wiśnie są przez wiele osób uznawane za zachwycające. Dlaczego warto wybrać się do Japonii? Co warto zobaczyć, aby poznać nie tylko tradycyjne, ale również nowoczesne oblicze tego kraju?

Wiśnie w Japonii – historia i symbolika

Kwitnące wiśnie określane są mianem „sakura”. Stanowią jeden z najważniejszych elementów kultury i japońskiej symboliki od setek lat. Pierwsze wzmianki pochodzą już z VIII wieku! Wówczas arystokracja zaczęła zachwycać się kwitnącymi drzewkami i zaczęły one na szeroką skalę pojawiać się w literaturze, poezji i malarstwie. Sakura to symbol delikatności, piękna i przemijania. Ma przypominać ludziom o ulotności życia. Jednak to niejedyne znaczenie! Kwitnące wiśnie oznaczają nadejście wiosny, nadziei, odrodzenia i nowego początku.

W Japonii odbywają się liczne festiwale sakury przyciągające zarówno Japończyków, jak i turystów. Najbardziej znane wydarzenie to Hanami, organizowane w Tokio. Sakura stanowi nie tylko kluczowy element japońskiej kultury, ale jest również symbolem Japonii na arenie międzynarodowej. Kwitnące drzewa można znaleźć m.in. na znaczkach, czy banknotach!

Co warto zwiedzić w Japonii?

Wakacje w Japonii - co zwiedzić w kraju kwitnącej wiśni?Japonia jest fascynującym krajem, którego kultura jest zupełnie inna od tej Europejskiej. Na swojej liście warto umieścić zarówno nowoczesne miejsca, jak i te tradycyjne, związane z japońską historią.

  • Kioto – w tym mieście można poznać kulturę gejsz i zwiedzić kilka przepięknych świątyń.
  • Tokio – stolica Japonii obfituje w ogrom zabytków. Najważniejsza lokalizacja to oczywiście Zamek Cesarski. Jednak to nie wszystko! Również Świątynia Senso-ji ma duże znaczenie historyczne i kulturowe. Z kolei miłośnicy nowych technologii i rozrywki odnajdą się w dzielnicach Akihabara i Shibuya.
  • Hiroszima – w Hiroszimie warto przede wszystkim zobaczyć Park Pokoju. Jest to miejsce upamiętniające ofiary bomby atomowej.
  • Nara – znajduje się tam największa na całym świecie, drewniana budowla. Turystów przyciąga też znajdująca się tam figura Wielkiego Buddy.
  • Osaka – to ważne miejsce na mapie Japonii. Będąc w tej okolicy, warto udać się przede wszystkim do zamku Osaka oraz dzielnicy Dotonbori z charakterystycznymi neonami.
  • Okinawa – wyspy Okinawa to miejsce dla osób, które chcą nie tylko zwiedzać, ale również odpocząć. Przepiękne plaże to zdecydowanie coś, co warto zobaczyć!

Japońska kultura i tradycja – charakterystyka

Japończycy są narodem znanym ze staranności, pracowitości i dyscypliny. Jest tam silnie zakorzeniona kultura korporacyjna, a ważną wartość stanowi praca. Warto mieć świadomość tego, jaką rolę odgrywa w Japonii hierarchia społeczna. Szacunek wobec przełożonych i osób starszych jest tu na porządku dziennym.

Dwie podstawowe religie w Japonii to buddyzm i Shinto. Duża część kultury jest związana właśnie z nimi. Japończycy praktykują wiele tradycyjnym ceremonii i rytuałów, które są dla nich bardzo ważne. Myśląc o japońskiej kulturze, nie można pominąć japońskiej kuchni! Wiele dań cieszy się powodzeniem nie tylko w Japonii, ale na całym świecie. Wśród nich warto wskazać potrawy takie, jak sushi, tempura, ramen i sashimi. Charakterystyczna jest też sztuka i rzemiosło. Kluczowa jest tu kaligrafia, a także origami, haft oraz ceramika. Warto zwrócić uwagę na minimalistyczną architekturę, która jest w pełnej harmonii z otoczeniem.

Jak zaplanować wakacje w Japonii?

Wakacje w Japonii można zorganizować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest po prostu wykupienie wycieczki z biura podróży. Jest to bezpieczna opcja, która jednak może być pewnym ograniczeniem. Konieczne bowiem jest dostosowanie się do przygotowanego planu. Aby zwiedzić konkretne, wybrane miejsca, często lepiej jest wybrać się do Japonii na własną rękę. Wówczas planowanie warto rozpocząć od znalezienia lotów w rozsądnej cenie. Dopiero kolejnym krokiem jest zarezerwowanie miejsca noclegowego. Ze względu na zmianę czasu, koniecznie należy zwrócić uwagę na komfort hotelu. Przede wszystkim powinno znajdować się w nim wygodne łóżko, z dobrym materacem – takim, jak jeden z tych oferowanych przez sklep https://sennamaterace.pl/119-materace-100×190 – a także zaciemniające rolety. To podstawa radzenia sobie z jet lagiem!

Kolejnym krokiem jest stworzenie planu wycieczki. Planując wyjazd w sezonie turystycznym i podczas festiwali, warto bilety zarezerwować z wyprzedzeniem, aby uniknąć stania w kolejkach. Ważne jest to, aby ograniczyć ilość atrakcji w planie i uwzględnić w nim czas wolny, który pozwoli na spokojne odkrywanie zakamarków klimatycznych uliczek oraz poznawanie codziennego życia Japończyków. Warto mieć świadomość tego, że nie wszyscy Japończycy mówią po angielsku, a w wielu miejscach przyjmowana jest tylko gotówka – zawsze należy mieć ją przy sobie.

Niezwykle ważne jest też poznanie podstaw związanych z kulturą i dobrym wychowaniem. W Japonii istnieją pewne normy, które należy przestrzegać w przestrzeni publicznej. Wśród nich warto podkreślić przede wszystkim przykładanie wagi do ubioru i ciche zachowanie w komunikacji publicznej. Poruszanie się po Japonii jest bardzo proste, gdyż wszystkie pociągi, autobusy i metro są punktualne i doskonale skomunikowane. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w bilet na nieograniczony czas – Japan Rail Pass.

Wakacje w Japonii mogą być niezapomnianym przeżyciem. Warto jednak dobrze je zaplanować. Najważniejsze jest uwzględnienie czasu na odpoczynek, a także poznanie podstaw dotyczących japońskiej kultury.

Przeczytaj także:

  1. Przegląd łóżek dostępnych na polskim rynku
  2. Jak zadbać o zdrowy sen niemowlaka?
  3. Higiena w łóżku, czyli jak prawidłowo zadbać o czystość materaca?